قرآن را فقط بالای سر نگه نداریم …

0

گیگر:

گروه فرهنگ و هنر: یکی از اعمال ویژه شب های پربرکت قدر، قرآن به سر گرفتن و بر زبان راندن اسامی مقدس حضرات ائمه معصومین (علیهم السلام) و این ذوات مقدس را در پیشگاه خداوند متعال واسطه قرار دادن است.

قرآن را فقط بالای سر نگه نداریم ...

در کتب مختلف ادعیه از امام محمد باقر (علیه السلام) نقل شده است که در شب های قدر، قرآن را در برابر دیدگان گشوده و پس از خواندن دعای کوتاهی آن را بر سر نهاده و با ذکر چند باره نام مطهر معصومین (علیهم السلام) حاجات خود را از درگاه حضرت احدیت بخواهیم.

به گزارش بولتن نیوز، سالهاست که در کنار اعمال فراوان و متنوع شب های قدر، این عمل به جزء ثابت اعمالی بدل شده است که چه به شکل فردی و چه در مراکز تجمع مردم در این شب ها، مورد توجه و استقبال قرار گرفته و سالهاست که شب های قدر و اعمال آن، به این عمل شریف شناخته می شود.

رسول خدا (صلی الله علیه و آله وسلم) از این دو، قرآن و اهل بیت، به «ثقل» تعبیر کرده اند. برای دعا و عرض حاجت در محضر حضرت حق، باید بهترین، سنگین ترین و مقرب‏ ترینها در محضر خداوند متعال را شفیع قرار داد و چه بهتر که در پناه قرآن به محضر دوست قدم بگذاریم و به ثقلین، (قرآن و عترت) متوسل شویم.

سَر، شریف ترین عضو بدن است و قرآن کلام الهی با بشر و راهنمای طی مسیر رسیدن به اوست و بر سر نهادن و بر سر گرفتن قرآن، شاید به این معنا و مفهوم باشد که قرآن باید در رأس همه کارها و رفتارهای زندگی ما باشد. ما در این شب ها قرآن به سر می گیریم که عقل و فهم مان روشن به نور قرآن شود و قرآن را در برابر دیدگانمان می گشائیم تا به برکت آن، قرآنی ببینیم و قرآنی بنگریم.

قرآن را فقط بالای سر نگه نداریم ...

در شب قدر که شب تعیین مقدرات یک ساله ماست، قرآن به دست می گیریم و عزیزترین ساعات شب های قدر که برتر و بالاتر از هزار ماه است را با قرآن سپری می کنیم تا در تقدیرات مان آنچه مقدر شود که بهترین است.

اما بهره و استفاده ما و جامعه ما از قرآن تا چه میزان است؟ آیا پس از سپری شدن شب های قدر، قرآن هنوز بالای سر ما و در رأس امور جای دارد؟ آیا دیدگان مان قرآنی می نگرند؟ آیا زندگی ما و سبک و شیوه رفتاری ما بر اساس مبانی و آموزه های قرآنی تنظیم می شود؟ یا آنکه قرآن بار دیگر به قفسه کتابخانه ها باز می گردد تا شاید تا شب قدر سال بعد، دوباره به سراغش برویم؟

آیا افزایش وحشتناک آمارهای مشکلات و معضلات اجتماعی و تغییر سبک زندگی عمومی جامعه و انحراف آن به سمت سبک زندگی بیگانه با مبانی دینی و قرآنی، خود نشانه دوری و کم توجهی ما به قرآن و آموزه های بی نظیر آن نیست؟

حقیقت آن است که قرآن، توجه به آموزه های آن و انس با مفاهیم بی نظیرش، آن طور که باید، در جامعه ما که مدعی ام القرایی جهان اسلام است، جای ندارد.

ما آن طور که حق قرآن است، با آن برخورد نمی کنیم و آن طور که باید، از آن بهره نمی بریم و این، در حالی است که دوای همه دردها و مشکلات ما و جامعه ما در قرآن نهفته است. خداوند متعال در همین زمینه در سوره مبارکه اسراء می فرماید: «وَنُنَزِّلُ مِنَ الْقُرْآنِ مَا هُوَ شِفَاءٌ وَرَحْمَةٌ لِلْمُؤْمِنِينَ. قرآن را نازل ميكنيم كه شفا و رحمت براي مؤ منان است.» (1)

رهبری معظم انقلاب، حضرت آیت الله خامنه ای (مد ظلّه العالی) در زمینه عدم بهره مندی ما از قرآن می فرمایند: «اگر ملتی بتواند از طریق انس با قرآن، خود را در فضای قرآنی قرار دهد، در فضای معرفتی قرآن قرار دهد، خواهد توانست مشکلات خود را برطرف کند. مشکل بزرگ مسلمانان دنیا دوری از قرآن است؛ علاج هم برگشت به قرآن است. قرآن فقط برای تلاوت کردن در کنج و زوایا نیست؛ قرآن برای عمل است؛ قرآن برای شناخت و معرفت است؛ قرآن برای این است که جامعه‌ی اسلامی تکلیف خود را بفهمد؛ وظیفه‌ی خود را بفهمد؛ از حیرت نجات پیدا کند؛ از ظلمات نجات پیدا کند. جلسه‌ی قرآن، تلاوت قرآن و صوت قرآن، مقدّمه برای معرفت مفاهیم قرآنی است. عیب بزرگ کار ما مسلمانها، ما امت اسلامی این‌جاست که دم از قرآن می‌زنیم، اما به قرآن عمل نمی‌کنیم؛ دم از محبت خدا می‌زنیم، اما از دین خدا پیروی نمی‌کنیم. «قل ان کنتم تحبون اللَّه فاتّبعونی یحببکم اللَّه». اگر کسی خدا را دوست می‌دارد، دلیل صدق او تبعیّت از پیغمبر است؛ تبعیت از قرآن است. … امروز علاج امت اسلامی ، مقدّمه و صراط مستقیمش قرآن کریم است.» (2)

قرآن را فقط بالای سر نگه نداریم ...

شب قدر فرصت مناسبی است تا به یمن لحظات بی نظیر و پربرکتش که منور و معطر به نفحات نزول قرآن و نیز نزول فرشتگان الهی بر قلب نازنین انسان کامل است، تامل و تفکری بر حضور قرآن در زندگی مان داشته باشیم؛ باشد که آن را تنها در شب های قدر بر روی سر نگذاریم که تلاش کنیم تا قلب و جان مان، فهم و درک مان و همه شئون زندگی مان قرآنی شود.

شب قدر فرصت مناسبی است که با تاملی ویژه، برنامه ای برای بازگرداندن قرآن به متن و رأس امورات زندگی خود طراحی و تدوین نمائیم و با بازگشت و رجوعی دوباره به قرآن و آموزه هایش، گام هایی عملی در مسیر حل و رفع مشکلات و دردهایمان برداریم.

در این شب ها کمی هم به این موضوع بیندیشیم که قرآن فقط برای بالای سر نگاهداشتن نیست؛ آموزه های قرآن منتظر فهم و عمل ما هستند.


1ـ سوره مبارکه اسراء، آیه 82.

2ـ بیانات در مراسم اختتامیه مسابقات حفظ و قرائت قرآن کریم‌، ۱۳۷۹/۰۸/۰۹.

[ad_2]

لینک مطلب

پاسخ دهید