قصد ندارم در «هفت» بی‌طرف باشم

0

به نقل از گیگر:

بهروز افخمی با حضور در بیست و یکمین نمایشگاه مطبوعات و خبرگزاری‌ها اعلام کرد که تا یک سال دیگر قصد ساخت فیلمی را ندارد و سیاستش در برنامه «هفت» نیز بی‌طرفانه نخواهد بود.

به گزارش سینماخبر، سازنده سری جدید از برنامه سینمایی «هفت» در پاسخ به پرسشی مبنی بر این‌که چه شد ساخت برنامه «هفت» را پذیرفتید واینکه آیا نگران نبودید به عنوان یک فیلم‌ساز ممکن است از سوی عده‌ای در مظان اتهام قرار بگیرید و یا این برنامه حاشیه‌دار شود، اظهار کرد: اینکه معلوم است؛ من اتفاقا دنبال اتهام می‌گشتم که این مسوولیت را قبول کردم. موضوع این است که آنقدر نگفتیم و عکس‌العمل به موقع نشان ندادیم، یعنی سعی کردیم در کار فیلم سازی خودمان متمرکز شویم که سینما کاملا از بین رفت، در نتیجه فکر کردم فیلم ساختن در این شرایط معنایی ندارد.

او سپس ادامه داد: اول باید یک برنامه تلویزیونی که می‌تواند تاثیر وسیعی داشته باشد ساخته شود و سعی کنیم با آن کاری را کنیم که دن‌کیشوت کرد؛ یعنی سعی کرد دنیای از دست رفته‌ای را دوباره بازگرداند؛ البته این حرکت شاید حرکت خیال‌پردازانه و ایده‌آل‌گرایانه‌ای به نظر برسد.

وی در پاسخ به پرسشی مبنی بر اینکه سینمای ایران درگیر گروه‌ه‌بندی‌های خاصی است، چطور می‌توانید در این برنامه بی‌طرف باشید، اظهار کرد: من بی‌طرف نیستم و قصد بی‌طرفی ندارم. با کسانی که سینمای ایران را از بین بردند و حالا برای جسد آن هم می‌گویند همه چیز خوب است و روز به روز هم بهتر می‌شود طرفیت پیدا می‌کنم.

وی در خصوص اینکه آیا این حاشیه‌ها همچنان ادامه خواهد داشت نیز گفت: این حاشیه‌ها را دوست دارم. هر چقدر حاشیه‌ها بیشتر شود معلوم است که برنامه بیشتر دیده می‌شود.

این کارگردان که به تازگی علاوه بر اجرا و سردبیری برنامه «هفت»، تهیه‌کنندگی این برنامه را هم بر عهده گرفته است، در پاسخ به اینکه پس از این اتفاق آزادی عمل بیشتری در برنامه هفت خواهد داشت؟ گفت:‌ از ابتدا هم بنا بود که من خودم تهیه‌کننده شوم اما انتظار دارند همه مسئولیت‌ها را خودم بر عهده بگیرم؛ یعنی در مورد همه چیز پاسخگو باشم.

وی سپس در پاسخ به این پرسش که آیا بهتر نیست برنامه «هفت» یک مجری ژورنالیست حوزه سینما داشته باشد، توضیح داد: فکر نمی‌کنم بهتر باشد. برنامه «هفت» الان یکی از معدود دریچه‌هایی است که باقی مانده است برای اینکه بتواند یک تغییری در سینما ایجاد کند. بنابراین یک مجری بی‌طرف ژورنالیست گزارشگر مسلما نمی‌تواند کاری در جهت نجات سینمای ایران انجام دهد.

وی گفت: برنامه تلویزیونی باید جذاب و غیرمنتظره باشد؛ یعنی گذشته از همه هدف‌های دیگری که داریم، هدف اول‌مان این است که مردم کانال را عوض نکنند و برنامه را نگاه کنند و در عین حال سرگرم‌کننده هم باشد و قیمت آن را هم می‌دهیم. من به هر حال برنامه‌ساز تلویزیون بودم و با تلویزیون کارم را شروع کردم؛ بنابراین ابتدا تلاش می‌کنم یک برنامه پربیننده بسازم.

افخمی درباره شکل و فرم برنامه «هفت» نیز مطرح کرد: به نظرم مردم باید کمی به این روش‌ها عادت کنند. این عصا قورت‌دادگی، زیادی مودب بودن و حتی بی‌نمک بودن که در بعضی برنامه‌های تلویزیون است بگذاریم عوض شود.

سردبیر برنامه «هفت» همچنین درباره‌ی علت زنده نبودن این برنامه نیز توضیح داد: برنامه زنده همان برنامه بی‌طرف، گزارشگر و جنجالی است و اینها هیچکدام کار من نیست. من مجری به آن معنا نیستم که بخواهم برنامه زنده را اداره کنم و دنبال این بگردم که طوری از مخاطب سوال کنم که هُل شود. اگر دنبال مجری دیگری بودم اصلا این برنامه را قبول نمی‌کردم. فکر می‌کنم این برنامه می‌تواند فشرده و پرمَلات باشد و درباره موضوعی که راجع به آن ظرفیت دارد یعنی حرف دارد، موضع دارد و از آن موضع به فشرده‌ترین شکل دفاع می‌کند، حرف بزند که کار سختی است.

افخمی سپس تاکید کرد: برنامه‌ای که بی‌طرف باشد و صرفا هیجان‌انگیز باشد شاید آسان‌تر باشد ولی ساخت آن از من برنمی‌آید یعنی برای آن انگیزه‌ای ندارم. مجریان خوب در تلویزیون زیاد هستند، به آن معنا من مجری تلویزیون نیستم.

این کارگردان سینما درباره اینکه سرنوشت تدوین «فرزند سرخ» به کجا رسیده است؟ گفت: آقای شرف‌الدین نگاتیوها را نگه داشته تا خرده حساب‌هایش را با موسسه حفظ آثار رفع کند ولی به نظر می‌آِید موسسه تمایل دارد که نگاتیوها را در اختیار من بگذارد تا آن را درست کنم.

افخمی همچنین بیست و یکمین نمایشگاه مطبوعات و خبرگزاری‌ها را فعال توصیف کرد.
 

منبع:ایسنا


 

پاسخ دهید