قطعات سخت افزاری محبوب کاربران استیم چیست؟

0

قطعات سخت افزاری محبوب کاربران استیم چیست؟

شبکه ی آنلاین استیم اکنون به یک پایگاه قابل اعتنا به منظور انجام بازی های کامپیوتری گوناگون برای علاقه مندان به انجام بازی های کامپیوتری بر روی پلتفرم PC تبدیل شده است. در واقع باید اعتراف کرد که در حال حاضر عده ی فراوانی از گیمر های علاقه مند به پلتفرم PC از راه شبکه ی استیم به دنیای بازی های کامپیوتری مرتبط هستند و تعداد این دسته از گیمر ها روز به روز در حال افزایش است. در این میان دست اندر کاران شبکه ی استیم به شکل مستمر به انجام بررسی های مختلفی بر روی کاربران خود مشغول هستند تا بتوانند از سلایق و علایق آن ها با خبر شوند. یکی از شاخه های مورد بررسی قرار گرفته توسط طراحان استیم، لیست سخت افزار هایی است که کاربران این شبکه از طریق آن ها به انجام بازی های کامپیوتری مبتنی بر استیم مشغول هستند. لیستی که از طریق آن می توان از این نکته با خبر شد که کاربران استیم بیش از هر چیز از چه نوع قطعات سخت افزاری خاصی به منظور انجام بازی های کامپیوتری مورد علاقه ی خود بهره می گیرند.

 

 

از ماه اکتبر سال 2014 میلادی تا کنون شبکه ی استیم به طور پیوسته به جمع آوری اطلاعات مربوط به قطعات سخت افزاری مورد استفاده قرار گرفته توسط کاربران خود پرداخته است و هر از گاه شاهد انتشار این اطلاعات به اشکال مختلفی هستیم. به تازگی اطلاعات مربوط به بازه ی زمانی ما بین ماه اکتبر سال 2014 میلادی تا ماه مارس سال جاری میلادی در اختیار علاقه مندان به دنیای بازی های کامپیوتری قرار گرفته است و طبق معمول شاهد ارائه شدن آمار و ارقام جالبی در این زمینه هستیم. بر طبق اطلاعات موجود میزان استفاده کنندگان از پردازنده های گرافیکی شرکت انویدیا هنوز هم از سایر برند های موجود در این بخش سخت افزاری بیشتر است؛ به گونه ای که در بازه ی زمانی یاد شده چیزی در حدود 56.35 در صد از کاربران شبکه ی استیم از کارت های گرافیکی برند انویدیا برای انجام بازی های کامپیوتری خود استفاده کرده اند. این رقم در رابطه با محصولات برند AMD معادل 25.5 در صد و در مورد کارت های گرافیک شرکت اینتل (پردازنده های گرافیکی موسوم به آنبورد) نیز رقم 17.77 در صد را شامل می شده است. در واقع طی ماه های اخیر و در بازه ی زمانی ما بین ماه نوامبر سال گذشته (سال 2015 میلادی) و ماه مارس سال جاری (همین چند روز پیش) شاهد این نکته هستیم که تعداد آن دسته از کاربران شبکه ی استیم که از پردازنده های گرافیکی برند انویدیا در امر انجام بازی های کامپیوتری محبوب خود استفاده می کنند با افزایشی 35 صدم در صدی همراه بوده و در سوی مقابل تعداد آن دسته از کاربران استیم که از کارت های گرافیک شرکت AMD برای انجام بازی های مورد علاقه ی خود بهره می برند با کاهشی نیم در صدی مواجه گردیده است. از سوی دیگر این افت را می توان در بخش پردازنده های مرکزی شرکت AMD نیز مشاهده کرد. به این ترتیب که تا پایان ماه مارس سال جاری تنها 23.33 در صد از کاربران شبکه ی استیم از پردازنده های مرکزی برند AMD استفاده می کرده اند و در سوی مقابل سهم برند اینتل از کاربران استیم در این زمینه رقمی معادل 76.67 در صد بوده است.

 steam

یکی دیگر از بخش های جالب مربوط به آمار ارائه شده از سوی شبکه ی استیم به آمار مرتبط با سیستم عامل مورد استفاده قرار گرفته توسط کاربران این شبکه در تلفیق با کارت های گرافیک پشتیبانی کننده از واسط برنامه نویسی Direct X 12 اختصاص داشته است. بر اساس آمار موجود چیزی نزدیک به 34.56 در صد از کاربران شبکه ی استیم از کارت های گرافیک مبتنی بر Direct X 12 در کنار ویندوز 10 استفاده می کنند. آماری که نشان می دهد بخش قابل توجهی از کاربران شبکه ی استیم خود را برای ملاقات با بازی های جدید مبتنی بر واسط برنامه نویسی Direct X 12 آماده کرده اند. با این حال آن دسته از کاربران استیم که از کارت های گرافیک مبتنی بر Direct X 12 در کنار سیستم عامل هایی پایین تر از ویندوز 10 (به طور عمده ویندوز 7) بهره می برند اندکی بیشتر از آمار فوق بوده و رقم 35.59 در صد از کل کاربران شبکه ی استیم را در بر می گیرد. در واقع آمار مذکور نشان از این دارند که سیستم عامل ویندوز 7 (نسخه ی 64 بیتی) پر استفاده ترین سیستم عامل در میان کاربران شبکه ی استیم به شمار می رود. اما در عین حال هر چه قدر که جلو تر می رویم از تعداد کاربران این ویندوز کاسته شده و به تدریج بر کاربران نسخه ی 64 بیتی از ویندوز 10 افزوده می گردد. به گونه ای که در طی چهار ماه اخیر تعداد آن دسته از کاربران شبکه ی استیم که از نسخه ی 64 بیتی ویندوز 7 استفاده می کنند با کاهشی 3 در صدی رو برو بوده و در عوض تعداد استفاده کنندگان از نسخه ی 64 بیتی ویندوز 10 چیزی در حدود 8 در صد افزایش داشته است. جالب این جاست که هنوز هم بسیاری از کاربران شبکه ی استیم از سیستم عامل های قدیمی نظیر ویندوز ویستا و همچنین کارت های گرافیک پشتیبانی کننده از Direct X 10 در امر انجام بازی های کامپیوتری بهره می برند. به گونه ای که استفاده کنندگان از ویندوز های ویستا (و بالا تر از آن) در کنار کارت های گرافیک مبتنی بر Direct X 10 در بازه ی زمانی یاد شده (یک و نیم سال اخیر) رقمی در حدود 14.27 در صد از کاربران شبکه ی استیم را تشکیل می داده است. در کنار این آمار شاهد ارائه شدن آماری مرتبط با آن دسته از کاربران شبکه ی استیم که از طریق این شبکه به انجام بازی های کامپیوتری مورد علاقه ی خود توسط محصولات شرکت اپل می پردازند نیز هستیم. به عبارت بهتر چیزی نزدیک به 50.97 در صد از کاربران سیستم عامل مک در شبکه ی استیم را استفاده کنندگان از ابزار Macbook Pro تشکیل می داده اند. رقمی که در رابطه با کاربران ابزار IMac حدود 22.42 در صد و در رابطه با کاربران ابزار Macbook نیز حدود 22.09 در صد از آمار مذکور را شامل می شود. به هر صورت این آمار می تواند معیار مناسبی برای آشنایی با سلایق و علایق سخت افزاری کاربران شبکه ی استیم باشد و آمار خوبی را در این زمینه در اختیار افراد علاقه مند به مباحث آماری قرار دهد. 

گیگر:

لینک مطلب

پاسخ دهید