لازمه تعامل صنعت و دانشگاه؛ کاربردی شدن دروس است

0

عضو هیئت علمی گروه عمران دانشگاه علم و صنعت گفت: با هدفمند کردن پژوهش و کاربردی تر شدن دروس، دانشگاه و صنعت می توانند پروژه های اشتراکی موفقی داشته باشند.

احسان حبیب نژاد عضو هیئت علمی گروه عمران دانشگاه علم و صنعت ایران در گفت و گو با خبرنگار  حوزه دانشگاهی گروه علمی پزشكی  در خصوص تعامل ضعیف دانشگاه و صنعت گفت: هدفمند کردن پژوهش، یکی از موضوع های مهم در دانشگاه است که ضروری به نظر می رسد روی موضوع های کاربردی تحقیقات بیشتری انجام شود.

وی ادامه داد: مورد بعدی حلقه مفقود شده بین صنعت با پژوهشکده ها و دانشکده ها است. صنعت با وجود مشکلات خاصی که دارد به فعالیتهایش ادامه می دهد. اگر دانشگاه از صنعت و مشکلاتش مطلع باشد و ارتباط لازم بین دانشگاهیان و صنعت برقرار شود، در نتیجه می توان به سمت کاربردی شدن دانش پیش رفت.

حبیب نژاد با تاکید بر اینکه دفتر ارتباط صنعت با دانشگاه باید پررنگ تر شود در خصوص حمایت صنعت از پژوهشگران، اظهار داشت:  حمایت صنعت از پژوهش در پیشرفت کشور بسیار تاثیر گذاراست چرا که بودجه ی لازم در اختیار صنعت است. 

وی به نمونه ای از همکاری دانشگاه و صنعت در کشوری دیگر اشاره کرد و گفت: برای نمونه در کشور استرالیا پروژه هایی وجود دارد که به صورت اشتراکی بین صنعت و داشگاه منعقد می شود و دو طرف ازنتایج این قرارداد بهره مند می شوند.  

این استاد دانشگاه افزود: بودجه دانشگاه محدود است در حالی که صنعت بودجه های لازم را دراختیار دارد و بر قراری تعامل مناسب بین  صنعت و دانشگاه امری امکانپذیر است.

حبیب نژاد در خصوص کم رنگ بودن مقاله نویسی بین دانشجویان به خصوص در مقطع کارشناسی اظهار داشت: به این موضوع با دو رویکرد می توان نگاه کرد؛ نخست اینکه در مقطع کارشناسی هم مقاله نویسی صفر نیست و گروهی از دانشجویان از پروژه ی کارشناسی خود مقاله های معتبر استخراج می کنند.

وی اضافه کرد: نکته دوم در تفاوت های موجود بین مقاطع مختلف تحصیلی است. دانشگاه و استادان در مقطع کارشناسی در حال ساخت پایه های علمی دانشجویان هستند. در مقاطع بالاتر تحصیلی دانشجویان به مرزهای دانش نزدیکترند که در واقع تفاوت ماهیتی در این مقاطع مشاهده می شود.

این عضو هیئت علمی در خصوص چاپ کتاب استادان و حمایت دانشگاه، یاد آور شد: من در مقطع کارشناسی پروژه ی خود را به همراه استاد راهنما ادامه دادم که نتیجه ی آن منجر به تالیف کتاب شد.  چون پروژه دانشگاهی من برای مرکز تحقیقات راه، مسکن و شهرسازی انجام شد که آن سازمان حمایت های کافی را انجام داد.

انتهای پیام/

لینک مطلب

پاسخ دهید