لایت روم: آشنایی با انواع لنز و تکنیک های عکاسی پرتره (بخش سوم)

0

لایت روم: آشنایی با انواع لنز و تکنیک های عکاسی پرتره (بخش سوم)

پیش از این در بخش اول و دوم لایت روم شما را با اصطلاحات اولیه و پرکاربرد در عکاسی آشنا کردیم. در این قسمت از لایت روم در نظر داریم شما را با لنزهای دوربین عکاسی آشنا کنیم.

 

لنز مهمترین بخش دوربین عکاسی است چرا که نور از طریق لنز وارد دوربین میشود و عکاسی بدون درنظر گرفتن نور مفهمومی ندارد. دو ویژگی در انتخاب لنز مناسب برای عکاسی نقش دارد. ویژگی اول فاصله کانونی لنز است که برحسب میلیمتر بیان میشود و معمولاً برروی لنز درج میشود. ویژگی دوم نسبت لنز  است؛ عدد نسبی که بیانگر بیشترین اندازه دیافراگم لنز است. لنزها بسته به کاربردشان انواع مختلفی دارند. چند نوع پرکاربرد لنز عبارتند از:

لنز نرمال (استاندارد)

لنز نرمال فاصله ی کانونی ثابتی دارد (50، 85 یا 100mm) و از نظر زاویه دید مانند چشم انسان است. فاصله ی کانونی 85 و100 میلیمتری برای عکاسی پرتره ایده آل است. با ترکیب این لنز و دیافراگم باز، تصویر پس زمینه مات و توجه به سوژه جلب میشود.

لنز زاویه عریض (Wide angle)

این لنزها فاصله کانونی کمتری نسبت به لنز استاندارد دارند (10 تا 24 میلیمتر). برای عکاسی با زاویه دید وسیع مثل مناظر و پرتره ی گروهی بکار میروند.

لنز تله فوتو

این لنزها با فاصله کانونی 100 تا 800 میلیمتر زاویه دید باریکی میدهند. با این لنز میتوان از فواصل دور عکس گرفت و با عمق میدان کمی که دارند روی سوژه فوکس کرد. این لنز بیشتر در  عکاسی حیات وحش، مستند سازی و رویدادهای ورزشی کاربرد دارد.

لنز زوم

این لنزها فاصله ی کانونی متغیر دارند(24 تا 300 میلیمتر) و بسیار پرکاربردند. تنها ایراد لنز زوم محدودیت در باز کردن دریچه دیافراگم و ورود نور است.

لنز نخست (Prime)

این لنز برعکس لنز زوم تنها یک فاصله کانونی دارد و در زمانی که عکس دقیق و با کیفیت بالا مد نظر باشد از آن استفاده میشود. لنزهای 50 میلیمتری از بهترین لنزهای پرایم هستند و برای عکاسی پرتره بسیار محبوب می باشند.

لنز چشم ماهی

این لنزها زاویه دید 180 درجه دارند و فاصله ی کانونی آنها بین 7 تا 16 میلیمتر است. عکسایی محدب مانند چشمی در منازل میسازند.

لنزهای ماکرو

فاصله کانونی این لنزها بین 50 تا 200 میلیمتر است. در عکس های کلوزآپ بخوبی فوکس میکنند و تصویر شارپی میدهند. این لنز برای نشان دادن نماهای بزرگ از سوژه های خیلی کوچک مانند پروانه، گل و.. بسیار مناسب است.

لنز تیلت شیفت (Tilt shift)

این لنز با قابلیت تغییر زاویه لنز در زمانی که زاویه دید و عمق میدان محدودیت دارند بسیار کاربرد دارد.  در عکاسی از بناهای معماری خاص و ساختمان های بلند کاربرد دارد.

لنزهای تثبیت کننده

این لنزها لرزش های دوربین را اصلاح میکنند و برای زمانی که بخاطر کمبود نور سرعت شاتر را بالا انتخاب میشود بسیار کاربردی است.

لایت روم تا اینجای کار شما را اصطلاحات رایج عکاسی آشنا کرد. اما عکاسی از سوژه های مختلف (پرتره، منظره، ساختمان و..) و در موقعیت های مختلف (شب، هوای بارانی و.. ) تکنیک های مخصوص به خود را دارد.

در اولین گام با تکنیک ها و ترفند های عکاسی پرتره آشنا میشویم.

  1. بر روی چشم فوکس کنید؛ در عکاسی پرتره تماس چشمی همیشه ایده جالبی نیست، اما وضوح چشم و شارپ بودن آن قطعا ضروری است.  فوکس را میتوان به صورت دستی برروی چشم تنظیم کرد و یا نقطه مرکز فوکس را روی چشم قفل کرد، سپس با فشاردادن دکمه شاتر تا نیمه قبل از ثبت تصویر کادر را تنظیم کرد.
  1. از لنز استاندارد یا تله فوتو استفاده کنید؛ انتخاب لنزهای زاویه عریض برای عکاسی پرتره درطبیعت و در یک زمینه خاص بسیار عالی است. اما برای تصاویر کلوزآپ و از فاصله نزدیک خوشایند نیست. بهتر است که از یک لنز نرمال و یا تله فوتوی کوتاه استفاده شود. فاصله کانونی مناسب برای یک پرتره کلاسیک 50 میلیمتر است.
  1. دوربین را در حالت Aperture Priority (اولویت با دیافراگم) قراردهید؛ در این حالت دیافراگم براساس محدوده ی ضریب f دوربین، تنظیم میشود و خود دوربین به صورت خودکار مناسبترین سرعت شاتر را به منظور نوردهی صحیح انتخاب میکند. لنزهای پرایم 50 میلیمتری با ضریب 1.4/f و یا 1.2/f با انتخاب دیافراگم بالا برای عمق میدان کم، پس زمینه را مات میکند و به پرتره جلوه ی خاصی میدهند. اما در عمق میدان پایین اگر بدرستی روی سوژه فوکس نکنید ممکن است تمام چهره تار شود. پس، مطمئن شوید برروی چشم ها فوکس کرده اید!
  1. از نور طبیعی استفاده کنید؛ شما برای خلق یک پرتره ی شگفت انگیز به یک استودیوی نورپردازی گرانقیمت نیاز ندارید. با یک پنجره و یک منعکس کننده نور (Reflector) میتوانید بدون صرف هزینه چندان به نتایج خیره کننده ی طبیعی برسید. رفلکتورها رنگ های سفید، طلایی و نقره ای دارند. رنگ سفید معمولا طبیعی‌ترین ظاهر را دارد. نقره‌ای انعکاس بیشتری دارد و نور بیشتری را بازتاب می دهد و رنگ‌های ثبت شده در عکس به نسبت رفلکتور سفید سردتر هستند. رفلکتور طلایی رنگهای گرمی را بازتاب می‌دهد که البته در صورت مناسب بودن سوژه می‌تواند خوب باشد. واجب است که به عناصر بیرون دقت کنید. به عنوان مثال نوری که از چمن و فضای سبز منعکس میشود یا نور خورشید در غروب متفاوت است.
  1. پرتره ای با نور زیاد (High Key Priority) خلق کنید؛ High Key یک تکنیک رایج در عکاسی پرتره است. در این نوع عکاسی از نورهای زیاد غیر طبیعی استفاده میشود و بهتر است عکاسی با فرمت RAW (فرمتی برای فایل های تصویری است که اطلاعات موجود در آن به نسبت فرمت JPEG در حد بسیار کمی پردازش شده اند) انجام شود، تا پس از آن روشن سازی بیشتر تصویر با نرم افزار فتوشاپ انجام گیرد.

این تنها قسمت کوچکی از ترفندهای عکاسی بود، در قسمت بعدی لایت روم ادامه ی تکنیک های عکاسی پرتره را برای شما عزیزان خواهیم گفت. با ما همراه باشید.

برای اطلاع از جدیدترین اخبار دنیای دیجیتال، قیمت انواع قطعات سخت افزاری و تجهیزات الکترونیکی، آگاهی از اخبار مرتبط با تکنولوژی از جمله نوسان قیمت ارز، تصاویر، ویدئوها و مطالب آموزشی اختصاصی به کانال تلگرام وب سایت سخت افزار بپیوندید: telegram.me/sakhtafzarmag

وب سایت سخت افزار

گیگر:

لینک مطلب

پاسخ دهید