لایت روم: آشنایی با تکنیک های عکاسی از منظره (بخش ششم)

0

لایت روم: آشنایی با تکنیک های عکاسی از منظره (بخش ششم)

در بخش قبلی لایت روم شما را با تعدادی از ترفندهای عکاسی از منظره آشنا کردیم. در این قسمت با ادامه ی این ترفندها در خدمت شما دوست داران عکاسی و همراهان همیشگی هستیم.

6. با نور دهی طولانی مدت (Long Exposure) از مناظر عکاسی کنید

اگر در هنگام عکاسی از منظره سوژه متحرکی وجود داشته باشد با این تکنیک سوژه متحرک تار میشود که اصطلاحا به آن Motion Blur میگویند. در هنگام عکاسی از امواج دریا، آبشار و یا حرکت درختان در باد استفاده از این تکنیک باعث خلق آثار جالب و هنری میشود. برای این نوع عکاسی شما به دیافراگم و ISO پایین و البته نور کم نیاز دارید. عکاسی با نوردهی طولانی نیازمند تجهیزات بیشتری است. شما میتوانید از روشنایی روز و یک فیلتر ND نیز برای این مدل عکاسی استفاده کنید این فیلترها طیف وسیعی از نور را از خود عبور میدهند. بهتر است که در هنگام عکاسی با نوردهی طولانی همواره از یک سه پایه استفاده کنید.

7. با لنز Tilt-Shift از مناظر عکس بگیرید

عکاسی با شیب متغیر در واقع ترکیبی از وضوح و شارپ بودن تصویر با دیافراگم بالا و عمق میدان حاصل شده از دیافراگم پایین است. و در واقع لنز Tilt-Shift با تغییر فوکس بین این دو تعادل برقرار میکند. با این تکنیک افکتی مینیاتوری بر روی مناظر ایجاد میشود و به طور مثال قایق ها، قطارها و ماشین ها مانند ماکت های کوچک اسباب بازی در کف اتاق به نظر میرسند. البته باید توجه داشت که لنزهای Tilt-Shift گران هستند و شما میتوانید به جای استفاده از آنها از نرم افزار فتوشاپ برای خلق اثر هنری خود کمک بگیرید.

8. از منظره سیاه و سفید عکس بگیرید

اگر شما میخواهید عکس سیاه و سفید بی نظیری از منظره خلق کنید بهتر است که عکسی رنگی بگیرید! توجه داشته باشید که در این حالت فرمت Raw برای ذخیره سازی عکس بهتر از Jpeg است. پس از ذخیره سازی عکس با استفاده از نرم افزارهای ویرایش عکس مانند لایت روم و فتوشاپ میتوانید عکس خود را به سیاه و سفید تبدیل کنید. با این تکنیک شما کنترل کاملی بر روی تبدیل رنگ ها دارید و میتوانید با استفاده از Dodge (ویا Burn) در نرم افزار فتوشاپ بعضی از نقاط را تاریک تر یا روشن تر کنید. شما حتی میتوانید برای جذاب تر شدن عکس قسمتی از آن را رنگی نگه دارید.

9. از منظره عکس پانوراما بگیرید

میتوانید به جای استفاده از لنزهای اولترا واید با تکنیک پانوراما عکسی عریض از منظره خلق کنید. با استفاده از سه پایه و ثابت کردن دوربین و سپس حرکت دادن آن در جهت افقی چند عکس که بخشی از آنها با عکس قبل تداخل دارد حاصل میشود. میتوان از سه پایه های مخصوص برای عکس پانوراما استفاده کرد در غیر اینصورت نرم افزار Photomerge’s Photoshop عکس ها رو به صورت خودکار به هم چسباند. واجب است که در عکاسی پانوراما فوکس، نوردهی و وایت بالانس به صورت دستی تنظیم شوند و وقتی عکس ها در کنار یکدیگر قرار میگیرند با هم تناسب داشته باشند.

10. بصورت مادون قرمز (Infrared) از منظره عکس بگیرید

شما میتوانید با استفاده از فتوشاپ عکس مادون قرمز جعلی خلق کنید اما به طور قطع جذابیت عکاسی مادون قرمز با دوربین را نخواهد داشت. فیلترهای مادون قرمز هم در عکس های رنگی و هم سیاه و سفید قابل اعمال است و در هردو تصاویر تأثیرگذار و متنوعی را ارائه میدهد. اما بهترین روش برای خلق عکس مادون قرمز این است که دوربین DSLR قدیمی خود را به دوربین مادون قرمز تبدیل کنید. این روش یک ایراد بزرگ دارد؛ شما دیگر نمیتوانید بصورت عادی با دوربین خود عکاسی کنید! اما این روش بسیار راحت تر از این است که برای دوربین های غیر قابل تبدیل از انبوهی از فیلترهای مادون قرمز استفاده کنید.

11. مینیمالیستی از منظره عکس بگیرید

عکاسی مینیمالیستی هنر عکاسی از سوژه های کلیدی است و معمولاً به صورت سیاه و سفید، با کادر مربعی و با فیلتر ND خلق میشود. در این نوع عکاسی توجه به این که چه چیزهایی در کادر نیستند بیشتر از تصاویر درون کادر اهمیت دارد. لنزهای تله فوتو میتوانند با بزرگنمایی یک نقطه خاص و جالب کادر بینظیری را برای عکاسی مینیمالیستی بوجود آورند. یک درخت تنها، یک تکه ابر و یا یک تخته سنگ جدا سوژه های مناسبی برای عکاسی مینیمالیستی است. مِه، برف و یا آسمام صاف میتواند یک پس زمینه ی عالی برای عکس باشد.

در قسمت بعدی لایت روم با تکنیک های عکاسی “ماکرو” در خدمت شما دوستان و همراهان عزیز سخت افزاری هستیم. نظرات، انتقادات و پیشنهادات سازنده ی خود را با ما در میان بگذارید.

برای اطلاع از جدیدترین اخبار دنیای دیجیتال، قیمت انواع قطعات سخت افزاری و تجهیزات الکترونیکی، آگاهی از اخبار مرتبط با تکنولوژی از جمله نوسان قیمت ارز، تصاویر، ویدئوها و مطالب آموزشی اختصاصی به کانال تلگرام وب سایت سخت افزار بپیوندید: telegram.me/sakhtafzarmag

وب سایت سخت افزار

گیگر:

لینک مطلب

پاسخ دهید