لایت روم: تکنیک های عکاسی پرتره (بخش چهارم)

0

لایت روم: تکنیک های عکاسی پرتره (بخش چهارم)

در قسمت قبل لایت روم با 5 تکنیک از عکاسی پرتره آشنا شدیم. در این قسمت شما را با ادامه ی ترفندهای عکاسی پرتره آشنا میکنیم. با ما همراه باشید.

 

6. پرتره از نوزاد

بهتر است که در پرتره ی نوزاد از نور طبیعی استفاده کنید. استفاده از فلش باعث حواس پرتی و گاهی ترس نوزاد میشود و به همین خاطر توصیه نمیشود. شما میتوانید از تکنیک نور پنجره و رفلکتور نیز استفاده کنید. درا این حالت اگر از نور بیشتری استفاده میکنید باید مقدار ISO را متناسب با آن پایین بیاورید. بهتر است عکاسی در زمانی انجام شود که کودک در بهترین حالت خود باشد، تازه غذا خورده باشد یا صبح هنگامی که از خواب بیدار شده باشد. در این زمان ها فعال تر و هشیار ترند

7. پرتره از کودک

گرفتن پرتره از کودکان به همان انداره که سرگرم کننده است چالش دشواری نیز به حساب میاید. با کودک بازی کنید و ازش درخواست کنید که تصویر خورد را در لنز دوربین پیدا کند به این صورت یک تماس چشمی مناسب ایجاد میشود. از لنزهای زاویه عریض استفاده کنید و بدون نگاه کردن شاتر را فشار دهید. بطوریکه به صدای شاتر عادت کنند و به سمت دوربین نگاه نکنند و لبخند نزنند. وقتی کودک بر روی کاری تمرکز کرده از زوایای مختلف چند عکس گرفته و بهش نشان دهید تا با شما همکاری کند.

8. عکاسی در حالت پشت سر هم (Burst Mode)

اگر شما در حال گرفتن پرتره از کودک یا پرتره گروهی هستید دوربین خود را در سریعترین حالت تنظیم کنید. با عکاسی در فاصله زمانی کوتاه میتوانید حالت های مختلفی از چهره ها را شکار کنید. عکاسی در این حالت امکان گرفتن عکسی را در یک پرتره گروهی میدهد که در آن چشم همه باز باشد. حتی اگر چشم عکسی باز نباشد یا کسی از قیافه خود در عکسی راضی نباشد با استفاده از نرم افزار فتوشاپ میتوانید با ترکیب چند عکس یک عکس خوب خلق کنید.

9. ژست عکاسی در پرتره گروهی

اولین نکته در پرتره گروهی در نظر گرفتن قد گروه است. افراد قد بلند عقب و کوتاهترها جلو می ایستند. به رنگ لباس ها نیز دقت کنید بهتر است که رنگ های مشابه در کنار هم قرار نگیرند. برای اطمینان ازینکه تصویر همه شارپ باشد دیافراگم را حداقل f/8 و لنز را زاویه باز انتخاب کنید. اگر در محیط داخلی پرتره گروهی میگیرید مقدار ISO را بالاتر ببرید. عکس ممکن است نویز داشته باشد و یا سرعت شاتر به اندازه کافی بالا نباشد در این حالت این مقدار دیافراگم مناسب نیست. برای حل این مشکل تنها کافیست که افراد را در یک فاصله یکسان از دوربین بچینید.

10. ژست عکاسی در پرتره خانوادگی

نحوه قرار گرفتن افراد در پرتره خانوادگی میتواند بیانگر رابطه ی بین آنها باشد. ساده ترین ایده این است که بزرگ خانواده، پدر و مادر و یا اگر نوزاد تازه به دنیا آمده ای باشد در مرکز توجه قرار گیرد و سایر اعضای خانواده در اطراف آنها باشند. برای خانواده های بزرگتر میتوانید از مبل استفاده کنید. فرزندان روی مبل بشینند و بزرگترها پشت مبل بایستند.

11. خلق پرتره با نور شمع

هنگامی که میخواهید عکسی با نور شمع خلق کنید باید مقدار ISO رو به 1600 یا بالاتر افزایش دهید. اگر میخواهید سرعت شاتر بالا باشد تا حرکت دوربین و یا شعله شمع را خنثی کند باید دیافراگم را بالا انتخاب کنید. فلش دوربین را خاموش کنید و نوردهی را دستی انجام دهید. نور شمع را بر روی سوژه تنظیم کرده و همه چراغ ها را خاموش کنید تا بقیه نقاط در تاریکی مطلق باشند. بهتر است که در عکاسی با نور شمع به جای یک شمع از تعداد بیشتری استفاده کنید تا نور بیشتری تولید شود و با گسترش نور سایه های ملایم تری ایجاد شود.

تا این قسمت شما با تکنیک های عکاسی پرتره تا حد زیادی آشنایی پیدا کردید. در بخش بعدی لایت روم شما را با ترفندهای عکاسی از مناظر (Landscape Photography) آشنا میکنیم. نظرات خود را در خصوص این بخش با هشتگ های #لایت‌روم و #MySakhtafzar در شبکه های اجتماعی با ما در میان بگذارید.

برای اطلاع از جدیدترین اخبار دنیای دیجیتال، قیمت انواع قطعات سخت افزاری و تجهیزات الکترونیکی، آگاهی از اخبار مرتبط با تکنولوژی از جمله نوسان قیمت ارز، تصاویر، ویدئوها و مطالب آموزشی اختصاصی به کانال تلگرام وب سایت سخت افزار بپیوندید: telegram.me/sakhtafzarmag

وب سایت سخت افزار

گیگر:

لینک مطلب

پاسخ دهید