لزوم استاندارد‌سازی بوفه تمام مدارس کشور/ مدارس مروج سلامت تا پایان امسال به 20 هزار مدرسه می رسد

0

مدیرکل دفتر سلامت جمعیت، خانواده و مدارس بر استاندارد سازی بوفه تمام مدارس کشور بر اساس دستورالعمل وزارت آموزش و پرورش تاکید کرد.

 وی دستورالعمل عدم توزیع سوسیس، کالباس و نوشابه های گازدار را مورد اشاره قرار داد و افزود: 27 درصد مدارس کشور هم اکنون دارای بوفه استاندارد هستند که سال گذشته 97.5 درصد آنها این اقلام را توزیع نمی کردند.

وی ادامه داد: سال گذشته بهداشت کاران محیط مرکز سلامت محیط وکار وزارت بهداشت 89 هزار و 647 بار از بوفه های مدارس کشور بازدید به عمل آوردند که نشان داد 99 درصد مدارس شهری و 85 درصد مدارس روستایی دارای آب آشامیدنی سالم هستند.

 وی افزود: بر اساس نتایج این بازرسی ها جمع آوری و دفع فاضلاب مطلوب در مدارس شهری 92 درصد و در مدارس روستایی 73 درصد، دفع بهداشتی پسماند در مدارس شهری 90 درصد و در مدارس روستایی 76 درصد، وضعیت مطلوب کلاس ها در مدارس شهری 78 و در مدارس روستایی 62 درصد، حفاظت و ایمنی مدارس در مدارس شهری 71 درصد و در مدارس روستایی 60 درصد، سرویس بهداشتی مناسب در مدارس شهری 72 درصد و در روستایی 63 درصد، آبخوری مناسب در مدارس شهری 79 درصد و در مدارس روستایی 68 درصد و در نهایت مطلوبیت وضعیت بوفه ها در مدارس شهری 51 و در مدارس روستایی 43 درصد بوده است.

وی با اشاره به سه تفاهمنامه ای که بین وزارت بهداشت، درمان و آموزش پزشکی و وزارت آموزش و پرورش که در خصوص بوفه های مدارس و ایجاد پایگاه های تغذیه سالم، خودمراقبتی و دستورالعمل اجرایی برنامه مدارس مروج سلامت منعقد شده است، گفت: در مدارس مروج سلامت تمام بوفه ها باید استاندارد باشند و هیچ محصول غذایی ناسالم از جمله چیپس و پفک نباید توزیع شود.

وی روند توسعه مدارس مروج سلامت را مورد اشاره قرار داد و با اعلام اینکه تعداد این مدارس تا پایان سال باید به 20 هزار مدرسه برسد، بیان داشت: مدارس مروج سلامت سلامت محورند و برنامه های سلامت محور آنها فعالیت های ادغام یافته و منسجم سلامت را با مشارکت والدین، مدیران مدارس و دانش آموزان اجرا می کنند.

 مدیرکل دفتر سلامت جمعیت، خانواده و مدارس تصریح کرد: رسالت این مدارس ارتقای کیفیت زندگی دانش آموزان 6 تا 18 سال است و پیام های آن آموزش سلامت، ارتقاء اعتماد به نفس و مهارت های ارتباطی، توانمندسازی، مشارکت  در تصمیم گیری ها، رفتاری های بهداشتی در تمام مراحل زندگی و ترویج مفاهیم سلامت است.

وی در پایان ضمن درخواست از والدین، دانش آموزان و مدیران مدارس در ارتقای سلامت در این مدارس، گفت: به رغم تمام نظارت ها توصیه ما اینست که دانش آموزان برای تغذیه از لقمه های خانگی استفاده کنند و والدین برای ترویج سلامتی تشریک مساعی بیشتری با مدارس داشته و در جلسات اولیا و مربیان حضور فعال تری داشته باشند.

برای آگاهی از آخرین اخبار و پیوستن به کانال تلگرامی  اینجا کلیک کنید.

انتهای پیام/

لینک مطلب

پاسخ دهید