لزوم اولویت قرار دادن سلامت در برنامه 5 ساله کشور

0

وزیر بهداشت گفت: اگر سلامت جزو اولویت‌های برنامه 5 ساله کشور قرار گیرد، نه تنها رضایتمندی مردم بیشتر می‌شود، بلکه در حوزه اقتصادی هم پیشرفت‌ قابل توجهی خواهیم داشت.

حسن قاضی‌زاده هاشمی وزیر بهداشت در گفت‌وگو با خبرنگار حوزه بهداشت و درمان  گروه علمی پزشكی در خصوص پیشرفت‌های حوزه سلامت از انقلاب تاکنون بیان کرد: در گذشته در استان‌هایی مانند سیستان و بلوچستان و لرستان حتی یک پزشک ایرانی هم نداشتیم اما در حال حاضر محققان برتری در سطح منطقه حائز رتبه شدند. همچنین تمام روستاها و مراکز بهداشتی پزشک ایرانی دارند.

وی افزود: در شهرهایی مانند کوهدشت که از ابتدایی‌ترین خدمات هم محروم بودند، در طول 2 سال گذشته خدماتی در تراز بهترین مراکز ارائه می‌شود، در استان لرستان 57 نفر از افراد بومی وارد دوره پزشکی شدند.

هاشمی تصریح کرد: من نمی‌توانم ادعا کنم که خیلی تفاوت ایجاد شده است. انتظار این بوده است که خدمات بهداشتی در کشور بسیار بیشتر از آنچه که اکنون ارائه می‌شود، مورد توجه قرار گیرد. واقعیت این است که در بحث رفاه اجتماعی آن طور که حق انقلاب بوده است عمل نکردیم. البته در حال حاضر تلاش می‌کنیم تا جبران مافات کنیم.

وی اضافه کرد: فکر می‌کنم دولت فعلی موفق بوده است. تاکنون 24 میلیون نفر تحت پوشش خدمات قرار گرفته‌اند، برای 10 میلیون نفر مراکز جامع خدمات سلامت ایجاد شده است، علاوه بر این نزدیک به 60 دانشگاه علوم پزشکی در امر تربیت نیروی انسانی تلاش می‌کنند. اگر همان طور که سلامت در کشورهای پیشرفته جز اولویت قرار گرفته، در کشور ما نیز جز اولویت‌های برنامه 5 ساله کشور قرار گیرد، نه تنها رضایتمندی مردم بیش از امروز خواهد بود، بلکه در حوزه اقتصادی هم پیشرفت‌های قابل توجهی خواهیم داشت؛ زیرا ملتی که سالم باشد می‌توانند در همه حوزه‌ها رشد داشته باشند.

وزیر بهداشت گفت: پیشرفت‌های حوزه سلامت هم قابل قیاس با گذشته نیست چرا که همه ملت‌ها در حال پیشرفت هستند؛ آنچه در حوزه علم، دانش و فناوری اتفاق افتاده است استقلال است، در عرصه علمی رتبه اول در منطقه را داریم که با بسیاری از کشورها قابل مقایسه نیست اما در حوزه خدمات فاصله زیادی با انتظارات داریم، هرچند که بیان این نکته حائز اهمیت است.

انتهای پیام/

لینک مطلب

پاسخ دهید