ماجراجویی در سیاره های مکعبی (پیشنمایشی از بازی Stellar Overload)

0

ماجراجویی در سیاره های مکعبی (پیشنمایشی از بازی Stellar Overload)

چیزی نزدیک به چهار سال قبل یک بازی بسیار ساده و کم ادعا ناگهان از راه رسید و در یک چشم بر هم زدن سر و صدای زیادی در میان علاقه مندان به بازی های کامپیوتری به پا کرد. اثری به نام Minecraft که توسط استودیوی مستقل Mojang ساخته شده بود و با وجود سادگی ساختار ظاهری و دست یافتنی بودن گیم پلی اش توانست در قامت یک بازی کاملاً تاثیر گذار و جریان ساز ظاهر شود. طی همین مدت نه چندان طولانی که از معرفی بازی Minecraft به دنیای بازی های کامپیوتری می گذرد بسیاری از شرکت های بازی سازی کوچک و بزرگ به الگو برداری و حتی تقلید از گیم پلی و ساختار بازی Minecraft پرداخته اند تا شاید بتوانند بخشی از موفقیت عظیمی که این بازی به آن دست پیدا کرده است را از آن خود ساخته یا حداقل بر روی موج بزرگ به جا مانده از محبوبیت این بازی در میان گیمر ها سوار شوند. در این میان بازی Stellar Overload را هم می توان یکی از جدید ترین آثاری دانست که با الهام از بازی Minecraft ساخته شده است و با تلفیق گیم پلی آشنا و امتحان پس داده ی این بازی محبوب با ایده هایی کاملاً نوین و نوآورانه قصد دارد سری در میان سر ها در بیاورد.

 

 

بی شک مهم ترین شباهت بازی Stellar Overload با بازی محبوب ماینکرفت به دنیای مکعبی آن باز می گردد. به این ترتیب که دنیای Stellar Overload نیز همانند دنیای آشنای ماینکرفت بر اساس چینش مکعب های به هم پیوسته تشکیل شده است و در واقع تمامی اشیا ، عوارض محیطی و حتی اشخاص در این بازی ساختاری مکعبی شکل دارند. با این حال سازندگان فرانسوی بازی Stellar Overload یعنی اعضای استودیو Cubical Drift سعی کرده اند در ساختار این بازی ویژگی های متفاوتی را بگنجانند تا بتواند به موجب وجود آن ها این اثر را تا حد امکان از بازی ماینکرفت متمایز سازند. در این میان شاید یکی از تفاوت های مذکور به قابلیت داستان محور بودن بازی Stellar Overload باز گردد. خصوصیتی که شاید در بازی ماینکرفت نتوان آن را به مفهوم واقعی احساس کرد.    

 stellar1

بازی Stellar Overload نیز همچون ماینکرفت با زاویه ی دوربین اول شخص روایت می شود

 

در داستان بازی Stellar Overload منظومه ی شمسی دچار نوعی دگرگونی کیهانی شده است که به موجب آن انسان ها درگیری فرساینده و هر روزه ای را با موجودات فضایی تجربه می کنند. البته منزلگاه انسان ها دیگر کره ی زمین نیست. بلکه هر کدام از آن ها اکنون بر روی سیاره های کوچک و مکعبی شکلی روزگار می گذرانند که در اقصی نقاط منظومه ی شمسی پراکنده شده اند و دنیای جالب و منحصر به فردی را پدید آورده اند. در این میان مسلماً ایستادن بر لبه ی دنیا (گوشه های مکعبی شکل هر سیاره) و نگریستن به کهکشان پهناور پیش رو و سایر سیاره های مکعبی جای گرفته در دل آن زیبایی خاصی به این بازی بخشیده است و در تلفیق با سبک مکعب محور این اثر گرافیک هنری آن را بسیار خاص و متمایز جلوه می دهد. به طور کل کلیت داستان بازی Stellar Overload بر نبرد انسان ها و موجودات فضایی مهاجم تمرکز یافته است. اما در عین حال این بازی خرده داستان های متعددی را هم در دل خود جای داده است که پیوند مناسبی با مراحل جانبی آن برقرار ساخته اند و دنبال کردن هر کدام از آن ها می تواند گیم پلی بازی Stellar Overload را بسیار هدفمند تر از سایر آثار مشابه جلوه دهد.     

 stellar2

بازی Stellar Overload اثری است در سبک ماجرایی با المان های قدرتمندی از سبک نقش آفرینی که بخش مهمی از گیم پلی آن بر مبتنای تجربه ای چند نفره و آنلاین پایه ریزی شده است. ضمن این که درست همانند بازی ماینکرفت گیمرها با محیطی کاملاً Open Word روبرو خواهند بود که به شکل آزادانه می توانند به گوشه و کنار آن سرک بکشند. علاوه بر مورد مذکور ساختار کلی این بازی در بخش گیم پلی آن نیز بیش از هر اثر دیگری به منبع الهام اصلی خود یعنی بازی ماینکرفت شباهت دارد. تجربه کنندگان بازی Stellar Overload داستان این اثر را در یک سیاره ی مکعبی شکل آغاز می نمایند. سیاره ای که علاوه بر مکعبی بودن شکل ظاهری آن، تمامی اجزا و جزییات مربوط به آن هم در شکل و شمایل مکعب هایی کوچک و بزرگ طراحی شده اند. البته برخلاف بازی ماینکرفت که در ساختار دیداری آن تمامی اشیا حالتی مکعبی دارند، در بازی Stellar Overload شاهد این نکته هستیم که برخی از اجزای محیط در قالب اشکال چند ضلعی و یا مخروطی طراحی شده اند. در واقع این امر به گیمر ها این امکان را می دهد که بتوانند توسط این اشکال متمایز ، اشیای مورد نیاز خود را (به لحاظ ظاهری) با شکل و شمایل متفاوت تری طراحی نمایند. در این میان علاوه بر متفاوت بودن شکل ظاهری بلوک های موجود در بازی Stellar Overload هر کدام از آن ها از جنس های کاملاً متمایزی نسبت به یکدیگر ساخته شده اند. به عنوان مثال برخی از اجزای نامبرده از جنس چوب، برخی از جنس خاک و برخی هم از جنس فلز یا سنگ هستند. در واقع علاقمندان بازی Stellar Overload نیز درست همانند بازی ماینکرفت می توانند به جمع آوری هر کدام از اجزای مذکور از محیط این بازی پرداخته و توسط آن ها نسبت به ساخت اشیا و سازه های فراوان و متنوعی اقدام نمایند. به بیان دیگر می توان گفت که فرآیند ساخت و ساز در بازی Stellar Overload نیز همانند بازی ماینکرفت نقش بسیار مهمی را در گیم پلی این اثر ایفا خواهد کرد و در پیشبرد روند این بازی بسیار تاثیر گذار خواهد بود.

 stellar3

به این ترتیب تجربه کنندگان بازی Stellar Overload می توانند با جمع آوری مکعب های متنوع در طول محیط این اثر به ساخت آیتم های بسیار متنوعی بپردازند و از این طریق ذوق و استعداد خود در تولید وسایل کاربردی یا حتی عجیب و غریب را به چالش بکشند. در این میان برای هر چه متنوع تر جلوه کردن گیم پلی بازی Stellar Overload ، سازندگان این اثر فعالیت های ساخت و ساز را در برخی مراحل جانبی این بازی نیز دخیل ساخته اند. به این ترتیب که بسیاری از مراحل جانبی بازی Stellar Overload مبتنی بر ساخت آیتم های گوناگونی هستند (مثلاً در یکی از مراحل این بازی شما باید خانه ای بزرگ برای خود بسازید). البته کسانی که ذوق و استعداد چندانی در امر خلق سازه های خلاقانه ندارند می توانند از کمک سایر گیمر ها استفاده کرده و به انجام نوعی داد و ستد در طول این بازی بپردازند. به عنوان مثال شما می توانید میزان قابل توجهی از منابع خود را در اختیار گیمر های با تجربه تر قرار داده و در عوض اشیا و سازه های آماده را از آن ها تحویل بگیرید. البته دخیل بودن فرآیند ساخت و ساز در گیم پلی بازی Stellar Overload موارد بسیار جالب تر و جذاب تری را نیز در بر می گیرد. به طور مثال شما می توانید به تدریج و با بالا تر رفتن تجربیات خود در طول این بازی نسبت به ساخت یک سفینه ی فضایی پیشرفته اقدام نمایید. سفینه ای که می توان توسط آن به گردش در کهکشان و بازدید از سایر سیاره های مکعبی شکل موجود در آن پرداخت. البته به غیر از سفینه های فضایی که به کمک آن ها می توان به سفر در دل کهکشان و بازدید از سایر سیاره ها پرداخت، امکان ساختن وسایل نقلیه ی زمینی کاملاً متنوعی نیز در طول بازی Stellar Overload وجود دارد. وسایلی نظیر موتور سیکلت یا اتومبیل که استفاده از آن ها فرآیند گشت و گذار در طول سیاره را برای گیمر ها آسان تر خواهد نمود.

 stellar4

یکی از نکات قابل توجهی که می توان در رابطه با گیم پلی بازی Stellar Overload به آن اشاره کرد تنوع قابل توجه ماده های موجود در این بازی است. همان گونه که در سطور پیشین نیز به آن اشاره شد اجزای محیط در این بازی از جنس های متنوعی نظیر سنگ، چوب و فلز تشکیل شده اند. در این میان نکته ی مهمی که باید به آن توجه داشت این است که جدا سازی و در اختیار گرفتن مکعب های ساخته شده از سطوح مذکور بستگی فراوانی به جنس سطوح یاد شده دارد. به عنوان مثال برای در اختیار گرفتن مکعب های فلزی شما نیاز به ابزاری خواهید داشت که قادر به جدا سازی سطوح سخت مذکور باشد. به این ترتیب فرآیند ساخت و ساز در بازی Stellar Overload به گونه ای قابل توجه مبتنی بر کسب تجربه خواهد بود. تجربیاتی که ساختار نقش آفرینی این بازی را برجسته تر از هر زمان دیگری می سازد و گذشته از آن این تجربیات علاوه بر ساخت و ساز از طریق فعالیت هایی نظیر مبارزه و کند و کاو در محیط نیز قابل کسب خواهد بود. حال که بحث ساخت و ساز حسابی داغ به نظر می رسد بد نیست به این نکته هم اشاره کنیم که در بازی Stellar Overload علاوه بر ساخت ابزار آلات کاربردی نظیر ابزار هایی که توسط آن ها می توان به جمع آوری منابع مورد نیاز پرداخت، قابلیت تولید مواردی نظیر غذا، اشیا، آیتم های تزیینی، زره آلات، سلاح و مواردی نظیر آن نیز در این بازی وجود دارد. هر کدام از این فعالیت ها در قالب پیشه ای خاص طبقه بندی می شود که با کسب تجربه در هر کدام از آن ها می توان مهارت های خود را در پیشه ی مورد نظر افزایش داد. به عنوان مثال با کسب تجربه در بخش پخت و پز می توان به تدریج در ساخت آیتم های شفا بخش مهارت پیدا کرد و برای تولید اسلحه های کارآمد و قدرتمند نیز باید مهارت های مربوط به بخش ساخت و ساز سلاح را بالا برد. نکته ی قابل توجه دیگری که در رابطه با فرآیند کسب تجربه در بازی Stellar Overload می توان به آن اشاره کرد وجود نوعی حالت تکامل در گیم پلی این اثر است که بر جنبه های نقش آفرینی این بازی تاثیر می گذارد. به بیان ساده تر اگر در طول این بازی شما اغلب اوقات خود را به مبارزه با دشمنان بگذرانید و ضربه های متعددی را از سوی آن ها دریافت کنید، به تدریج قدرت و استقامت بدنی شما افزایش خواهد یافت و نسبت به آسیب های وارد آمده مقاوم تر خواهید شد. همچنین اگر بیش از هر کار دیگری به پرش و جست و خیز در محیط پیرامون خود بپردازید کم کم سرعت حرکت شما در طول محیط نیز افزایش خواهد یافت و قادر به انجام پرش های بلند تری خواهید بود. به این ترتیب با وقت گذرانی بیشتر در دنیای بی انتهای بازی Stellar Overload به تدریج توانایی های شما افزایش یلفته و بر تجربیاتتان افزوده خواهد شد.       

 stellar5

سازندگان بازی Stellar Overload ابتدا قصد داشتند قابلیت جالب و هیجان انگیز برخورد سیاره ها با یکدیگر و تکه تکه شدن آن ها را نیز در دل این بازی بگنجانند. قابلیتی که می توانست گیم پلی این اثر را دستخوش تغییرات بسیار جذابی سازد. اما به منظور به تصویر کشیدن چنین قابلیتی نیاز به پردازش همزمان میلیارد ها مکعب کوچک جدا شده از این سیاره ها بود و با توجه به قدرت امروزی بسیاری از کامپیوتر های خانگی احتمالاً چنین صحنه ای بسیار سنگین و نا کارآمد به اجرا در می آمد. بنا بر این سازندگان بازی Stellar Overload فعلاً از خیر گنجاندن چنین قابلیتی در بازی خود گذشته اند.

 

یکی از نکاتی که می تواند ویژگی های نقش آفرینی بازی Stellar Overload را پر رنگ تر از قبل جلوه دهد وجود سیاهچال های متعددی در طول محیط این بازی است که گیمر ها می توانند با سرک کشیدن به دل آن ها ماجراجویی های هیجان انگیز و کاملاً متفاوتی را تجربه نمایند. در واقع بسیاری از سیاهچال هایی که در دل سیاره های موجود در بازی Stellar Overload وجود دارند مبتنی بر ماموریت های جانبی و حتی داستانی متعددی هستند و از همین رو سرک کشیدن به آن ها می تواند جذابیت دو چندانی را برای تجربه کنندگان این بازی به ارمغان بیاورند. این سیاهچال ها همچنین انباشته از منابع گران بهایی هستند که در سطح خارجی سیاره های بازی Stellar Overload قابل یافتن نبوده و برای بهره مندی از آن ها باید مستقیم به دل گودال های تاریک و پر خطر مذکور زد. برای هر چه چالش برانگیز تر شدن فرآیند سرکشی به این سیاهچال ها هم در هر کدام از آن ها یک باس قدرتمند حضور دارد که برای دستیابی به منابع موجود در آن ها باید با او دست و پنجه نرم کنید. به هر حال بازی Stellar Overload با پتانسیل هایی که در دل خود جای داده است می تواند رقیب بسیار خوبی برای بازی ماینکرفت لقب بگیرد و توجه بسیاری از هواداران این بازی را به سمت خود جلب نماید. گفتنی است که بازی Stellar Overload در حال حاضر اثری انحصاری برای پلتفرم PC (دو سیستم عامل مک و ویندوز) محسوب می شود و هم اکنون مرحله ی آلفا از روند تولید خود را طی می کند. اگر چه هنوز هیچ تاریخ دقیقی برای انتشار بازی Stellar Overload اعلام نشده است اما سازندگان این اثر قصد دارند در میانه های سال جاری میلادی بازی خود را وارد بخش Early Access شبکه ی استیم نمایند. همچنین برنامه ی تولید این بازی برای کنسول های خانگی نیز در دستور کار سازندگان این اثر قرار دارد.  

 

google

facebook

insta

twitter

telegram

گیگر:

لینک مطلب

پاسخ دهید