ماجراهای تلگرام با دولت ایران!

0

ماجراهای تلگرام با دولت ایران!

ایران یک کشور 80 میلیون نفری است که دارای 48 میلیون گوشی هوشمند، 47 میلیون کاربر رسانه اجتماعی و 41 میلیون کاربر اینترنت تلفن همراه هستند که این آمار فقط در 3 سال اخیر شکل گرفته است. این پرش موجب شده است تا کنترل هایی برای این رشد ناگهانی صورت گیرد. بنابراین مقررات جدیدی مربوط به فن آوری هایی مانند برنامه های پیام رسانی در کشور ایجاد شده است. در آغاز سال 2017، پلیس سایبری ایران اعلام کرد 66 درصد از جرایم سایبری ایران در تلگرام رخ داده است و تا امروز، Telegram بزرگترین میزبان این فعالیت های جنایی است.

در ماه اوت 2015، وزارت ارتباطات و فناوری ایران اعلام کرد که Telegram موافقت کرده است که برخی از رباتها، کانالها و Sticker ها را در ایران بر اساس درخواست دولت محدود کند. علاوه بر این، دولت ایران خواستار انتقال سرورهای تلگرام به داخل کشور شد، زیرا 40 میلیون ایرانی از این برنامه استفاده می کنند و می خواهند اطمینان حاصل کنند که داده های مردم امن و مطمئن هستند. این خبر در روز های گذشته به شکل های مختلفی منتشر شد و نظر کاربران را به خود جلب کرد. اما نکته ای که وجود دارد این است که Telegram نمی تواند با چنین خواسته ای موافقت کند و این درخواست را بر خلاف احترام به حریم خصوصی کاربران میداند. در نتیجه مدیر عامل تلگرام در مقابل این درخواست پاسخی در کانال خود منتشر کرد: ” ما نمیتوانیم حریم خصوصی کاربران را در معرض خطر قرار دهیم و این درخواست را رد خواهیم کرد. حتی اگر این واکنش منجر به مسدود شدن تلگرام در کشوری شود حاضر نیستیم تا اطلاعات شخصی کاربران را در اختیار دولت قرار دهیم. Pavel Durov همچنین اعلام کرد که ما به شکل مستمر در حال مسدود کردن محتوای تروریستی و مستهجن در ایران هستیم. فکر می‌کنم دلایل اصلی این درخواست چیزهای دیگری باشند.

دولت ایران همچنین به دلیل فشار اپراتورهای تلفن همراه و مخابرات، پس از راه اندازی voice call در ایران، آن را مسدود کرد. اخیراً نیز علیه مدیر تلگرام در ایران اعلام جرم شده و شکایاتی علیه او صورت گرفته است. به گفته ی خبرگزاری تسنیم دادستان تهران اعلام کرد: اینکه شبکه تلگرام خود را تابع قوانین غربی‌ می‌داند، مانع از رسیدگی به این اعلام جرم نخواهد بود؛ به موجب این اعلام جرم، شبکه تلگرام مشغول ارائه خدمات به گروه‌های تروریستی، فراهم کردن بستر مناسب برای فعالیت سایر گروه‌های مجرمانه سازمان یافته است و ارتکاب جرایم هرزه‌نگاری کودکان، قاچاق انسان و مواد مخدر را ترویج داده است.

مدیر شرکت تلگرام به این شکایات واکنش نشان داد و متنی در کانال تلگرام خود منتشر کرد و در این متن اعلام کرد که ایران به دلیل اینکه دادستان تهران علیه من اعلام جرم کرده است جز کشورهایی است که نمی‌توانم به آنجا سفر کنم. تاکنون بیش از 40 میلیون ایرانی در تلگرام عضو شدند و ما حتی یک بایت از اطلاعات کاربران را نه به دولت ایران و نه به هیچ دولت دیگری نداده‌ایم.

گیگر:

لینک مطلب

پاسخ دهید