ماموریت بعدی NASA به مریخ در سال ۲۰۱۸ خواهد بود

0

گیگر :

این ماموریت در ابتدا قرار بود این ماه صورت بگیرد، اما مشکلات فنی که در اواخر سال گذشته پیدا شد پرتاب InSight را متوقف کرد.
تاریخ پرتاب جدید خبر بزرگی برای گروه InSight می‌باشد زیرا امکانی وجود داشت که مشکل فنی در زمان ممکن حل نشود و ماموریت به طور کلی لغو شود.

InSight که مخفف اکتشاف داخلی با استفاده از بررسی زمین سنجی و انتقال حرارت لرزه‌ای (Interior Exploration using Seismic Investigations Geodesy and Heat Transport) می‌باشد، یک ماموریت بین‌المللی طراحی شده برا کمک به درک ما از چگونگی تشکیل و تکامل سیاره‌های سنگی، مانند مریخ و زمین.

با استفاده از ابزارهای علمی در کاوشگر، InSight داده‌های لرزه‌شناسی (seismology) و حرارت را از عمق زیاد زیر سطح جمع آوری خواهد کرد.
آزمایشگاه پیشرانه جت ناسا (Jet Propulsion Laboratory) با آژانس فضایی فرانسه با نام CNES مرکز ملی مطالعات فضایی (Centre National d’Études Spatiales) و آژانس فضایی آلمان برای طراحی ابزارهای علمی همکاری کرده است. گروه علمی InSight همچنین شامل محققانی از دیگر کشورها می‌شود.

“جستجو و تحقیق برای درک درون مریخ هدفی دراز مدت برای دانشمندان سیاره‌ای برای چندین دهه بوده است. ما از برگشتن روی برنامه پرتاب در سال ۲۰۱۸ هیجان زده هستیم. این را John Grunsfeld مدیر هیئت مدیره ماموریت علمی ناسا بیان کرد.

در دسامبر ۲۰۱۵ یک مشکل فنی در یکی از دو ابزار علمی پیدا شد. ابزار لرزه‌نگار (seismometer) که توسط CNES فراهم شده بود نیاز به خلا کامل برای فعالیت در محیط خشن مریخ دارد. در طول آزمایشات لرزه‌نگار به درستی عمل کرد، اما مهندسین در خلا نشت‌هایی پیدا کردند و نتوانستند راه حلی قابل قبول سریعی پیدا کنند.

امروز مهندسین باور دارند که راه‌حلی برای نشت پیدا کرده‌اند. زمان اضافه تا سال پرتاب در ۲۰۱۸ به گروه InSight اجازه طرحی دوباره، ساختن و اجرای شرایط لازم محفظه‌ی خلا جدید را می‌دهد.
ساخت دوباره محفظه‌ی خلا لرزه‌نگار به یک ابزار کامل و از همه لحاظ آزمایش شده در سال ۲۰۱۷ می‌رسد که سطح بالایی از خلا را در تکان‌های پرتاب، نشست، آغاز ماموریت و دو سال ادامه ماموریت اصلی در سطح مریخ حفظ خواهد کرد.” این را آزمایشگاه پیشرانه جت ناسا بیان کرد.

وقفه‌هایی مانند این می‌توانند هزینه سنگینی داشته باشند. ناسا بیان کرد که هزینه دو سال تاخیر در حال بررسی است که در آگوست نتیجه آن معلوم می‌شود. علاوه بر جنبه هزینه‌ای، تاخیرات صورت گرفته InSight و دیگر بودجه های مورد نیاز ممکن است در دیگر برنامه‌های علوم سیاره‌ای ناسا تاثیر بگذارند.
در نهایت با صرف ۵۲۵ میلیون دلار صرف هزینه فعلی در InSight خیلی خوش‌‌حال کننده است که راه‌حلی پیدا شده و روز پرتابی تعیین شده.

cover

پاسخ دهید