ماهواره استراق سمع امریکا در مدار زمین قرار می‌گیرد

0

به گزارش گروه فضای مجازی خبرگزاری میزان به نقل از پرس تی وی، «ماهواره استراق سمع» سرّی، قرار است به وسیله موشک «دلتا 4 هِوی» از طریق پایگاه نیروی هوایی «کیپ کاناورال» در ایالت فلوریدا به فضا پرتاب شود تا در مدار کره زمین قرار گیرد. مسئولیت پرتاب این موشک را «ائتلاف پرتاب متحد» (ULA) بر عهده دارد.

این موشک با سه تقویت کننده قرار است این ماهواره 15 هزار پوندی (6800 کیلوگرمی) را در مدار زمین قرار دهد.

به گفته کارشناسان فضایی که ماموریت‌های «دفتر شناسایی ملی» (NRO)  را رصد می‌کنند، این احتمالاً هفتمین ماهواره موسوم به «منتور» یا «اَدوَنسد اوریون» است که در مدار زمین قرار می‌گیرد.

ماهواره‌های جاسوسی کلاس اوریون با همکاری آژانس اطلاعات مرکزی امریکا (سیا) و به منظور جایگزین کردن شبکه ماهواره‌ای موسوم به «مگنوم» توسعه یافته است.

این ماهواره‌ها با داشتن بشقاب‌های بسیار بزرگ رادیویی، سیگنال‌های اطلاعاتی را در فضا جمع آوری می‌کند.

این ماهواره در حالی به فضا پرتاب خواهد شد که مقامات دفتر شناسایی ملی و ائتلاف پرتاب متحد به منظور حفظ محرمانه بودن این موضوع، درباره این موضوع سکوت اختیار کرده و اطلاعاتی درباره پرتاب این ماهواره به فضا منتشر نکرده‌اند.

همچنین ائتلاف پرتاب متحد قرار است 5 دقیقه پس از پرتاب ماهواره، پخش پرتاب زنده خود را قطع کند.

اگر چه جای تعجب ندارد دفتر شناسایی ملی که خود را «چشم و گوش آمریکا در فضا» توصیف می‌کند، از توضیح درباره این موضوع امتناع کند.

دفتر شناسایی ملی آمریکا از زمان اولین استفاده از موشک دلتا 4 هِوی، از مهمترین مصرف کنندگان این موشک بوده است.

دفتر شناسایی ملی آمریکا آخرین بار در سال 2014 کپسول خدمه اوریون را برای ناسا و شرکت لاکهید مارتین با هزینه‌ای بالغ بر 375 میلیون دلار در مدار زمین قرار داد.

این پرتاب سی و دومین پرتاب موشک دلتا 4 از زمان اولین پرتاب در سال 2002 و نهمین پرتاب نسخه سنگین آن از سال 2004 تاکنون به شمار می‌آید.

/انتهای پیام/
خبرگزاری میزان: انتشار مطالب و اخبار تحلیلی سایر رسانه‌های داخلی و خارجی لزوماً به معنای تایید محتوای آن نیست و صرفاً جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای منتشر می‌شود.

گیگر:

لینک مطلب

پاسخ دهید