مبارزه با مواد مخدر ادعای بزرگ غرب برای حمله به “افغانستان” بود

0

خبرگزاری میزان – سخنگوی ستاد مبارزه با مواد مخدر ایران با اشاره به اینکه مبارزه با مواد مخدر ادعای بزرگ غرب برای حضور در افغانستان بوده است گفت: طبق آمار در زمان ورود ناتو به افغانستان تولید مواد مخدر 200 تن بوده و امروز به 7 هزار تن رسیده است.

مبارزه با مواد مخدر ادعای بزرگ غرب برای حمله به  به گزارش گروه فضای مجازی خبرگزاری میزان، “پرویز افشار”معاون و سخنگوی ستاد مبارزه با مواد مخدر ایران در برنامه مجله همسایگان و کشورهای همجوار ایران شبکه خبر این کشور درباره نشست مبارزه با مواد مخدر آسیای مرکزی در تهران گفت: ترانزیت مواد مخدر از افغانستان از سال‌ها پیش تا کنون تغییرات بنیادی پیدا کرده است و به علت کنترل همه جانبه و انسداد مرزهای شرقی ایران، راه های انتقال مواد مخدر نیز به سمت مسیر شمالی و کشورهای آسیای میانه تغییر کرده است.
 
نقش پررنگ روسیه در مبارزه با مواد مخدر
 
افشار با اشاره به حضور روسیه در این نشست اظهار داشت: افزایش مصرف مواد مخدر و اعتیاد در روسیه نگران کننده است و گرایش جوانان این کشور به مصرف مواد مخدر صنعتی باعث شده است روسیه نقش پررنگ تری در مبارزه با مواد مخدر ایفا کند.
 
سخنگوی ستاد مبارزه با مواد مخدر ایران درباره ائتلاف رسمی و علنی 5 کشور برای مبارزه با مواد مخدر افزود: افغانستان بزرگ ترین تولید کننده مواد مخدر در دنیاست که ایران و کشورهای همسایه افغانستان بیشترین آسیب را از این شرایط می‌بینند و اگر ما به عنوان خط مقدم مبارزه با مواد مخدر با این پدیده مبارزه نکنیم سایر کشورهای دنیا نیز آسیب خواهند دید.
 
این مقام ایرانی با تاکید بر اینکه جمهوری اسلامی ایران بر اساس کنوانسیون‌های بین‌المللی متعهد شده است با مواد مخدر مبارزه کند تصریح کرد: گرایش جوانان به مواد مخدر، ارتباط کشت خشخاش با گروه های شبه نظامی، فسادهای اداری و اقتصادی و ارتباط مواد مخدر با تروریسم باعث شده است همه کشورهای منطقه دست به دست هم دهند تا با همکاری اطلاعاتی با این پدیده شوم مبارزه کنند با هم تلفات انسانی کاهش یابد و هم سرکردگان و دانه درشت‌های قاچاق مواد مخدرد در تور دستگاه‌های اطلاعاتی گرفتار شوند.
 
مبارزه با موادمخدر بهانه و دستاویز غرب برای حمله به افغانستان
 
سخنگوی ستاد مبارزه با مواد مخدر ایران با اشاره به اینکه یکی از ادعاهای بزرگ غرب برای حضور در افغانستان مبارزه با طالبان و مواد مخدر بوده است اظهار داشت: اینها فقط دستاویز و بهانه‌ای برای حمله به افغانستان بود و نه تنها این مبارزه انجام نشد بلکه بر اساس آمارها در زمان ورود ناتو به افغانستان تولید مواد مخدر 200 تن بود و امروز به 7 هزار تن رسیده است.
 
افشار گردش مالی قاچاق مواد مخدر را 60 هزار میلیارد دلار عنوان کرد و افزود: از این حجم بالای گردش مالی حدود دو تا سه میلیارد دلار آن نصیب کشاورزان افغانستان می‌شود و بقیه سهم دلالان و سوداگران است.
 
وی ادامه داد: این پول‌های هنگفت در بانک‌های آمریکا و اروپا رد و بدل می شود بدون اینکه درباره آنها سوال یا ابهامی وجود داشته باشد و این موضوعی است که غرب هیچ‌گاه پاسخی برای آن نداشته است و در حالی که قوانین پولشویی در این کشورها اعمال می‌شود همواره ادعا می‌کنند این گردش مالی وارد جریان‌های اقتصادی و تجاری می‌شود و قابل شناسایی و رصد نیست.
 
مقامات ارشد 5 کشور ایران، روسیه، افغانستان، پاکستان و تاجیکستان برای مبارزه با موادمخدر 4 عقرب در تهران با یکدیگر دیدار و گفت‌و‌گو کردند.
 
در این نشست راه‌های مبارزه موثر با تولید و قاچاق مواد مخدر در افغانستان بررسی و راهکارهای اجرایی لازم در این حوزه اتخاذ شد.
 
/انتهای پیام/
خبرگزاری میزان:
انتشار مطالب و اخبار تحلیلی سایر رسانه‌های داخلی و خارجی لزوما به معنای تایید
محتوای آن نیست و صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای منتشر می‌شود.

گیگر:

لینک مطلب

پاسخ دهید