مبتلایان به سنگ کلیه لبنیات مصرف کنند

0

با انجام اقداماتی برای کاهش سنگ کلیه ضمن مصرف لبنیات از بروز سنگ کلیه جلوگیری کنید.

محمد سام زاده متخصص ارولوژی و فوق تخصص پیوند کلیه در گفت و گو با خبرنگار حوزه بهداشت و درمان  گروه علمی پزشكی ؛ گفت: سنگ کلیه از کلسیم تشکیل شده است و  مصرف مواد لبنی که حاوی این ماده هستند می توانند باعث بروز و تشدید سنگ کلیه به خصوص در افرادی که کلسیم بدن آن ها زیاد است، شوند.

سام زاده ادامه داد: مصرف لبنیات برای بدن بسیار مهم و ضروری است و هرگز نمی توان بیمار را از مصرف آن ها منع کرد بلکه آن ها باید با انجام کارهایی که موجب کاهش سنگ کلیه می شوند و همچنین پرهیز از اقداماتی که بروز آن را تشدید می کنند ضمن مصرف لبنیات از بروز سنگ کلیه جلوگیری کند.

سام زاده کاهش مصرف نمک و افزایش نوشیدن مایعات به خصوص آب را در کاهش سنگ کلیه موثر دانست و بیان کرد:مصرف نوشابه های گازدار،مصرف زیاد گوشت قرمز،افزایش وزن، کاهش فعالیت های بدنی، شرایط آب و هوایی و وجود ذرات معلق در هوا از عوامل تشدید کننده سنگ کلیه هستند.

وی تاکید کرد:سالمندان، مبتلایان به دیابت و کودکان گروه های خطر در معرض سنگ کلیه هستند و در صورت وجود سابقه سنگ سازی کلیه آن ها باید هر شش ماه یک بار به اورولوژیست مراجعه و تحت آزمایش های خاص قرار بگیرند.

سام زاده تصریح کرد: افردای که کلیه سنگ سازی دارند باید در طول روز شیر مصرف کنند چرا که پوکی استخوان بسیار خطرناک تر از سنگ کلیه است و با برنامه غذایی مناسب از بروز سنگ کلیه پیشگیری نمایند.

این متخصص اورولوژی به مصرف عرق کاسنی، عرق خار شتر و هندوانه برای کاهش سنگ کلیه اشاره کرد و اظهار داشت:از آنجایی که سنگ کلیه بین 5 تا 6 میلی متر است با کنترل وزن و انجام فعالیت ها می توان سنگ کلیه را دفع کرد.

انتهای پیام/

لینک مطلب

پاسخ دهید