متن کامل گفتگوی تلویزیونی وزیر بهداشت/ حذف برخی از بخش‌ها در وزارت بهداشت

0

وزیر بهداشت با بیان این که برخی از بخش‌ها و آیین‌نامه‌ها کارها را دشوار کرده است گفت: احتمال حذف برخی بخش‌ها در وزارت بهداشت برای تضمین سلامت مردم وجود دارد.

به گزارش خبرنگار بهداشت و درمان  گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران، دکتر حسن قاضی‌زاده هاشمی وزیر بهداشت در برنامه تلویزیونی  نبض شبکه خبر  در خصوص مهم‌ترین نقطه‌ضعف و قوت طرح تحول سلامت گفت رضایت مردم به ویژه در مناطق محروم و دوردست و پرستاران، پزشکان، کارکنان، بیمه‌ها و افرادی که در زمینه تجهیزات و دارو فعالیت می‌کنند مهم‌ترین نقطه قوت است و مهم‌ترین نقطه‌ضعف مسئله تأمین منابع مالی پایدار که مورد توجه دولت و مجلس است هست که امیدواریم در بودجه سال 95 بیشتر به آن پرداخته شود.

وی در خصوص اهداف پیش روی گام پنجم گفت: هدف اول ما کاهش هزینه‌های خدمات و  دسترسی برای مردم بوده است که دولت تلاش خود را در این زمینه داشته است و پرداخت مردم در شهرها 6 درصد و روستاها به 3 درصد رسیده است که این در زمینه بستری است در زمینه سرپایی هم اگر گشایشی در زمینه منابع حاصل شود اقداماتی صورت خواهد گرفت. حدود 3 هزار متخصص توزیع خواهند شد و در حال ساخت کلینیک‌های ویژه هستیم.

وی افزود: هدف بعدی ما  پوشش بهداشتی مناطق حاشیه‌نشین است که 9 میلیون نفر  زیر پوشش خدمات بهداشتی در حاشیه شهرها رفته‌اند که این تعداد تا پایان سال به 11 میلیون نفر خواهد رسید به ازای هر 50 هزار نفر یک مرکز جامع خدمات اختصاص داده خواهد شد و پزشکان خانواده در حاشیه شهرها مستقر خواهند شد اقلام دارویی نیز نزدیک به 400 قلم و همچنین مکمل‌های دارویی افزایش یافته‌اند ما در حوزه بیماری‌های واگیر موفق بوده‌ایم اما در مورد بیماری‌های غیرواگیر با وجود حرکت‌هایی که انجام شده است کارهای زیادی پیش رو داریم و فقط 80 درصد پیشرفت حاصل شده است که تا پایان سال تلاش داریم آن را تکمیل نماییم.

وی در ادامه گفت: 9 وزیر، رئیس‌جمهور و رئیس مجلس در غالب سند مورد تأیید وزارت جهانی برنامه مفصلی را مطرح کردند که هدف از آن کاهش پرداخت‌ها بوده است باید درباره دندان‌پزشکی، نازایی و بیماران صعب‌العلاج حمایت‌هایی انجام شود.

در گام دوم ما چهار ماه عقب هستیم چرا که باید تا شهریورماه امسال تمام حاشیه شهرها پوشش داده می‌شد معاونت بهداشتی خیلی خوب پیشرفت کرده است ما با وجود 18 هزار پرستار بازنشسته یک نیروی جدید نیز جایگزین نکرده‌ایم.

در گام سوم ارزش‌گذاری نسبی خدمات با کمک دولت و بیمه‌ها صورت گرفت.

وزیر بهداشت در خصوص میزان موفقیت گام سوم گفت: در شهرها همه همکاران، سازمان نظام پزشکی و مراکز درمانی اعم از دولتی و خصوصی با توجه به تنوع و میزان خدمات موفقیت کمتری حاصل شده است ولی سیر آن تکاملی است، در بخش خصوصی زبان مشترکی پیدا شده است که بیش از تصور ما دوستان، همکاری کردند به آن‌ها اجازه مطب زدن ندادیم و از آن‌ها خواستیم در بیمارستان‌های مناطق محروم مشغول باشند.

وی در خصوص تخلفات صورت گرفته در حوزه بهداشت و درمان عنوان کرد: تصور این که تخلفی وجود ندارد محال است ولی اگر تخلفی ببینیم متناسب با آن عکس‌العمل نشان خواهیم داد نیازی به سر و صدا کردن نیست این اتفاق در تمام حوزه‌ها رخ می‌دهد پرونده‌های از تخلف در زمینه غذا داریم ولی در حوزه پزشکی کاملاً قاطع و هماهنگ هستیم ولی درعین‌حال پرده‌پوشی هم از قوانین دین ما است برخی قصد دارند ما را در مقابل جامعه پزشکی قرار دهند ولی ما باید پرهیز کنیم و به دام آن‌ها نیفتیم اگر تخلفی در هر دستگاهی مثل دادگستری رخ دهد آن مورد را به کل جامعه نسبت می‌دهند.

وی در ادامه در خصوص مشکلات پیش رو گفت: ما در مامایی مشکلاتی داریم، آزمایشگاه‌ها تمایل دارند که توجه زیادی به آن‌ها شود، بیماران خاص از ما توقع دارند و بخش خصوصی به ازای ارائه خدمات تقاضای پرداخت به موقع بیمه را دارد، تخلف وجود دارد اما مهم حساسیت مجموعه است که اگر همراهی صورت گیرد و بدهکاران به موقع پرداخت داشته باشند بیش از 99 درصد جامعه پزشکی به قوانین پایبند خواهند بود.

وی در خصوص برنامه‌های گام چهارم تصریح کرد: در گام چهارم آموزش‌ها از مهرماه شروع شده است 12 بسته تدوین شده که در قالب آن تغییراتی را شاهد هستیم ارائه شده است دوره‌های فوق تخصصی رشته‌های جدید، تجهیز بیمارستان‌های آموزشی، بستن دوره‌های غیرضروری و تربیت نیروهای بومی از برنامه‌های صورت گرفته است اتفاق خوبی که در حوزه آموزشی افتاده است توسعه دانشگاه‌های داروسازی و دندان‌پزشکی است که هدف ما ارتقای کیفیت است نه کمیت

وزیر بهداشت در خصوص بومی گزینی گفت: امسال در زابل 50 درصد متخصصان بومی هستند به آن‌ها مدرک نمی‌دهند و 15 سال می‌تواند در همان منطقه کار کنند.

وی در خصوص علت عمده محقق نشدن برخی از اهداف طرح تحول سلامت گفت: توقعات نسبی است برخی معتقدند بیش از حد تصور موفقیت حاصل شده است  تا زمانی که زیرساخت‌ها درست نشود نمی‌توانیم بگوییم موفق شده‌ایم، کاهش هزینه داشته‌ایم اما در بخش تخت‌ها ، امور پیشگیری، اعتیاد، چاقی، دیابت و فشارخون، به استاندارد مورد نظر نرسیده‌ایم که نیازمند مساعدت همه حوزه‌ها اعم از صدا و سیما، آموزش و پرورش، سازمان مدیریت، مجلس شورای اسلامی و … است.

وی ادامه داد: وزارت بهداشت یک وزارتخانه ترکیبی است که چندین بار مورد بازسازی ساختاری قرار گرفته است پس از نظر ساختاری و سنتی مشکلاتی دارد یعنی با تعطیلی برخی بخش‌ها اوضاع بهتر خواهد شد، برخی آیین‌نامه کارها را دشوار کرده است احتمال حذف برخی بخش‌ها در وزارت بهداشت برای تضمین سلامت مردم وجود دارد این به سازمان‌های حمایت مالی هم مربوط می‌شود، بیش از 30 درصد افزایش مراجعات ما، مددجویان کمیته امداد و بهزیستی بودند.

 

خبر در حال تکمیل است…

 

انتهای پیام/

لینک مطلب

پاسخ دهید