محاکمه مرسی در پرونده جاسوسی برای “قطر” بار دیگر به تعویق افتاد

0

خبرگزاری میزان – دادگاه مصر امروز دوشنبه بار دیگر محاکمه “محمد مرسی” و 10 تن دیگر از رهبران اخوان المسلمین در قضیه جاسوسی برای قطر را به روز 26 نوامبر (5 آذر) موکول کرد.

محاکمه مرسی در پرونده جاسوسی برای به گزارش گروه فضای مجازی خبرگزاری میزان به نقل از رسانه های خبری مصر، دایره 11 رسیدگی به امور تروریستی امروز به ریاست قاضی “محمد شیرین فهمی” و عضویت دو مستشار قضایی به نام های حسن السایس و ابوالنصر عثمان به منظور رسیدگی به اتهامات محمد مرسی و 10 تن دیگر از رهبران اخوان المسلمین تشکیل جلسه داد اما پس از گذشت 5 دقیقه به دلیل دریافت گزارش کمیته ریاست جمهوری و اجرای درخواست هیئت دفاع، محاکمه متهمان را به روز 26 نوامبر (5 آذر) موکول کرد.
 
بر اساس این گزارش، تحقیقات دیوان عالی امنیت دولت در این پرونده نشان می دهد که محمد مرسی و تعدادی از متهمان گزارشات صادره از دستگاه های اطلاعات عمومی و جنگی، نیروهای مسلح، نیروهای امنیت ملی در وزارت کشور و سازمان نظارت اداری را به سرقت برده اند که در میان آنها اسناد کاملا محرمانه نیز دیده می شود که مربوط به ارتش، مکان های استقرار نیروهای ارتش و سیاست های کلی دولت است.
 
این متهمان قصد داشتند این گزارشات و اسناد را به دستگاه اطلاعات قطر و شبکه ماهواره ای الجزیره متعلق به این کشور تحویل داده و به مصر و امنیت ملی آن لطمه بزنند.
 
این متهمان عبارتند از: محمد مرسى عیسى العیاط ( رئیس جمهور اسبق- زندانی) – أحمد محمد محمد عبد العاطى (زندانی – مدیر دفتر رئیس جمهور اسبق – داروساز) – أمین عبد الحمید أمین الصیرفى (زندانی – منشی سابق نهاد ریاست جمهوری) – أحمد على عبده عفیفى (زندانی- تهیه کننده فیلم های مستند) – خالد حمدى عبد الوهاب أحمد رضوان (زندانی- مدیر تولید شبکه مصر 25) – محمد عادل حامد کیلانى (زندانی – مهماندار هواپیما در شرکت هواپیمایی مصر) – أحمد إسماعیل ثابت إسماعیل (زندانی – آموزشیار دانشگاه علوم و فنآوری مصر) – کریمه أمین عبد الحمید أمین الصیرفى (دانشجو) – أسماء محمد الخطیب (فراری – گزارشگر شبکه خبری رصد) – علاء عمر محمد سبلان (فراری – تبعه اردنی – تهیه کننده برنامه های شبکه الجزیره قطر) – إبراهیم محمد هلال (فراری – رئیس بخش اخبار شبکه الجزیره قطر.
 
این در حالی است که دادگاه جنایی قاهره اخیرا «محمد مرسی» را در پرونده معروف به «فرار از زندان» به اعدام و در پرونده «جاسوسی» به حبس ابد محکوم کرد.
 
این دادگاه همچنین محمد بدیع رهبر اخوان المسلمین و تعداد دیگری از رهبران اخوان المسلمین از جمله رشاد البیومی، سعد الکتاتنی محی‌السید احمد و عصام العریان را در جریان پرونده فرار از زندان به اعدام با چوبه دار محکوم نمود.
 
بر اساس این گزارش دادگاه جنایی قاهره در پرونده جاسوسی نیز علی البلتاجی، خیرت الشاطر جانشین اول رهبر اخوان المسلمین و احمد عبدالعاطی را به اعدام با چوبه دار محکوم کرد.
 
در همین رابطه محمد مرسی، محمد بدیع رهبر اخوان المسلمین و سعد الکتاتنی و عصام العریان و تعدادی دیگر از رهبران اخوان المسلمین در پرونده جاسوسی به حبس ابد محکوم شدند.
 
محمود عباس امروز با شیخ الازهر دیدار می کند
 
محمود عباس رئیس تشکیلات خودگردان فلسطین که به قاهره سفر کرده است امروز دوشنبه با شیخ احمد الطیب شیخ الازهر دیدار و گفت وگو می کند.
 
وی روز گذشته نیز با عبدالفتاح السیسی رئیس جمهور مصر دیدار و تعدادی از پرونده های مهم از جمله قضیه گذرگاه رفح بین نوار غزه و مصر و سازوکارهای بازگشایی دایمی آن را مورد بررسی قرار دادند.
 
دیدار وزیر دفاع مصر با وزیر نیروی دریایی آمریکا
 
ژنرال «صدقی صبحی» وزیر دفاع و فرمانده کل نیروهای مسلح مصر با «ریموند مایوس» وزیر نیروی دریایی آمریکا و هیئت همراه وی در مصر دیدار کرد.
 
در این دیدار دو طرف به بررسی تعدادی از موضوعات دارای اهتمام مشترک در سایه همکاری نظامی، آموزش و تبادل تجربیات بین نیروهای مسلح دو کشور پرداختند.
 
وزیر گردشگری مصر: اوضاع شرم الشیخ فاجعه بار است
 
وزیر گردشگری مصر در پی تصمیمات کشورهای اروپایی در خصوص تعلیق پروازها به شهر توریستی شرم الشیخ و خروج گردشگران از هتل های این شهر به دنبال سقوط هواپیمای روسی در صحرای سینا، اوضاع شرم الشیخ را فاجعه بار خواند.
 
وی در اظهاراتی گفت: کشورهای اصلی که گردشگران آن به شرم الشیخ مسافرت می کردند، انگلیس و روسیه هستند و ما هم اکنون در تلاش هستیم تا این مشکل را حل کنیم و در همین رابطه روز گذشته با سفیر انگلیس در قاهره تماس برقرار کرده و با وی درباره اوضاع کنونی مشورت کردم تا اوضاع در سریع ترین زمان ممکن به سابق بازگردد.
 
وی اشاره کرد که هیچ گونه رزرو جدید در هتل ها صورت نگرفته است و نتیجه این اوضاع از هفته آینده با خروج گردشگران از هتل ها آشکار می شود.
 
دو هفته پیش یک هواپیمای مسافربری روسی با 224 سرنشین پس از برخاستن از فرودگاه شرم الشیخ و گذشت 23 دقیقه از پرواز این هواپیما در صحرای سینا سقوط کرد و تمامی سرنشینان آن کشته شدند.
 
سرویس اطلاعاتی انگلیس اعلام کرده است که یک گروه مرتبط با گروه تروریستی داعش در سینا بمبی را در داخل هواپیما کار گذاشته است که باعث وقوع انفجار و سقوط این هواپیما شده است و این در حالی است که مصر تاکید دارد هیچ دلیلی مبنی بر اینکه انفجار باعث سقوط هواپیما شده است، وجود ندارد.
 
از سوی دیگر ولادیمیر پوتین رئیس جمهور روسیه چند روز پیش دستور تعلیق پرواز هواپیماهای این کشور به مصر را صادر کرد.
به دنبال این حادثه انگلیس نیز پروازهای خود به شرم الشیخ را تعلیق کرده و تمامی گردشگران خود را قرار دادن شروطی جهت تامین امنیت آنها از این شهر توریستی خارج می کند.
 
انتهای پیام/

خبرگزاری میزان:
انتشار مطالب و اخبار تحلیلی سایر رسانه‌های داخلی و خارجی لزوما به معنای تایید
محتوای آن نیست و صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای منتشر می‌شود.

گیگر:

لینک مطلب

پاسخ دهید