محققان دانشگاه میشیگان جایگزینی نرم افزاری برای تکنولوژی 3D Touch معرفی کردند

0

محققان دانشگاه میشیگان جایگزینی نرم افزاری برای تکنولوژی 3D Touch معرفی کردند

با این که تکنولوژی 3D Touch اپل در زمان عرضه چندان از سوی کاربران و همچنین منتقدین جدی گرفته نشد، با این حال تلاش های بعدی به منظور استفاده از قابلیت های مشابه سخت افزاری و نرم افزاری توسط توسعه دهندگان و کمپانی های تولید کننده گوشی های موبایل نشان داد کاربران از در اختیار داشتن این ویژگی استقبال می کنند. با این حال بسیاری از کاربران که از گوشی های قدیمی تر نیز استفاده می کنند و قادر به بکار گیری روش های سخت افزاری نیستند نیز جزو گروه های هدفی به حساب می آیند که نیازمند ارائه راه حل های جایگزین می باشند. اخیرا محققان دانشگاه میشیگان ایالات متحده توانسته اند روشی نرم افزاری به منظور اجرای عملیات مشابه با لمس سه بعدی را توسعه دهند.

راهکار ارائه شده این تیم ForcePhone نام دارد و می توان از آن در تمامی گوشی های هوشمند استفاده کرد. در واقع تکنولوژی به کار گرفته شده نوعی سیستم بازخورد بر اساس روش هایی است که از میکروفون ها و همچنین لایه لمسی نمایشگر استفاده کرده تا زمان اعمال فشار بر روی نمایشگر را مشخص کند. به جز این گزینه های سخت افزاری که البته در تمامی گوشی های هوشمند امروزی موجود هستند، سایر فرآیند کاملا مبتنی بر نرم افزار اجرا می شود و می توان کارکرد آن را به نوعی مشابه رادارهای صوتی دانست. به گفته تیم محققان پس از اعمال فشار یک تن 18 کیلوهرتزی قابت که قابل شنیده شدن توسط گوش انسان نیست از طریق بلندگوها پخش می شود. این فرکانس به دلیل اعمال فشار روی نمایشگر دچار تغییراتی جزئی می شود و سپس نرم افزار موجود در گوشی این سیگنال ها را بررسی کرده و به آنها پاسخ می دهد.

راهکار پیشنهادی کمی عجیب و البته بسیار جالب و کاربردی به نظر می رسد. اما باید این نکته را نیز در نظر داشت که صدای خارج از آستانه شنوایی انسان می تواند روی بعضی از حیوانات (مانند سگ ها) تاثیر گذار باشد و باید دید استفاده از ForceTouch تا چه حد قادر خواهد بود نیاز کاربران را به تکنولوژی های لمس سه بعدی بر طرف کند. قرار است برنامه نهایی که در حال حاضر در مراحل آزمایشی قرار دارد از اواخر ماه ژوئن در دسترس کاربران قرار گیرد.

گیگر:

لینک مطلب

پاسخ دهید