محققان راهی برای درمان بیماری ام اس پیدا کردند

0

محققان راهی برای درمان بیماری ام اس پیدا کردند

بیماری MS یکی از بیماری های ناشناخته و تقریبا درمان ناپذیر عصر حاضر است که سیستم عصبی بدن به اشتباه توسط سیستم ایمنی مورد هدف قرار می گیرد. گزارشات اخیر نشان می دهند سالانه در حدود 2 میلیون نفر در سراسر جهان با این بیماری درگیر هستند و متاسفانه تلاش های دانشمندان برای درمان و کشف علت های آن راه به جایی نبرده است. با این حال نتایج تحقیقی جدید نشان می دهد احتمالا راه حلی برای کنترل و درمان ام اس پیدا شده است.

محققین دانشگاه اتاوا در کانادا در تحقیقی که نتایج آن در نشریه Lancet به چاپ رسیده اعلام کردند بازتقویت سیستم ایمنی بدن منجر به درمان MS خواهد شد. در شیوه ابداعی این گروه ابتدا سیستم ایمنی بدن بیمار با استفاده از دز بالایی از داروی ها شیمیایی از بین برده شده و سپس با استفاده از سلول های بنیادی تهیه شده از خون بیمار مجدد سیستم ایمنی در بدن او ایجاد می شود. نتیجه چنین کاری شکل گیری یک سیستم ایمنی جدید است که حافظه ای برای حمله به سیستم عصبی بدن دارد و حمله ای به آن صورت نمی دهد. بر اساس گزارش، تا کنون 24 بیمار که از ام اس شدید رنج می بردند با این روش درمان شده اند و پس از 327 اسکن در دوره پس از درمان هیچگونه ضایعه مغزی نیز در بیماران مشاهده نشده است. به علاوه نیاز به دارو برای جلوگیری از پیشرفت بیماری نیز به کلی از بین رفته است.

آزمایشات بیشتر و تایید کاربردی بودن این روش بدون شک خبری بسیار خوب برای بیمارانی است که از ام اس رنج می برند و می تواند امید آنها را به زندگی بیش از پیش افزایش دهد.

گیگر:

لینک مطلب

پاسخ دهید