محققان و ساخت حافظه‌ای با ظرفیت ۵۰۰ برابر هارد دیسک‌های فعلی!

0

محققان هلندی موفق به ساخت حافظه‌هایی شدند که توانایی ضبط اطلاعات تا ۵۰۰ ترابایت بر اینچ مربع را دارد. این میزان ۵۰۰ برابر هارد دیسک‌های فعلی است!

این تحقیق که امروز در مجله نیچر بایوتکنولوژی منتشر شده است، جزییات ساخت حافظه یک کیلوبایتی توسط محققان را نشان می‌دهد. هر بیت، با یک اتم کلر که بر روی سطح اتم مس نشانده می‌شود، مشخص می‌گردد. محققان با استفاده از میکروسکوپ STM موفق به انجام این کار شدند. اته از محققان این پروژه می‌گوید:‌

هر بیت با استفاده از دو مکان بر روی سطح مس و یک اتم کلر که می‌تواند بین این دو مکان نوسان کند، تشکیل شده است. زمانی که اتم کلر در بالا قرار دارد و زیر آن سوراخی دیده می‌شود، بیت مساوی است با یک و زمانی که اتم کلر در پایین قرار دارد و سوراخ بالای آن است، بیت برابر با صفر می‌شود.

این روش تنها یک مشکل دارد. محققان تنها با استفاده از نیتروژن مایع در دمای ۳۲۱ درجه زیر صفر به این نتایج رسیدند! اما آن‌ها امیدوارند با استفاده از مواد دیگر بتوانند همین کار را در دمای اتاق انجام دهند.

باید بخوانید:  محققان IBM به پیشرفت مهمی در حافظه‌ها دست یافتند

خبر فارسی

ایمان روستا

فیزیک خوندم و بعد از اون ژئوفیزیک. از نوجوانی با یادگیری DOS وارد دنیای کامپیوتر و آی‌تی شدم تا الان که به عنوان نویسنده در خدمت شما هستم.


گیگر:

لینک مطلب

پاسخ دهید