مخالف تاسیس داروخانه های طبیعی و سنتی هستیم

0

سعید لو با اعلام این خبر که انجمن داروسازان تهران کاملا مخالف تاسیس داروخانه های طبیعی وسنتی است گفت: اگر قرار است انقلابی در سیستم دارویی کشور ایجاد شود باید دلیل قانع کننده ای داشته باشد.

جلیل سعیدلو رییس انجمن داروسازان تهران در گفتگو با خبرنگار حوزه بهداشت و درمان  گروه علمی پزشكی ؛ با بیان این سوال که داروخانه های فعلی به کدام نیاز دارویی بیماران نتوانسته اند پاسخ دهند بیان داشت: ایجاد داروخانه های طبیعی وسنتی قرار است کدام نیاز پاسخ نداده بیماران را برآورده کند؟

وی افزود: زمانی خلأ نیاز وجود دارد که مردم به خدماتی نیاز داشته باشند وآن خدمت پاسخی برایش در نظام سلامت وجودنداشته باشد و با توجه به قانون مصوب سال ۱۳۳۴ هر دارو اعم از این که منشاء گیاهی ، حیوانی وشیمیایی داشته باشد باید در داروخانه عرضه شود نیازی به تاسیس داروخانه های طبیعی و سنتی دیده نمی شود.

وی با بیان این که گیاهان دارویی در عطاری ها و داروهای گیاهی در داروخانه ها عرضه می شوند ادامه داد: ایجاد داروخانه های طبیعی وسنتی برای عرضه چه چیزهایی است جز آن که مجموعه ای بوجود می آید که بعد از گذشت ۱۸ سال می تواند تبدیل به داروخانه های فعلی شود و حال که قرار است در نقطه مطلوب به داروخانه هایی برسیم که اکنون در نظام سلامت وجودداشته و به ارائه تمامی خدمات دارویی مشغولند چرا باید هزینه ای صرف ایجاد آن ها شود؟

سعید لو با تاکید بر این که ایجاداین داروخانه ها علاوه بر ضرر اقتصادی موجب سردرگمی بیماران برای تهیه داروهای مورد نیازشان می شود اذعان داشت: این که بیمار نداند به عطاری مراجعه کند یا داروخانه های طبیعی و سنتی ویا داروخانه های فعلی نه تنها در جهت منافع مردم نیست بلکه از دید صنفی هم بایدگفت بالغ بر ۱۲ هزار داروخانه داریم که می توان ظرفیتهای بلااستفاده آن ها را درجهت ارائه داروهای گیاهی به کار گرفت

وی تصریح کرد: از نظر اقتصادی نیز جای سوال دارد که چگونه این داروخانه ها می خواهند با ارائه ۶۰۰ یا ۷۰۰ قلم داروی گیاهی گردش اقتصادی داشته باشند و به سایر داروخانه های موجودنیز لطمه نزنند؟!

رییس انجمن داروسازان تهران تاکید کرد : ایجاد داروخانه های طبیعی و سنتی نه تنها ظرفیت سازی نیست بلکه مشکلی به سایر مشکلات اضافه می کند که تبعات آن مردم ، جامعه داروسازی و عطاری ها را تهدید می کند .

وی با گلایه از این که در تدوین آیین نامه این داروخانه ها بایداز نظرات کارشناسی انجمن های علمی، جامعه داروسازی ، اساتید طب سنتی و دانشکده های داروسازی استفاده می شد، اظهار داشت: ایجاد سیستم موازی که تعریف منطقی و دقیقی ندارد تنها معضلی را به نظام سلامت اضافه می کند و این در حالی است که اگر مسئولان امر اشکالی را در سیستم دارویی موجود مشاهده می کنند به جای موازی کاری در جهت رفع آن اقدام کنند.

انتهای پیام/

لینک مطلب

پاسخ دهید