مدیاتک از ساخت چیپست Helio X30 با ده هسته ی پردازشی و معماری 10 نانومتری خبر داد

0

مدیاتک از ساخت چیپست Helio X30 با ده هسته ی پردازشی و معماری 10 نانومتری خبر داد

مدیاتک، چیپست ساز تایوانی در سال های اخیر توانسته با معرفی چیپست هایی با قدرت مناسب و البته قیمتی ایده آل، به یکی از کمپانی های مطرح در این زمینه تبدیل شود. در حالی که سازندگان مطرح دیگر مانند سامسونگ بیشتر به استفاده از چیپست های کوالکام تمایل دارند، اغلب سازندگان چینی به دلیل اینکه قیمت تمام شده ی محصول خود را بیش از پیش کاهش دهند، روی به استفاده از چیپست های مدیاتک میآورند. مدیاتک نیز در سال های اخیر پیشرفت چشمگیری داشته است و به رقیبی جدی برای کوالکام تبدیل شده است. حال یکی از عاملین ارشد کمپانی از چیپست جدید کمپانی با معماری جدید خبر داده است. همراه ما باشید.

 

امروز اطلاعاتی در مورد مهم ترین چیپست معرفی نشده ی کمپانی مدیاتک منتشر شده است. Helio X30 نام چیپست انقلابی مدیاتک است که گفته شده متشکل از ده هسته ی پردازش کننده است و فرآیند تولید این چیپست نیز با پایه ی معماری 10 نانومتری است. همان طور که اشاره شد این اطلاعات توسط آقای Zhu Shangzu، یکی از مدیران اجرایی ارشد کمپانی مدیاتک منتشر شده است. ایشان همچنین اشاره کرده اند که چیپست جدید Helio X30 احتمالا فناوری های افزایش سرعت شبکه ی LTE اوپراتور ها پشتیبانی خواهد کرد و به مودم داخلی به همراه Cat 10-12 LTE مجهز خواهد شد. در مورد باقی مشخصات فنی این چیپست صحبتی عنوان نشده است اما در هر صورت به احتمال فراوان Helio X30 در دستگاه هایی که اوایل سال آینده وارد بازار خواهند شد، قرار خواهد گرفت.

شایعاتی تائید نشده نیز در مورد این چیپست به گوش میرسد بدین صورت که امکان مجهز شدن Helio X30 به دو هسته ی قدرتمند Cortex A73 وجود دارد و در قسمت دیگر از دو خوشه ی چهار هسته ای با هسته هایی از نوع Cortex A53s استفاده خواهد شد. همچنین گفته میشود که چیپست Helio X30 احتمالا تا 8 گیگابایت رم LPDDR4 و چینش دوربین دوگانه پشتیبانی خواهد کرد. به نظر میرسد 2017 سال رقابت چیپست های 10 نانومتری است و باید صبر کرد و دید که دیگر چیپست سازان مطرح از جمله کوالکام و سامسونگ چگونه در این زمینه عمل خواهند کرد.

گیگر:

لینک مطلب

پاسخ دهید