مدیاتک رسما از چیپست ۱۰ نانومتری Helio X30 رونمایی کرد

0

مدیاتک رسما از نسل بعدی چیپست خود، Helio X30 رونمایی کرد. Helio X30 نسل بعدی چیپست Helio X20 است که سال پیش رونمایی شد. پس از این مدل، مدیاتک Helio X25 را عرضه کرد که تنها سرعت ساعت بیشتری نسبت به مدل قبل از خود داشت.

Helio X30 چیپستی ۶۴ بیتی است که معماری آن نسبت به نسل‌های پیشین تغییر کرده و به گونه‌ای ساخته شده که با فناوری ۱۰ نانومتری FinFET شرکت TSMC سازگار باشد. Helio X30 از ۸ گیگابایت رم LPDDR4 و همچنین از حافظه‌های UFS 2.1 پشتیبانی می‌کند. اگر از علاقه‌مندان به دوربین دوگانه باشید، مدیاتک در اینجا سنگ تمام گذاشته و این چیپست را به‌ گونه‌ای ساخته که تا ۲۶ مگاپیکسل دوربین دوگانه را پشتیبانی می‌کند. برای کارهای گرافیکی، مدیاتک GPU چهارهسته‌ای PowerVR 7XT را در درون چیپست قرار داده که توانایی پشتیبانی از واقعیت مجازی را نیز دارد.

از نظر تعداد هسته، Helio X30 دارای ۱۰ هسته بوده، اما این ۱۰ هسته یکنواخت و یکسان نیستند، بلکه در سه سطح طبقه‌بندی می‌شوند که این باعث استفاده بهینه از باتری می‌شود. چیپست برای عملکرد بهینه تعیین می‌کند که چه ترکیبی از این سه دسته استفاده شوند. ضعیفترین دسته متشکل از چهار هسته ARM Cortex-A35 است. ARM Cortex-A35 پردازنده‌ای با بازدهی بالا برای محاسبات کم است. دسته متوسط از چهار پردازنده ARM Cortex-A53 تشکیل می‌شود. قدرتمندترین دسته نیز از دو هسته ARM Cortex-A72 تشکیل می‌شود.

معرفی Helio X30 به دو دلیل مهم است. اول اینکه اولین بار است که مدیاتک از سه رده مختلف پردازنده‌های ARM Cortex استفاده می‌کند. مورد دوم این است که مدیاتک به سمت معماری ۱۰ نانومتری در حال حرکت است. هر چه اندازه پردازنده کوچک‌تر باشد، سرعت آن نیز بیشتر و ولتاژ مورد نیازش کمتر می‌شود. پایین آوردن ولتاژ بسیار مهم بوده، چون توان مصرفی و گرمای تولیدشده را به شدت کاهش می‌دهد. البته فرایند ساخت این چیپست‌های ۱۰ نانومتری هنوز با مشکلاتی مواجه است و انتظار نمی‌رود که تا نیمه دوم سال ۲۰۱۷ شاهد چیپست‌ها و پردازنده‌های ۱۰ نانومتری باشیم.

باید بخوانید:  افشای مشخصات جدیدی از چیپست مدیاتک Helio X30

گیگر:

لینک مطلب

پاسخ دهید