مدیریت نادرست منابع در حوزه سلامت

0

صنعت بیمه در کشور به درستی عمل نمی کند و این در حالی است که با مدیریت صحیح منابع می توان بسیاری از مشکلات نظام سلامت را مرتفع کرده و رضایت مردم را حاصل کرد.

دکتر حسین بابایی عضو شورای عالی نظام پزشکی در گفت و گو با خبرنگار حوزه بهداشت و درمان  گروه علمی پزشكی  با بیان این که صنعت بیمه در کشور ما به درستی عمل نمی کند، تصریح کرد: باید منابع لازم به صندوق بیمه ها تزریق شود تا حمایت بیشتری از بیمار داشته باشند و با انجام این مهم رابطه مالی بین پزشک و بیمار نیز از بین می‌رود.

وی افزود: اگر همین منابع اندکی که اکنون در اختیار نظام سلامت است به درستی مدیریت شود قسمتی از هدف آرمانی جامعه پزشکی محقق می‌شود.

وی با تاکید بر این که برای جلوگیری از هدررفت منابع باید به پیشگیری بیش از درمان بها دهیم ادامه داد:  برای تحقق این مهم باید در بین مردم فرهنگسازی شود زیرا برخی از اقدامات درمانی زیبنده مملکت اسلامی نیست که از آن جمله می توان به انواع جراحی های زیبایی اشاره کرد که منابع مالی زیادی در هر دوبخش خصوصی و دولتی صرف انجام جراحی های زیبایی غیر ضروری می شود.

بابایی با اشاره به این که بسیاری از تخت‌های بیمارستانی برای انجام کارهای زیبایی اشغال شده است، اظهار داشت: باید نوعی تغییر نگرش نسبت به زندگی و انجام کارهای زیبایی در مردم بوجود آورد و از هدر رفت منابع در همه بخش های نظام سلامت جلوگیری کرد.

عضو شورای عالی نظام پزشکی در کنار جراحی های غیر ضروری زیبایی به درخواست خدمات پاراکلینیک القایی و هزینه های گزاف آن و همچنین تجویز و مصرف بی رویه داروها اشاره کرد که باعث هدر رفت منابع در نظام سلامت می شود.

وی با بیان این که برای مدیریت بهینه منابع در حوزه سلامت نیازمند همکاری بین بخشی هستیم گفت: با مدیریت صحیح و توجه به حوزه پیشگیری می توان با همین منابع موجود بر مشکلات اقتصاد سلامت فائق آمد و بیشترین سود را از آن برد.

انتهای پیام/

لینک مطلب

پاسخ دهید