مراسم تطهیر در جزیره بالی

0

گیگر :

بالی (Bali) زیباترین و مشهورترین جزیره اندونزی است که در جنوب خط استوا بین جاوه در غرب و لومبوک در شرق قرار گرفته است.

اگرچه اندونزی بزرگ‌ترین کشور مسلمان جهان محسوب می‌شود؛ اما جالب است بدانید که دین رسمی مردم جزیره بالی هندو بوده و تا حدود زیادی با هندوئیسمی که درهند رواج دارد، متفاوت است. به عنوان مثال، هندوان بالی از گوشت در غذاهای خود استفاده می‌کنند و برخلاف هندوان هند که خدایان زیادی دارند و بت‌پرستی نیز در میانشان بسیار رایج است، در بالی فقط سه خدا مورد پرستش قرار می‌گیرند که در آسمان‌ها به سر می‌برند.

آیین هندو، قدیمی‌ترین و کهن‌ترین مذهب زنده جهان است و اکنون بالغ بر ۹۰۰ میلیون هندو از آن پیروی می‌کنند. مذهب هندو مکتبی ماورای طبیعی است و اجازه نمی‌دهد که پیروانش فقط به دنیا یا آخرت دل‌خوش کنند؛ زیرا مذهب هندو هدف بزرگ‌تری را دنبال می‌کند و آن دست‌یابی به حقیقت زندگی است.

در مذهب هندو تمام کارها و اعمال مثل کارهای هنری، علمی، سنتی، سیاسی و اجتماعی وسیله‌ای هستند برای رسیدن به رستگاری و به همین دلیل یک هندوی کامل، کارهای خود را با نیتی پاک و والا به درست‌ترین شکل ممکن انجام می‌دهد. رقص نیز جزئی از آیین هندو است و جایگاه بسیار بالایی در فرهنگ آن دارد؛ زیرا رقص کاری مقدس است که از خدایان به انسان رسیده است.

در ادامه تصاویری از مراسم تطهیر هندوهای این جزیره در روز یکشنبه ۱۶ اسفند را می‌بینید که ملاستی (Melasti) نام دارد. این مراسم یک روز قبل از روز مقدسی به نام Nyepi یا روز سکوت برگزار می‌شود. در روز سکوت، سال جدید بالی جشن گرفته شده و خودداری ذخیره می‌شود. در این روز مردم اجازه ندارند از چراغ استفاده کنند، آتش برپا کنند، کار یا سفر کنند یا سرگرمی لذت‌بخشی را تجربه نمایند.
cover

پاسخ دهید