مراسم گرامیداشت عملیات مرصاد در کرمانشاه

0

به گزارش خبرگزاری خبرآنلاین به نقل از فارس ،مراسم گرامیداشت سالگرد عملیات غرورآفرین مرصاد شامگاه دوشنبه در محل یادمان شهدای عملیات مرصاد (گردنه چهارزبر) در استان کرمانشاه برگزار شد.

این مراسم با حضور کاروان‌های راهیان‌نور، فرماندهان نظامی و انتظامی، روحانیون، جوانان، بسیجیان، یادگاران هشت سال دفاع مقدس، خانواده‌های معظم شهدا و اقشار مختلف مردم ولایت‌مدار و شهیدپرور از سراسر کشور با شکوه و معنویت خاصی برگزار شد.

سردار محمد شعبانی و محمدتقی شاه‌چراغی، از فرماندهان دوران دفاع مقدس و از رزمندگان حاضر در عملیات غرورآفرین مرصاد در این مراسم به سخنرانی در مورد ابعاد مختلف این عملیات ظفرمندانه و شکست دشمن پرداختند.

 

چند تن از رزمندگان اهل سمنان و از رزمندگان شرکت‌کننده در عملیات مرصاد نیز با یادآوری رشادت‌های رزمندگان اسلام، نیروهای مردمی و شهدای والامقام، به تشریح زوایای مختلف این نبرد حساس پرداختند و ایثارگری رزمندگان اهل سمنان را به‌عنوان نخستین گروه‌های ایستاده در مقابل دشمن را در قالب خاطرات آن دوران برای حضار بیان کردند.

گروه تواشیح از سمنان و گروه سرود دانش‌آموزی از کرمانشاه نیز به اجرای برنامه‌های فرهنگی، معنوی و هنری پرداختند و از نکات قابل توجه، علاوه بر حضور جوانان این بود که فضاسازی و تبلیغات محیطی مناسبی در محل اجرای این مراسم چند هزار نفری انجام گرفته بود.

بسیاری از افراد با وسایل نقلیه شخصی به این مکان آمده بودند و صحنه‌های مختلفی از عشق و دل‌دادگی نسل‌های مختلف به شهدا و ارزش‌های دوران دفاع مقدس دیده می‌شد، ایستگاه‌های صلواتی در این محل دایر شده بود و اقلام فرهنگی در بین افراد توزیع شد که شبیه‌سازی حال و هوای جبهه‌های نبرد یک شور و حس خاصی به افراد منتقل می‌کرد.

افراد شرکت‌کننده که برای تجدید پیمان با آرمان‌های شهدا و امام شهدا و نشان دادن اطاعت از فرمان ولی‌فقیه به زیارت‌گاه مرصاد آمده بودند، سراسر عشق به ارزش‌های گنجینه دوران دفاع مقدس و مفاهیم ارزشمند ایثار و فداکاری در آن‌ها دیده می‌شد و قطعا همه افراد این مرز و بوم آگاه هستند امنیت امروز و اقتدار و عزت ایران اسلامی حاصل خون پاک شهیدان والامقام و ایستادگی در مقابل ظلم و استکبار است که این فرهنگ جهاد و مقاومت برگرفته از تعالیم اسلامی و الهی است.

برگزاری چنین برنامه‌های معنوی و روح‌بخشی در ترویج فرهنگ ایثار و شهادت‌طلبی در بین نسل جوان و انتقال مفاهیم ناب انسانی و ارزشی به آیندگان بسیار موثر است و حضور کودکان بر روی لاشه‌های تانک و تجهیزات منهدم شده منافقین تداعی‌کننده غرور و استقامت شیرزنان و دلیرمردان این مرز و بوم است.

برخی از جانبازان و رزمندگان دوران دفاع مقدس لختی از هیاهوی دنیای پر از دود و آهن خود را رها کرده و به‌دنبال یافتن لحظه‌های عارفانه و عاشقانه‌ای به این مکان آمده بودند که دیروز با طلایه‌داران معرفت و معنویت آن‌را درک و تجربه کرده بودند و البته تداعی خاطرات بخشی از دلیل این حضور و سر آمدن دلتنگی بود که با چشمان اشک‌بار و قطره‌های اشک این سرداران همراه شده بود و در دریافتن دلیل حضور و چرایی آمدن این افراد به‌راحتی می‌توان دید که راوی روزهای حماسه و ایثار برای جوانان مشتاق کسب معرفت شده‌اند تا یاد خوبان را زنده نگه‌دارند.

حضور مادران و خانواده‌های معظم شهدا نیز صحنه‌هایی پر از احساس و شور و شعور را رقم می‌زد؛ خانواده‌هایی که شاید هنوز منتظر حتی یک پلاک از عزیزشان بودند که برای دفاع از وطن و نظام اسلامی جان خود را فدا کردند. عملیات مرصاد کمین‌گاه الهی برای نابودی منافقین بود تا همیشه در سالگرد این عملیات و در رقم زدن تاریخ پرافتخار این ملک کهن یادمان باشد که وعده الهی مبنی بر پیروزی مومنان در برابر ظالمان با استقامت و ایمان محقق خواهد شد.

 

 

 

گیگر:

لینک مطلب

پاسخ دهید