مراقب باشید در چین تصادف نکنید!

0

گیگر :

گزارشی تکان دهنده، پرده از یک مشکلی جدی در چین برمی‌‏دارد. بسیاری از رانندگان در چین پس از تصادف خودرویشان با عابر پیاده، وی را می‌‏کشند. این عمل کاملا عمدی صورت می‌‏گیرد.


به گزارش روزنامه «Slate»، بعضی از رانندگان در چین پس از تصادف با عابران پیاده چندین بار از روی آن‌‏ها رد می‌‏شوند تا مطمئن شوند که مرده است.

«Slate»، داستانی در مورد یک راننده ماشین بی‌‏ام‌‏و می‌‏نویسد که چگونه چندین بار از روی یک دختر ۲ ساله رد شده تا بمیرد. این درحالی است که مادربزرگ وی فریاد می‌‏زند: «بایست! زدی به یک بچه»


با این وجود راننده ماشین بی‌‏ام‌‏و دوباره کودک را زیر می‌‏گیرد و برای بار سوم، ظاهراً مطمئن می‌‏شود که دختر مرده است. سپس راننده از ماشین پیاده می‌‏شود و سعی می‌‏کند با اعضای خانواده کودک معامله کند:


راننده گفت: «نگویید که من راننده ماشین بودم. بگویید شوهرم بوده. بهتان پول می‌‏دهیم.»


گفته می‌‏شود که رسانه‌‏های چینی از گزارش‌‏هایی مشابه پر شده اند. رسانه‌‏ها با اشاره به «تصادف دوباره» می‌‏گویند که رانندگان با هدف و برای اطمینان از مرگ قربانی با ماشین خود دوباره از روی وی (دنده عقب) رد می‎شوند.


پس چرا این مسائل اتفاق می‌‏افتند؟

جبران خسارت برای مرگ یک نفر در اثر تصادف بر طبق قوانین چین ارزان‌‏تر از جبران خسارت برای تصادف و آسیب دیدگی فرد است. وقتی کسی بر اثر تصادف با ماشین کشته می‌‏شود، متهم تنها یک سری از هزینه‌‏ها‌‏ را که محدود به ۳۰ هزار دلار است، می‌‏پردازد. اما اگر فردی آسیب ببیند، برای مراقبت از زندگی وی، فرد باید بر طبق قانون برای حمایت از وی هزینه‌‏های درمانی و مراقبت از وی را بپردازد که در مواقعی این هزینه‌‏ها میلیون‌‏ها دلار است.


یکی از رانندگان به «Slate» گفت: «اگر با کسی تصادف کنم، دوباره  از روی وی رد می‌‏شوم تا مطمئن شوم که او مرده است. وی در توضیح استدلال خود گفت: با این کار فقط مجبور به پرداخت هزینه کفن و دفن می‌‏شوم.»


«Slate» در این باره نوشت: «مطبوعات چین اخیراً نوشتند که چگونه یک مرد معلول به دلیل تصادف برای ۲۳ سال، ۴۰۰ هزار دلار دریافت کرده است. بر همین اساس رانندگان پس از تصادف با فرد، وی را می‌‏کشند؛ چراکه به مراتب اقتصادی‌‏تر است. در واقع، «ژائو شیائو چنگ» یکی از رانندگان خطاکار که به دلیل دوربین‌‏های امنیتی شناسایی و دستگیر شده است. پس از تصادف با یک زن پیر، پنج بار از روی وی با ماشین رد شده تا مطمئن شود که وی مرده و به این ترتیب هزینه‌‏ها برای جبران خسارت را به ۷۰ هزار دلار برساند.»


بنا به گزارش‌‏های رسیده، رد اتهام قتل در چین بسیار آسان است. رانندگان با اعتماد به نفس کامل به مقامات محلی رشوه می‌‏دهند و یا یک وکیل برای رد اتهام قتل استخدام می‌‏کنند.


در استان سیچوان، یک کامیون حمل خاک با یک پسر بچه ۲ ساله تصادف کرد. کودک پس از تصادف بلافاصله بلند شد و صدمه ندید. شاهدان عینی گفتند که پسر به بهانه برداشتن چتر خود که در خیابان پرتاب شده بود، می‌‏رود که راننده کامیون برای اطمینان از مرگ وی، برمی‌‏گردد و دوباره او را زیر می‌‏گیرد. این بار پسر بچه واقعاً می‌‏میرد.


با وجود شهادت شاهدان عینی، رئیس پلیس شهر اعلام کرد که کامیون هرگز به عقب برنگشته بوده و هرگز راننده با این پسر دوباره تصادف نکرده است و همچنین گفت که چرخ‌‏های ماشین با پسر اصابتی نداشته است. این در حالی است که در وب سایتی فردی عصبانی از این نتیجه گیری عکسی می‌‏گذارد که نشان میدهد بدن کودک با چرخ جلو کامیون اصابت کرده است.


به گزارش سی‌‏سی‌‏تی‌‏وی نیوز، ویدئویی در حادثه اخیر زنی را نشان می‌‏دهد که بارها و بارها از روی مرد مسنی که روی برف افتاده بوده است، رد می‌‏شود و در ماه مه نیز یک راننده کامیون چهار بار با یک پسر جوان تصادف می‌‏کند.


وضعیت ایمنی جاده‌‏ها هنوز یک مسئله عمده در چین باقی مانده است. خبرگزاری دولتی شین هوا، به نقل از سخنگوی حزب کمونیست چین، گزارش داد که در سال ۲۰۱۲، وضعیت ایمنی جاده‌‏های چین ضعیف بوده است و رانندگی بد به مرگ ۷۰ هزار نفر و آسیب ۳۰۰ هزار نفر در سال انجامیده است.


در محیط پر هرج و مرج چین، بسیاری از رانندگان اعتقاد دارند که پس از تصادف، زمانی می‌‏توانند از هزینه‌‏های سنگین برای جبران خسارت رها شوند که فرد مرده باشد.

منبع :مجله اینترنتی فوت و فن

پاسخ دهید