مردگان متحرک: نخستین نگاه به بازی State of Decay 2

0

مردگان متحرک: نخستین نگاه به بازی State of Decay 2

طی برگزاری کنفرانس اختصاصی شرکت مایکرو سافت در نمایشگاه E3 امسال علاقه مندان به دنیای بازی های کامپیوتری شاهد معرفی دو بازی مختلف با محوریت مبارزه با زامبی ها بودند. بازی نخست چهارمین نسخه از سری Dead Rising بود که طی روز های گذشته در قالب مطلبی مجزا به قدر کفایت به آن پرداختیم. اما علاوه بر این بازی مورد انتظار، علاقه مندان به رویارویی با زامبی ها توانستند در بخش پایانی کنفرانس اختصاصی مایکرو سافت در نمایشگاه E3 2016 شاهد معرفی رسمی بازی State of Decay 2 هم باشند.

هسته ی اصلی گیم پلی بازی State of Decay 2 بر همان پایه و اساس گیم پلی نسخه ی پیشین این مجموعه یعنی بازی State of Decay بنا نهاده شده است. در واقع بازی State of Decay را شاید بتوان بهترین گزینه برای آن دسته از علاقه مندان به سریال The Walking Dead بر شمرد که قصد داشتند رویداد های موجود در این سریال را خود به شکل عینی (البته در دنیای مجازی) تجربه نمایند. به بیان ساده تر نوع گیم پلی این بازی ترکیبی از المان های گوناگون موجود در سبک های شناخته شده ی موجود در دنیای بازی های کامپیوتری نظیر عناوین شبیه ساز، نقش آفرینی ، مخفی کاری، شوتر سوم شخص و وحشت مبتنی بر بقا بود که ترکیب آن ها معجون جالب و مفصلی را برای تجربه ی علاقه مندان به این اثر فراهم می آورد. به عبارت بهتر تجربه کنندگان بازی State of Decay این قابلیت را داشتند تا همانند عناوین نقش آفرینی، به موجب انجام فعالیت های گوناگون و داشتن استمرار در آن ها توانایی های خود در زمینه های مختلف را ارتقا دهند. از سوی دیگر حضور در دنیایی پسا آخر الزمانی و مواجه شدن با گرو های مختلفی از زامبی ها در محیط این اثر (به عنوان دشمنان اصلی بازیباز در طول بازی State of Decay) رگه هایی از سبک وحشت را به این بازی می افزود و در کنار آن تلاش برای بقا در محیطی که ساز و کاری نسبتاً واقع گرایانه و مبتنی بر ویژگی های شبیه سازی شده داشت موجب می شد تا تجربه کنندگان بازی State of Decay ترکیب غنی و همگونی از سبک های مختلف را به شکل تو در تو در گیم پلی این بازی نظاره گر باشند. آن هم به موجب اتخاذ روش های مختلفی نظیر درگیری مستقیم با زمین و زمان یا اتخاذ استراتژی های مبتنی بر حرکت مخفیانه در طول محیط و پرهیز از انجام درگیری های مستقیم تا حد امکان که بر جذابیت های گیم پلی این اثر می افزود و تمامی سلایق موجود را راضی می نمود.

 state-of-decay2

بازی State of Decay 2 با موتور گرافیکی Unreal Engine 4 در دست تولید است و بر این اساس انتظار می رود که بازیبازان شاهد پیشرفت های قابل ملاحظه ای در بخش گرافیک فنی این بازی نسبت به بازی State of Decay باشند. البته با توجه به این نکته که بازی State of Decay با موتور گرافیکی کرای انجین ساخته شده بود می توان از هم اکنون انتظار وجود تفاوت های فراوانی را در بخش فنی بازی State of Decay 2 نسبت به نسخه ی پیشین این بازی داشت

 

حال تمامی موارد فوق قرار است در بازی State of Decay 2 نیز وجود داشته باشد و افزون بر آن ویژگی های مربوط به آن ها از هر لحاظ پیشرفت هایی را به خود ببیند. به عنوان مثال بازیبازان در بازی State of Decay 2 محیط پهناور تری را نسبت به بازی نخست این مجموعه در اختیار خواهند داشت و از سوی دیگر تعداد رویداد های تصادفی و غیر قابل پیش بینی موجود در این نسخه از بازی نیز به همان نسبت افزایش خواهد یافت. البته وجود چالش های بیشتر در بازی State of Decay 2 (نسبت به بازی State of Decay) تنها عاملی به شمار نمی رود که می تواند تعداد بیشتری از علاقه مندان به رویارویی با زامبی ها را به سمت این بازی بکشاند. چرا که قابلیت های دیگری نظیر امکان تجربه ی بازی State of Decay 2 به شکل همکاری تیمی چهار نفره هم از جمله عواملی است که می تواند در جذب هر چه بیشتر بازیبازان به سمت تجربه کردن نسخه ی دوم از بازی State of Decay 2 بسیار تاثیر گذار باشد. علاوه بر آن به نظر می رسد که علاقه مندان به بازی های نقش آفرینی اکنون دلایل بیشتری برای تجربه کردن بازی State of Decay 2 در اختیار خواهند داشت. چرا که از قرار معلوم تصیمات اتخاذ شده از سوی بازیباز در زمینه ی انجام ماموریت های بازی State of Decay 2 ، در امر جهت بخشیدن به سمت و سوی داستان این بازی بسیار تاثیر گذار خواهد بود و در کل این گونه می نماید که سازندگان بازی State of Decay 2  یعنی اعضای استودیو Undead Labs (که خالقان اصلی بازی State of Decay نیز محسوب می شوند) قصد دارند در صد رویداد های غیر قابل پیش بینی موجود در بازی State of Decay 2 را تا حد قابل توجهی افزایش دهند. علاوه بر آن با تغییر سیستم کلی گیم پلی و اهمیت دادن بیشتر به مواردی نظیر ساخت و ساز و مستحکم کردن پایگاه استقرار تجربه کنندگان این اثر در محیط بازی، در کنار پویا تر شدن هر چه بیشتر ساختار کلی نوع و میزان پیشرفت بازیباز در طول داستان این اثر (و همچنین افزایش یافتن میزان و کیفیت جوایزی که در صورت رسیدن به اهداف از پیش تعیین شده به او تعلق خواهد گرفت) علاقه مندان به بازی State of Decay شاهد افزوده شدن عمق بیشتری به گیم پلی بازی State of Decay 2 خواهند بود و بر این اساس دیگر هیچ تردیدی برای کوچ از عنوان نخست این مجموعه به نسخه ی دوم از بازی State of Decay نخواهند داشت. در پایان باید به این نکته اشاره کرد که بازی State of Decay 2 نیز همانند بسیاری از آثار جدیدی که شرکت مایکرو سافت وظیفه ی انتشار آن ها را بر عهده دارد از برنامه ی جدید این شرکت در زمینه ی پیوند ابزار های بازی مبتنی بر سیستم عامل ویندوز 10 یعنی برنامه ی همه جا بازی کن پیروی می کند. به این معنی که علاقه مندان به بازی State of Decay 2 این قابلیت را دارند تا با خریداری کردن نسخه ی اکس باکس وان از این بازی به نسخه ی کامپیوتر های خانگی از آن نیز دسترسی داشته باشند (عکس این قضیه نیز وجود دارد) و بدون هیچ مشکل یا محدودیت خاصی به تجربه ی یک پارچه بازی State of Decay 2 بر روی هر دو پلتفرم یاد شده بپردازند. بر این اساس مقصد اصلی بازی State of Decay 2  هم همانند سایر آثار جدید منتشر شده به دست شرکت مایکرو سافت دو پلتفرم اکس باکس وان و کامپیوتر های خانگی خواهد بود. با این حال تا این لحظه هیچ تاریخ دقیقی برای انتشار بازی State of Decay 2 اعلام نشده است و تنها از سال 2017 میلادی به عنوان زمان عرضه شدن این بازی بر روی هر دو پلتفرم مقصد آن یاد می شود.   

گیگر:

لینک مطلب

پاسخ دهید