مروری بر تاریخچه ی خانواده ی نوت سامسونگ، گوشی های بزرگ، تجارتی عظیم

0

مروری بر تاریخچه ی خانواده ی نوت سامسونگ، گوشی های بزرگ، تجارتی عظیم

اگر به خاطر داشته باشید، مدتی پیش طی مقاله ای، مروری بر سیر تکاملی هفت ساله ی سری گلکسی اس گوشی های هوشمند کمپانی سامسونگ داشتیم. اما همان طور که در جریان هستید، سامسونگ گوشی های پرچمدار دیگری را نیز به عنوان فبلت هر ساله وارد بازار میکند و بدون شک یکی از محبوب ترین گوشی های هوشمند در بین کاربران، خانواده ی گلکسی نوت سامسونگ است. سامسونگ پایه گذار ساخت گوشی هایی با اندازه ی بزرگ و نامتعارف در زمان خود بود. سازندگان دیگری نیز پس از دیدن موفقیت سامسونگ سعی کردند تا با گوشی های بزرگ وارد بازار شوند اما آنها هیچ گاه به موفقیت سری نوت سامسونگ دست نیافتند. زیرا راز موفقیت سامسونگ چیزی جز بزرگ بودن اندازه ی فبلت های گلگسی نوت بود. تا پایان مقاله همراه ما باشید.

همان طور که اشاره شد، مطمئنا موفقیت سری نوت سامسونگ به چیزی بیشتر از بزرگ بودن اندازه ی این مدل ها وابسته بود اما به هر حال اولین چیزی که تمامی کاربران پس از شنیدن گوشی های نوت سامسونگ به یاد میآورند، اندازه ی بزرگ آنهاست. به سال 2011 بازمیگردیم، جایی که سازندگان در فکر تولید گوشی های بزرگ نبودند و متداول ترین سایز گوشی های هوشمند را، اندازه ی های 3.5 الی 4 اینچ تشکیل میدادند. گوشی های بزرگ تر از این جایی در بین کاربران نداشتند و بی گمان کسی هم تصور نمیکرد که روزی اندازه ی گوشی های موبایل تا این حد افزایش پیدا کند. حتی سازندگان سعی بر این داشتند که سایز گوشی ها را بیش از پیش کوچک تر و به نوعی فشرده تر کنند. در همین زمان ها بود که سامسونگ حرکتی غیر متعارف و خلاف جهت بازار انجام داد و تاثیری چشمگیری بر روی بازار گوشی های موبایل گذاشت و کلاس جدیدی از گوشی های هوشمند را ایجاد کرد.

کلاس جدیدی به نام فبلت که گویا تلفیقی از تبلت های 7 اینچی با گوشی های 4.3 اینچی بود. این اقدام سامسونگ نه تنها برای کاربران بلکه برای دیگر سازندگان و تحلیلگران صنعت فناوری نیز بسیار غافل گیر کننده بود. بسیاری این موضوع را نپذیرفتند و از همان ابتدا شکست فبلت های سامسونگ در بازار را پیش بینی کردند. اما به نظر میرسید خانواده ی گلکسی نوت با آن اندازه ی بزرگ، برای تجارتی بزرگ توسعه داده شده اند و امروزه سامسونگ این موضوع را به واقعیت تبدیل کرد. واقعیتی که به جرات میتوان معدود افرادی این چنین آینده ای را برای گوشی های نوت پیش بینی میکردند. در این میان یکی دیگر از ویژگی های خانواده ی نوت بسیار به چشم میآمد و آن هم قلم استایلوس این گوشی بود. پیش از معرفی خانواده ی نوت سامسونگ گوشی های زیادی بودند که دارای قلم استایلوس بوده اند. زمانی که گوشی ها دارای صفحه نمایش مقاومتی بودند و صفحه نمایش ها به سختی با دست ارتباط برقرار میکردند. اما قلم استایلوس گلکسی نوت با هر قلمی که تا آن روز ساخته شده بود، متفاوت بود. قلمی که سامسونگ نام S Pen را بر آن نهاد و به یکی از ویژگی های هویتی خانواده ی نوت تبدیل شد. به بهانه ی این مسئله که به زودی ششمین نسل گوشی های نوت از سوی سامسونگ معرفی خواهد شد، نگاهی به این خانواده ی دوست داشتنی از آغاز تاکنون خواهیم انداخت. ششمین نوت سامسونگ با نام گلکسی نوت 7 روانه ی بازار خواهد شد و سامسونگ علت این نام گذاری را هماهنگ با سری اس توضیح داده است تا کاربران دیگر دچار سر درگمی نشوند. اما به سراغ تاریخچه ی فبلت های نوت سامسونگ برویم.

سامسونگ گلکسی نوت: حرفی تازه در میان سازندگان

اکتبر سال 2011 بود که سامسونگ اولین نسل گوشی های نوت را روانه ی بازار کرد و مسیر صنعت موبایل را کاملا تغییر داد. در بین دریایی از گوشی های هوشمند کوچک 3.5 اینچی، به یک باره گلکسی نوت با اندازه ی بسیار بزرگ 5.3 اینچ معرفی شد. اولین گوشی هوشمند با اندازه ی بالای 5 اینچ  پا به میدان گذاشت تا توجه همگان را به خود جلب کند. گلکسی نوت فقط در اندازه و ابعاد منحصر به فرد نبود بلکه از لحاظ مشخصات فنی نیز کاملا به عنوان یک پرچمدار ظاهر شد. با اینکه به هر حال گلکسی نوت 2011، اولین تجربه ی سامسونگ در ساخت چنین دستگاهی بود و اگر با نوت های پس از آن مقایسه ای انجام دهیم، با دریایی از کمبود ها و مشکلات روبرو خواهیم شد، اما به هر حال گلکسی نوت متفاوت ترین گوشی آن دوره بود و کاربران در هیجان کار با گوشی به این بزرگی، تمام مشکلات آن را فراموش میکردند، به نوعی که هیچ مشکلی وجود ندارد. در واقع کاربرانی که از نزدیک با دستگاه روبرو میشدند، با دیدن اندازه ی نمایشگر این گوشی به وجد میآمدند و حیرت زده میشدند. دقیقا در آن زمان کاربر درک نمیکرد که یک گوشی را داخل جیب خود گذاشته یا یک تبلت. دیگر نکته ی بارز گلکسی نوت، همان قلم استایلوسی بود که کاربران پیش از آن به نوعی با آن وداع کرده بودند اما S Pen با تمامی قلم های دیگر فرق میکرد و کاربران مشتاق استفاده از این قلم و کاربرد های خاص آن شده بودند. قلمی که از خیلی از جهات مانند یک قلم واقعی عمل میکرد. با فشردن بیشتر روی صفحه نمایش ضخامت نوشته بیشتر میشد و با روان تر کردن حرکت دست خط های نازک بر روی صفحه نمایان میشدند. این ها کارهایی بودند که تا پیش از این گوشی یا قلم دیگری قادر به انجام آن نبودند و همین باعث شد تا گلکسی نوت اولین گام خود را بسیار استوار بردارد و از همان ابتدا جای خود را در دل کاربران باز کند.

سامسونگ گلکسی نوت 2: بزرگتر و برتر

موفقیت نسل اول چاره ای جز ادامه ی تولید نسل بعدی خانواده ی نوت برای سامسونگ قرار نداد. همچنین سامسونگ تمام تلاش خود را برای بهبود دومین عضو از خانواده ی نوت انجام داد تا جایگزینی شایسته برای نوت اصلی را روانه ی بازار کند. بدین ترتیب گلکسی نوت 2،  در سال 2012 روانه ی بازار شد و از تمامی جهات پیشرفت چشمگیری را تجربه کرده بود. صفحه نمایش 0.2 اینچ بزرگتر و به 5.5 اینچ رسیده بود. پنل صفحه نمایش سوپر امولد بسیار چشم نواز بود و مشخصات سخت افزاری و فنی نیز بیش از پیش تاثیر گذار تر شده بودند. طراحی نسبت به نسل قبل بسیار بهتر شده بودو گلکسی نوت 2 ظاهر دلچسب تری داشت. قلم S Pen بسیار کاربردی تر شده بود و بیشتر از قبل کاربران را جذب خود میکرد. تمام این پیشرفت ها در کنار عمر باطری بهتر، پردازنده ی سریع تر و رم دو برابر بیشتر نسبت به نسل قبل باعث شد تا گلکسی نوت 2 به خوبی راه نسل پیشین خود را ادامه دهد. درواقع میتوان گفت شاید هیچ عضوی از خانواده ی نوت به اندازه ی گلکسی نوت 2 نسبت به نسل قبل خود پیشرفت نداشته است. در قسمت امکانات نرم افزاری، نوت 2 بسیار جذاب شده بود. ویژگی هایی مانند Air View توجه هر فردی را به خود جلب میکردند. کافی بود به طور مثال قلم از فاصله ای نزدیک روی صفحه نمایش قرار گرفته شود تا محتویات داخلی یک آلبوم تصویر را به نمایش بگذارد یا محتویات داخل یک ایمیل را بدون ورود به آن نشان دهد. به طور واضحی، گلکسی نوت 2 از هر جهتی نسبت به گلکسی نوت 2011 بهتر شده بود و در زمان معرفی، سخت میشد یک نقطه ضعف مهم از این فبلت پیدا کرد. همه چیز در دومین نسل هم خوب پیش رفت تا موفقیت برای سامسونگ تکرار شود و باز هم پیش بینی منتقدین در مورد عدم موفقیت سری نوت اشتباه از آب در آید.

سامسونگ گلکسی نوت 3: در پی رسیدن به تکامل

همان طور که انتظار میرفت، پائیز سال بعد سامسونگ سومین نسل فبلت های نوت را معرفی و روانه ی بازار کرد. میتوان گفت تنها چیزی که گلکسی نوت 3 از لحاظ طراحی از نسل پیشین خود به ارث برده بود، سایز بزرگ بود. سامسونگ طراحی نوت 3 را با تغییراتی محسوس اعمال کرده بود و این بار به جای بدنه ی پلاستیکی از چرم مصنوعی در پشت دستگاه استفاده کرده بود. فقط در پشت دستگاه و در حواشی همچنان از پلاستیکی که کیفیت بالایی هم نداشت استفاده شده بود. چرم مصنوعی ظاهری جذاب تر به نوت جدید بخشیده بود و حس در دست گرفتن دستگاه نسبت به پلاستیک بسیار بهتر شده بود. طراحی نوت 3 فقط شامل این تغییرات نمیشد. صفحه نمایش باز هم بزرگتر شده بود این بار نوت 3 به صفحه نمایش 5.7 اینچی با رزولوشن فول اچ دی همراه شده بود که پیشرفت چشمگیری در این زمینه محسوب میشد. در قسمت دوربین نیز تغییرات محسوس بود و این بار به جای لنز 8 مگاپیکسلی که از یک لنز 13 مگاپیکسلی به کار گرفته شده بود. فرستنده ی مادون قرمز نیز از ویژگی های جدید نوت جدید سامسونگ بود. در قسمت سخت افزاری، سامسونگ مانند گلکسی اس 4، گلکسی نوت را نیز با دو چیپست مختلف اسنپدراگون 800 و اگزینوس 5420 روانه ی بازار های مختلف کرد. با اینکه اگزینوس نوت 3 بهتر از اگزینوس اس 4 عمل میکرد اما همچنان چیپست کوالکام نقاط قوت بیشتری داشت. قلم S Pen نیز مانند نسل های قبل، به سیر تکاملی خود ادامه میداد و در سومین نسل نیز با ویژگی های جدید و کاربردی همراه شده بود تا همچنان یکی از دلایل خرید گوشی های نوت برای کاربران باشد. اکنون دیگر طراحی نرم افزاری قسمت قلم طوری بود که پس از خارج کردن قلم از جای خود، اپلیکیشن یادداشت برداری به طور اتوماتیک اجرا میشد تا کاربر در سریع ترین زمان ممکن اقدام به یاد داشت برداری کند. S Pen دیگر فقط به یاد داشت برداری خلاصه نمیشد و در بسیاری از قسمت ها، این قلم کاربرد داشت.

سامسونگ گلکسی نوت 4: تغییراتی مطلوب و دلچسب

سال 2014 رسید و وقت معرفی گوشی دیگری از خانواده ی نوت سامسونگ فرا رسید. طبق معمول سامسونگ در نیمه ی اول سال، پرچمدار سری اس را معرفی کرده بود. اما سامسونگ گوشی رده بالایی با نام گلکسی آلفا را نیز پیش از نوت معرفی کرده بود. گلکسی آلفا اولین گوشی هوشمند سامسونگ با فریم فلزی بود و همین اولین گام برای تغییر در طراحی گوشی های هوشمند سامسونگ بود. گلکسی نوت 4 زبان طراحی گلکسی آلفا را به همراه داشت. فریم فلزی با ضخامتی مطلوب، به همراه چرم مصنوعی با طراحی متفاوت نسبت به نسل قبل، گلکسی نوت 4 را جذاب تر از گلکسی نوت 3 کرده بود. در کنار طراحی بهتر، گلکسی نوت 4 دارای مشخصات فنی بسیار چشمگیری بود. برای اولین بار از صفحه نمایش QHD در خانواده ی نوت سامسونگ استفاده شد که رزولوشن بالایی را به همراه داشت. سنسور اثر انگشت ویژگی جدید گلکسی نوت سامسونگ بود که با دکمه ی هوم یکپارچه شده بود. دوربین 16 مگاپیکسلی قدرتمند نوت 4 و چیپست پردازنده ی پر قدرت اسنپدراگون 805 از دیگر مشخصه های بارز گلکسی نوت 4 بودند. اما به هر حال، بهترین اقدام سامسونگ در این نسل، طراحی مجدد بود تا از همه ی جهات، با دستگاهی لوکس و رده بالا روبرو باشیم. نوت 4 نیز مانند نسل های پیشین، موفقیتی بزرگ را برای سامسونگ به دنبال داشت.

سامسونگ گلکسی نوت اج: یک تجربه ی خمیده

سامسونگ در کنار گلکسی نوت 4، نسخه ی اج این فبلت را نیز معرفی کرد. از نظر مشخصات فنی تغییر خاصی بین دو فبلت سامسونگ نبود اما سامسونگ برای اولین بار از صفحه نمایش خمیده در سری نوت استفاده کرد که در سمت راست صفحه نمایش نوت اج، یک خمیدگی طراحی شده بود. این قسمت از صفحه نمایش فقط جهت زیبایی نبود بلکه اقداماتی نرم افزاری بر روی آن صورت گرفته بود تا کاربر بتواند به طور مثال از این طریق به اپلیکیشن های پر کاربرد خود دست پیدا کند. اما یکی از نقاط ضعف این قسمت از صفحه نمایش، خمیدگی تند آن بود که در دست گرفتن دستگاه را برای کاربر کمی مشکل میکرد. یا برداشتن دستگاه از روی یک سطح صاف میتوانست کمی سخت باشد. به هر حال گلکسی نوت اج، آغازی برای تولید گوشی های جدیدی از سوی سامسونگ با عنوان اج بود که سال بعد در سری اس نیز صفحه نمایش خمیده با ظاهری متفاوت ظاهر شد.

سامسونگ گلکسی نوت 5: ظهور نسلی کاملا لوکس

با اینکه گلکسی نوت 4، اولین حرکت سامسونگ جهت تولید یک کالای لوکس بود اما به نوعی کار سامسونگ هنور به پایان نرسیده بود. فریم فلزی تنها قسمتی بود که حس یک کالای لوکس را در نوت 4 به کاربر انتقال میداد و چرم حس خوب شیشه یا فلز را نداشت. این کاری بود که سامسونگ در سال 2015 به آن پایان داد و طراحی لوکس سری نوت را در نوت 5 به کمال خود رساند. استفاده از شیشه در پشت گوشی مهم ترین اقدام سامسونگ بود. این در حالی بود که سامسونگ در سری اس نیز همین اقدامات را انجام میداد و شیشه و فلز به بخشی از پرچمداران سری اس تبدیل شدند. بنابراین با زیباترین عضو از خانواده ی نوت روبرو شدیم. سامسونگ با این زبان طراحی در هر دو سری نوت و اس خو گرفته و آمار فروش نیز حاکی از رضایت کاربران از طراحی جدید پرچمداران سامسونگ دارند. سنسور اثر انگشت و سنسور ضربان قلب نسبت به قبل بهبود یافته بودند و قلم S Pen نیز به پیشرفت های چشمگیر خود ادامه داد. مکانیزم خروج خودکار قلم، مهم ترین ویژگی جدید S Pen در نسل جدید گوشی های نوت سامسونگ بود. به گونه ای که هنگام باز کردن اپلیکیشن یادداشت برداری، قلم به طور اتوماتیک از جای خود خارج میشود. تمامی ویژگی های جذاب گلکسی نوت 5، حاکی از این دارد که لوکس بودن نیز اکنون به بخشی از پرچمداران سامسونگ تبدیل شده است و این دقیقا چیزی بود که طرفداران سامسونگ همواره انتظارش را داشتند. گلکسی نوت 5 به عنوان محبوب ترین گوشی پرچمدار در جدول AnTuTu در نیمه ی اول سال 2016 شناخته شد.

سامسونگ گلکسی نوت 7: چه انتظاراتی از ششمین نسل نوت سامسونگ داریم؟

دوم آگوست، نسل ششم فبلت نوت سامسونگ معرفی میشود. تا کنون گزارشات زیادی در مورد این پرچمدار معرفی شده است و میتوان حدس زد که گلکسی نوت 7 به امکاناتی از جمله اسکنر عنبیه چشم، صفحه نمایش 5.7 یا 5.8 اینچی با رزولوشن QHD که هر دو سمت چپ و راست دارای خمیدگی است و قلم S Pen به روز شده با امکانات جدید و متنوع مجهز خواهد بود. گلکسی نوت 7 نیز به احتمالا زیاد در دو نسخه ی اگزینوس اسنپدراگون وارد بازار خواهد شد که احتمالا از چیپست اگزینوس 8893 و اسنپدراگون 821 در نسخه های مختلف این فبلت استفاده خواهد شد. حافظه رم 6 گیگابایتی نیز احتمالا از سوپرایز های نوت جدید خواهد بود. مانند نسل های قبل، نوت 7 نیز مطمئنا یکی از قدرتمندترین گوشی های موبایل در زمان عرضه خواهد بود. برای ملاقات با این پرچمدار، حدودا 2 هفته ی دیگر باید به انتظار بنشینیم و شاهد مراسم معرفی گلکسی نوت 7 از سوی سامسونگ باشیم. نظر شما درباره ی خانواده ی نوت سامسونگ چیست و محبوب ترین عضو این خانواده را کدام مدل میدانید؟

برای اطلاع از جدیدترین اخبار دنیای دیجیتال، قیمت انواع قطعات سخت افزاری و تجهیزات الکترونیکی، آگاهی از اخبار مرتبط با تکنولوژی از جمله نوسان قیمت ارز، تصاویر، ویدئوها و مطالب آموزشی اختصاصی به کانال تلگرام وب سایت سخت افزار بپیوندید: telegram.me/sakhtafzarmag

وب سایت سخت افزار

گیگر:

لینک مطلب

پاسخ دهید