مرگبارترین قله‌‌ های جهان + تصاویر

0

به گزارش گروه فضای مجازی خبرگزاری میزان به نقل از باشگاه خبرنگاران، در سرتاسر جهان، علاقمندان به رشته کوه نوردی بسیار زیاد است. شاید تا به حال برای شما یا دوستانتان پیش آمده باشد که بخواهید یروید به بلندترین مکان روی زمین، تا زمین را از زیر پایتان تماشا کنید؛ پس با ما همراه باشید با معرفی 6 قله خطرناک جهان که ارتفاعشان به بیش از 8000 متر می رسد.

1– قله آناپورنا: مجموعه‌ای از قله‌ها در رشته کوه هیمالیاست. ارتفاع بلندترین آنها به ۸۰۹۱ متر می رسد. این قله که در مذهب هندو به “خدایگان حاصلخیزی و زراعت” شهرت دارد، بخشی از منطقه ی حفاظت شده با وسعت ۷۶۲۹ کیلومتر مربع در کشور نپال است. با توجه به میزان تلفات کوهنوردان صعود کننده به این قله که حدود ۴۰ درصد است، برخی این کوه را مرگبارترین کوهستان بر می شمارند.

مرگبارترین قله‌‌ های جهان + تصاویر

مرگبارترین قله‌‌ های جهان + تصاویر

2- قله کی2: کِی۲ نام دومین قله بلند روی زمین پس از اورست است. این قله در منطقهٔ قره قروم رشته کوه‌های هیمالیا بین مرز پاکستان و چین قرار گرفته‌است. این قله ۸٬۶۱۱ متر از سطح دریا ارتفاع دارد.

قله کی2، دارای فنی‌ترین مسیر صعود در جهان است. تعداد کوهنوردانی که در راه رسیدن به قله کشته شده‌اند، یک چهارم تعداد کسانی است که صعود موفق داشته‌اند.

در سال ۱۸۵۶ برای نخستین بار تی جی مونتگومری که یک نقشه‌بردار بود این کوه را از فاصله حدود ۲۰۰ کیلومتری مشاهده نمود.

مرگبارترین قله‌‌ های جهان + تصاویر

مرگبارترین قله‌‌ های جهان + تصاویر

3- قله برود پیک: برود پیک، دوازدهمین قله بلند در دنیا، با ارتفاع ۸۰۵۱ متر در رشته‌کوه قراقروم و در شمال شرقی پاکستان واقع شده‌است.

این قله در امتداد غربی یخچال بالتارو و در بین دو قله k۲ و گاشربروم IV قرار دارد. از روی ارتفاعات این قله نمای زیبایی از قله K۲ به آسانی قابل مشاهده‌ است.

برودپیک دارای سه قله مجزاست. قله اصلی ۸۰۵۱ متر، قله مرکزی ۸۰۱۶ متر و قله شمالی ۷۵۵۰ متر ارتفاع دارند. قله برود پیک فقط ۸ کیلومتر با قلهٔ مشهور K۲ فاصله دارد.

این قله به عنوان یکی از قلل هشت هزار متری آسان شناخته شده‌ است هر چند که از لحاظ فنی صعود به آن سخت نیست اما به هر حال نمی‌توان آن را به راحتی پشت سر گذاشت چرا که مسیر آن، از میان قلمروی بهمن‌های دائمی قرار دارد.

مرگبارترین قله‌‌ های جهان + تصاویر

4- قله شیشاپانگما: شیشاپانگما با ۸۰۱۳ متر ارتفاع، چهاردهمین کوه ۸۰۰۰ متری چهان است و تنها ۸۰۰۰ متری مستقل در تبت شناخته می شود که به طور کامل در داخل خاک کشور چین قرار دارد، اما به طرز عجیبی نزدیک ترین ۸۰۰۰ متری به کاتماندو، پایتخت نپال است و تنها ۸۰۰۰ متری ای است که از این شهر دیده می شود.

شیشاپانگما در زبان تبتی به معنای “قله ای بر فراز دشتهای پوشیده از چمن” است.

مرگبارترین قله‌‌ های جهان + تصاویر

5- قله اورست: کوه اورست با نام نپالی ساگارماتا به معنی سر آسمان و نام تبتی کومولانگما بلندترین کوه کره زمین است. ارتفاع این قله از سطح دریا معادل ۸٬۸۴۸ متر است. این کوه در رشته کوه‌های هیمالیا در مرز منطقه ساگارماتای نپال و تبت در کشور چین قرار گرفته‌است.

مرگبارترین قله‌‌ های جهان + تصاویر

6- کانگچنجونگا: کنچنجونگا سومین قله بلند جهان است و به همراه چهار قلهٔ دیگر مجاور خود، شامل ۵ قله است که همگی آنها بالای ۸۴۵۰ متر هستند. این کوه کاملاً از شرق تا غرب و از شمال تا جنوب با رشته کوههای عظیم احاطه شده است.

ارتفاع این قله به ۸۵۸۶ متر می‌رسد. این کوه شرقی ترین ۸۰۰۰ متری جهان به شمار می‌رود.

از سال ۱۸۳۸ تا ۱۸۴۹ باورها بر این بود که کانچن چونگا رفیع ترین کوه جهان است، اما مساحی‌های اورست بر این فرضیه خط بطلان کشید.

مرگبارترین قله‌‌ های جهان + تصاویر

/انتهای پیام/
خبرگزاری میزان: انتشار مطالب و اخبار تحلیلی سایر رسانه‌های داخلی و خارجی لزوماً به معنای تایید محتوای آن نیست و صرفاً جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای منتشر می‌شود.

گیگر:

لینک مطلب

پاسخ دهید