مرگ روزانه ۸ نفر بر اثر اعتیاد/ 50 درصد ورودی زندانها مصرف کننده مواد مخدر هستند

0

قائم مقام وزیربهداشت گفت: 50 درصد زندانیان جرایم مربوط به مواد مخدر دارند و 26.5 درصد آنها مصرف کننده الکل هستند.

به گزارش خبرنگار حوزه بهداشت و درمان  گروه علمی پزشكی ؛ ایرج حریرچی قائم مقام وزیربهداشت در نشست خبری سخنگو که امروز در ساختمان وزارت بهداشت صورت گرفت یکی از مهمترین مخاطرات آینده بشر را مقاومت به آنتی بیوتیک و داروهای ضد ویروسی خواند و گفت: این موضوع جنبه امنیتی و سیاسی در حوزه سلامت دارد و یک تهدید جهانی است در چند سال اخیر اکثر مقامات اول جهان اظهار نظر کردند.

وی ادامه داد: پیش بینی میشود تا  سال 2050، 3 الی 5 درصد کل درآمد ناخالص ملی باید صرف هزینه‌های مستقیم و غیرمستقیم مقاومت به آنتی بیوتیک و داروهای ضد ویروسی شود.

یکی از عوامل خطر ساز در این زمینه مصرف بی رویه و تجویز بدون پزشک این داروها است از طرفی برخی داروها غیر استاندارد هستند.

حریر‌چی بیان کرد: ایدز نیز یکی از بیماریهایی است که به علت شیوع مقاومت به آنتی بیوتیک و داروهای ضد ویروسی درمان سختی پیدا کرده است.

قائم مقام وزیر بهداشت با بیان اهمیتی اعتیاد به مواد مخدر اظهار داشت: از نوزادان یک روزه تا افراد 90 ساله اعم از زن و مرد سالم یا غیر سالم در معرض خطرات اعتیاد به مواد مخدر هستند در کشور ما تصادفات رتبه اول علت مرگ و کیر، بیماری عروقی رتبه دوم، افسردگی رتبه سوم و اعتیاد رتبه چهارم را دارا است.

وی افزود: روزانه 8 نفر بر اثر اعتیاد جان خو را از دست می‌دهند، از طرفی 65 در صد افرادی که به ایدز مبتلا هستند به علت عفونت‌های تزریقی در گیر این ویروس شده‌اند.

قائم مقام وزیر بهداشت: 50 درصد مصرف کنندگان تزریقی هپاتیت c دارند و 14 درصد این افراد به ایدز مبتلا هستند. همچنین 50 درصد زندانیان جرایم مرتبط با مواد مخدر را دارند و 26.5 درصد آنها مصرف کننده الکل هستند.

حریرچی دور رویکرد را برای برخورد با مواد مخدر معرفی کرد و گفت: حذف مواد مخدر و کاهش اسیب دو رویکرد برخورد در این حوزه محسوب می‌شوند. طبق بند 5 سیاستهای کلی مبارزه با مواد مخدر استعمال مواد مخدر یا روانگردان‌های صنعتی مگر در موارد خاص جرم است. طبق بند 4 همین سیاستهای کلی پیشگیری اولیه در کاهش آسیب موثر است از طرفی بند 6 این سیاستها به درمان، بازتوانی و کاهش آسیب، بند 7 به حمایت اجتماعی، بند 9 به مشارکت اجتماعی و بند 10 و11 به پژوهش و اصلاح ساختار اشاره دارد.

وی افزود: از طرفی معتادانی که نسبت به درمان خود اقدام کنند از تعقیب کیفری معاف می‌شوند اما در غیر این صورت مجرم محسوب میشود.

در حال تکمیل/

لینک مطلب

پاسخ دهید