مشارکت مردم موجب افزایش بهداشت جامعه می‌شود

0

مشارکت مردم و دستگاه‌های دولتی و همچنین افزایش ظرفیت بنگاه‌های اقتصادی سبب بهبود سطح سلامت و بهداشت جامعه می‌شود.

به گزارش خبرنگار حوزه بهداشت و درمان  گروه علمی پزشكی ؛ دکتر سید محمد هادی ایازی قائم مقام وزیر بهداشت صبح امروز در همایش سلامت و توسعه ملی که در سالن همایش‌های نیایش برگزار شد با اشاره به مقوله اهمیت بهداشت اظهار داشت: اگر متولیان نظام سلامت وظایفی را که مشخص کرده‌اند به درستی انجام دهند باز هم 70 درصد سلامت کشور خارج از حیطه نظام بهداشت در کشور است. 

وی بیان کرد: یکی از توصیه‌های جدی در سال های اخیر پرداختن به مقوله سلامت بوده و ما هر چه قدر در حوزه بهداشت و درمان تلاش کنیم بدون توجه ویژه دستگاه‌های زیربط و همچنین مجلس در این امر موفق نمی‌شویم. 

قائم مقام وزیر بهداشت با بیان اینکه ما از نظر دانش موفقیت‌هایی را کسب کرده‌ایم، افزود: عواملی چون محو گرسنگی و توجه به امنیت غذایی، تضمین زندگی سالم و ترویج رفاه، تضمین آموزش فراگیر با کیفیت برابر، توانمندسازی دختران و زنان و آموزش اشتغال آنها،‌ تضمین درست اجرا شدن مدیریت آب و مسائل بهداشتی‌، تضمین دسترسی به انرژی‌های پاک و ارزان، ترویج رشد اقتصادی فراگیر، ایجاد زیر‌ساخت‌های انعطاف پذیر، کاهش نابرابری در داخل کشور، امنیت و پایدار بودن شهرها و اسکان شهری، تضمین الگوهای مصرف و پایدار، اقدام ضروری برای مقابله با تغییرات آب و هوایی‌، حفاظت و استفاده پایدار از منابع آبی، مدیریت پایدار جنگل‌ها و ترویج جوامع صلح‌آمیز و ایجاد جامعه پایدار از جمله موارد پیشرفت در حوزه سلامت و بهداشت جامعه کشور

است.

وی ابراز داشت: در موضوع سلامت شرط موفقیت این است که ما بتوانیم زمینه مشارکت مردم را فراهم کنیم تا ظرفیت‌ بنگاه‌های اقتصادی به نفع سلامت مردم بیشتر شود.

وی خاطرنشان کرد: مسئولین اجتماعی دستگاه‌های مختلف باید وظایف خود را در حوزه بهداشت و درمان به خوبی رعایت کنند تا بهداشت عمومی جامعه با مشارکت مردم بهتر شود. 

فرسودگی 3 هزار تخت بیمارستانی 

در ادامه مراسم دکتر سعید شاه‌بیگی دبیر کل همایش گفت: سلامت یکی از بزرگترین دغدغه‌های مسئولین و دست‌اندرکاران کلان کشورهای جهان است و همچنین بخش سلامت یک مسئله جهانی است و ارتباط تنگاتنگی با رفاه در جامعه دارد. 

وی بیان کرد: میزان تولید ناخالص ملی با سلامت افراد جامعه ارتباط تنگاتنگی دارد و هر چه بودجه‌ای که به سلامت اختصاص داده می‌شود بیشتر باشد طول عمر افراد جامعه و سطح زندگی مردم افزایش می‌یابد. 

دبیر کل همایش با بیان اینکه 6.5 تریلیون دلار در دنیا در بحث سلامت هزینه می‌شود،‌ افزود: اگر بحث سلامت جدی گرفته شود سبب پیشرفت کشور شده و از برنامه‌های پزشکی دنیا عقب نمی‌مانیم و همچنین سلامت یک وزنه مهمی در جامعه است و باید نگاه ویژه‌ای به این مقوله داشته باشیم.

وی خاطرنشان کرد: از میان 97 هزار تخت بیمارستانی تعداد 3 هزار تخت فرسوده بوده و این مسئله با افزایش 59 درصدی بودجه سلامت در سال 94 در حال برطرف شدن است. 

این خبر در حال تکمیل است.

انتهای پیام/ 

لینک مطلب

پاسخ دهید