مشکل معده دارید؟ با همسرتان دعوا و جروبحث را کنار بگذارید!

0

اگر بعد از یک دعوا، اختلاف و یا تحمل فشار عصبی به طور ناگهانی دردی را در معده خود احساس کردید این نشانه اثر گزاری استرس بر عملکرد یکی از مهمترین ارگان های بدن است.

 مشکلات حوزه سلامتی چون مسمومیت ها ، رژیم غذایی نادرست و پرخوری ، بیماری های مزمن ، واگیر دار و یا حمله ویروس ها به بدن و در نهایت کم خوابی در رده های بعدی بروز ناراحتی های گوارشی و معده درد در افراد قرار می گیرند.

کارشناسان اعتقاد دارند مشکلات دستگاه گوارش و معده درد در بیش از 88 درصد زنان وجود دارد و این میزان در مردها کمتر است.

نظریات مختلفی از سوی متخصصان در خصوص ترشح هورمون های استرس و اثر گذاری آن بر روی عملکرد دستگاه گوارش از جمله معده و روده وجود دارد که نقش هورمون کورتیزول دربروز آن بسیار مهم است.

دانشمندان با انجام تحقیق و مطالعه ای بر روی 144 زوج جوان دریافتند آن دسته از زوج هایی که بیشتر با هم اختلاف و دعوا دارند بروز مشکلات گوارشی در آن ها بیشتر است.

نتایج این مطالعه که در مجله BRAIN AND BEHAVIOUR به چاپ رسیده است نشان می دهد که حتی در خصوص ابتلا به بیماری، ویژگی ها و تفاوت های روانشناختی زنان و مردان مهم و تاثیر گذار است.

کارشناسان به افراد توصیه می کنند به هنگام بروز درد معده از نوشیدنی های طبیعی مانند نبات و چای زنجبیل استفاده کرده بویژه اگر این دل درد پس از یک فشار عصبی و استرس باشد، اما در صورتی که دل درد برطرف نشد و حالتی مزمن همراه با افزایش علائم درد داشت به پزشک برای معاینات بیشتر مراجعه کنند.

منبع:Dailymail

لینک مطلب

پاسخ دهید