مصادیق تمکین از شوهر

0

تمكین عبارت است از برآوردن نیازهای شوهر و اجابت كردن خواسته های مشروع او.

پرسش: لطفا مصادیق تمکین از شوهر را به بنده معرفی نمایید.

مصادیق تمکین از شوهر

پاسخ: تمکین مصادیقی دارد که عدم تحقق هر یک از مصادیق آن در حکم عدم تمکین است، در اصطلاح حقوقی، تمكین عبارت است از برآوردن نیازهای شوهر و اجابت كردن خواسته های مشروع او. مصادیق تمکین عبارتند از :
1. یكی از موارد داشتن رابطه جنسی است. زن مكلف است نیازهای جسمی و مشروع شوهر خود را بر آورده كند، مگر در دوران عادت ماهیانه یا بیماری كه او را از انجام این وظیفه باز می دارد. زن ملزم به تامین خواست های خلاف شئون اخلاقی یا مغایر با سلامت جسم و روح و یا روش های انحرافی نیست ولی جز در مواردی كه گفته شد اگر از شوهر خود تمكین نكند، شوهر می تواند از پرداخت نفقه خودداری ورزد.
2. یكی دیگر از موارد تمكین اقامت در اقامتگاه دایمی شوهر است، یعنی زن برای دریافت نفقه باید در خانه شوهر زندگی كند مگر آن كه حین وقوع عقد شرطی جز این شده باشد.
3. مورد سوم، الزام زن به حسن معاشرت با شوهر خویش است.
4. سوء رفتار یكی دیگر از مواردی كه عدم تمكین محسوب می شود، سوء رفتار زن یا انتخاب شغلی مغایر با شئون اخلاقی و وظایف زناشویی و داشتن معاشران فاقد صلاحیت اخلاقی است. بدیهی است در صورت عدم تحقق هر یک از موارد فوق ، مرد می تواند الزام زوجه را به تمکین از دادگاه بخواهد ولی بار اثبات ادعا در خصوص هریک از موارد فوق بعهده زوج است.

براي عضويت در خبرنامه ني ني بان و اطلاع از بهترين و پربيننده ترين مطالب، کافي است يک بار فرم عضويت ما را از اينجا پر کنيد.

لینک مطلب

پاسخ دهید