معرفی بازی ایرانی مگنیس؛ یک خلاقیت بی‌نظیر!

0

گیگر :

همگی استودیو راسپینا را با ارتش‌های فرازمینی می‌شناسیم، عنوانی که سطح بازی‌سازی ایرانی را در زمینه‌های گرافیکی یک پله بالا برد و توانست بخشی از استانداردهای جهانی را وارد تولیدات داخلی کند. با ما در ادامه همراه باشید.

 
حال این استودیو در گام دوم خود یک انتخاب هوشمندانه کرده است و این بار به سراغ پلتفورم‌ تلفن‌های هوشمند آمده است که نتیجه آن مگنیس، یکی از خلاقانه‌ترین عناوین آندرویدی ایران است!

مگنیس نام یک ربات کوچک است که کنترل آن در دستان شماست و هدف کلی بازی رد کردن موانع موجود در راه این ربات با کمترین میزان صدمه به مگنیس است. اولین چیزی که پس از شروع بازی متوجه می‌شوید، کنترل منحصر به فرد آن است چرا که مگنیس کاملا برخلاف جهت دستورات شما حرکت می‌کند. برای مثال اگر میخواهید برای رد شدن از یک مانع مگنیس را به سمت راست بیاورید، می‌بایست انگشت خود را برروی صفحه به سمت چپ بکشید. همچنین کنترل مگنیس تنها محدود به چپ یا راست کردن آن نمی‌شود و برای رد شدن از برخی از موانع بازی می‌بایست از ترکیب چپ-راست، بالا-پایین استفاده کنید که سیستم بالا و پایین شدن آن نیز به طور وارونه است.

از دیگر خلاقیت‌های بکار رفته در مگنیس می‌توان به نحوه مرگ آن اشاره کرد. برخلاف روش‌های مرسوم و کلیشه‌ای دیگر بازی‌های موجود که محدود به نوار خون می‌شوند، راسپینا یک ایده فوق‌العاده را جایگزین کرده است که هرچه به مرگ نزدیک‌تر می‌شوید راندمان بازی چالش برانگیز‌تر می‌شود. مگنیس با برخورد به موانع موجود در هر مرحله بزرگ و بزرگ‌تر می‌شود و همین امر کار شما در رد کردن این ربات از موانع را سخت‌تر می‌کند. اگر بتوانید کمی دوام آورده و با کنترل درست از اصابت آن با دیگر موانع جلوگیری کنید، مگنیس به اندازه اصلی خود برمی‌گردد اما درنهایت از تعداد ستاره‌های شما کاسته خواهد شد. همچنین اگر برخلاف مورد قبلی نتوانید وضعیت به وجود آمده را سامان دهی کنید، مگنیس بر اثر برخورد مکرر با موانع آنقدر بزرگ شده که درنهایت منفجر می‌شود و شما می‌بایست مرحله را از اول شروع کنید.

از ویژگی‌های مثبت مگنیس به اندازه کافی تعریف کردیم و حال نوبت آن است تا به برخی از مشکلات کاربران یا ایرادات بازی بپردازیم. کنترل مگنیس به گونه‌ای است که شما می‌بایست انگشت خود را به طور پیوسته برروی صفحه تلفن خود نگه دارید، البته بازی مشکلی با برداشته شدن انگشتتان از روی صفحه ندارد و این کار باعث باخت شما نمی‌شود، اما درصورت برداشته شدن انگشتتان از روی صفحه، پیدا کردن نقطه مناسب برای شروع دوباره کنترل مگنیس بسیار سخت خواهد بود و دربسیاری از مواقع باعث باخت شما می‌شود. این مسئله زمانی شما را به دردسر می‌اندازد که مجبور به رد کردن چندین مانع پشت سر یکدیگر می‌شوید و تداوم قرار گرفتن انگشتتان برروی صفحه ممکن است مانع دیده شدن موانع بعدی شده و فرصت لازم برای نشان دادن عکس‌العمل را از شما بگیرد. البته این مورد را نمی‌توان مشکل بازی دانست، چرا که یکی از ویژگی‌های چالش‌ برانگیز این بازی درواقع همین مسئله است که با کسب کمی تجربه و عادت کردن به چگونگی کنترل بازی می‌توانید از آن رهایی پیدا کنید. حال نوبت آن است که از بررسی گیم‌پلی بازی فاصله بگیریم و گرافیک و موسیقی آن را به زیر ذره‌بین خود بیاوریم! درخصوص این دو بخش مجزا می‌توان یک نظر یکسان داد، جلوه‌های بصری بازی بسیار زیباست و در هر مرحله و هر فصل شاهد تغییر این جلوه‌ها هستیم اما به مرور تکرار برخی از تکسچرهای بازی در بکگراند حس خستگی را در شما بوجود میاورد. این مسئله درمورد موسیقی بازی نیز صادق است، در مراحل اولیه بازی از تم متناسب موسیقی لذت می‌برید اما با گذشت زمان عدم وجود یک موسیقی بلندتر و متفاوت کاملا حس می‌شود و شما را زده می‌کند.

بطور کلی مگنیس دارای 5 فصل و 55 مرحله مختلف است، همچنین استودیو راسپینا در آخرین آپدیت بازی محدودیت جون آن‌را که پس از ده بار شکست شما را مجبور به پرداخت الماس یا دیدن تبلیغات می‌کرد برداشته است و به شما این اجازه را داده است تا بتوانید بطور کامل از تجربه این بازی لذت ببرید. البته لازم به ذکر است بعلت رایگان بودن دریافت این بازی، فصل چهارم و پنجم آن برای حمایت از سازندگان و کسب درآمد بوسیله پرداخت درون برنامه‌ای قابل دسترس است که با توجه به تمامی ویژگی‌های مثبت این بازی به هیچ وجه از پرداخت خود ناراضی نخواهید شد!
 

 

منبع :مجله اینترنتی فوت و فن

پاسخ دهید