معرفی برترین ویژگی های اندروید نوگا (بخش اول)

0

معرفی برترین ویژگی های اندروید نوگا (بخش اول)

پس از نامگذاری نهایی اندروید N به صورت اندروید نوگا، حالا بسیاری از کاربران در انتظار عرضه نسخه نهایی این گوشی به همراه نکسوس های جدید و البته دریافت فایل های بروزرسانی به اندروید بعدی بر روی گوشی های غیر نکسوسی خود هستند. گوگل در سال های اخیر توانسته است به ثباتی نسبی در زمینه طراحی سیستم عامل دست پیدا کند و از اندروید نسخه 5 به بعد همواره در جهت تکمیل تر کردن پلتفرم خود گام برداشته است. اندروید نوگا نیز به همین ترتیب دارای تعداد بسیار زیادی ویژگی های جدید کوچک و بزرگ است که می توانند برای بسیاری از کاربران جالب باشند. به همین دلیل تصمیم داریم در چند بخش به معرفی جالب ترین و برترین ویژگی های اندروید جدید بپردازیم. با ما همراه باشید.

دکمه Clear All

همه افرادی که با نسخه های خام اندروید کار کرده اند می دانند که برای بستن برنامه ها می بایست پس از فشردن کلید برنامه های اخیر (یا تپ کردن روی بخش مربوط به آن) به صورت یک به یک و جداگانه برنامه های باز را با سوایپ کردن به سمت چپ یا راست بسته و فضای حافظه دستگاه را آزاد کنند. این کار به خصوص زمانی که تعداد بسیار زیادی برنامه در پس زمینه باز شده و در حال اجرا هستند زمان گیر می باشد. اما سرانجام گوگل تصمیم گرفته دکمه Clear All را به این بخش اضافه کند تا کاربران بتوانند به راحتی و به سرعت برنامه ها را ببندند. البته این ویژگی قبلا در نسخه های اندروید ویرایش شده توسط برخی کمپانی های دیگر نیز مورد استفاده قرار گرفته بود.

اموجی های جدید با یونیکد 9

نسخه نهم یونیکد که در همایش I/O 2016 گوگل به صورت رسمی معرفی شد یکی از بزرگترین سورپرایزهای ممکن برای کاربران دستگاه های موبایل می باشد. شاید قابل ذکر ترین تغییر ایجاد شده توسط یونیکد 9، اموجی های جدیدی باشد که قرار است به زودی و با عرضه نسخه بعدی اندروید در اختیار کاربران قرار گیرند. به گفته گوگل در فاز اول حداقل 70 اموجی جدید به مجموعه اضافه خواهد شد و البته رنگ پوست افراد این شکلک ها نیز به دقت انتخاب شده تا همه کاربران از آنها راضی باشند.

دسته بندی نوتیفیکیشن ها بر اساس برنامه

تا پیش از این، اعلان های موجود در بخش notifications به ترتیب زمان دریافت آنها طبقه بندی می شدند (باز هم برخی از کمپانی های دیگر از چنین روشی استفاده نمی کردند) اما گوگل تصمیم گرفته این روش را کنار گذاشته و این بار پیام ها و نوتیفیکیشن های دریافتی را بر اساس برنامه مربوط به آنها طبقه بندی کند. این کار باعث کاهش آشفتگی بخش اعلان ها و دسترسی راحت تر کاربران به پیام های خود خواهد شد و همچنین می تواند تضمینی برای از دست ندادن یک نوتیفیکیشن به دلیل شلوغی فضای نمایش آنها باشد.

پاسخ دهی فوری به نوتیفیکشن ها بدون نیاز به باز کردن برنامه

این تیتر به اندازه کافی گویای قابلیت جدید هست اما برای اندکی توضیح بیشتر باید اشاره کرد که تا قبل از این در زمان دریافت یک نوتیفیکشن، در صورتی که کاربر تمایل به پاسخ دهی یا انجام هر گونه عملیاتی بر روی آن داشت می بایست با تپ کردن روی نوتیفیکیشن برنامه مربوط به آن را باز می کرد و سپس فعالیت مورد نیاز خود را انجام می داد. اما حالا در اندروید نوگا کاربران می توانند به راحتی و از فضای status بار تغیرات مورد نظر بر روی نوتیفیکیشن ها (مانند پاسخ دهی به پیام یا ایمیل) را انجام دهند.

Data Saver

این گزنیه نیز پیش تر بر روی نسخه های تغییر شکل یافته اندروید وجود داشت اما حالا به نسخه اصلی آن راه پیدا کرده است. به کمک ویژگی جدید data saver در اندروید نوگا کاربران می توانند در زمان استفاده از بسته های داده، در زمان رومینگ و یا هر شرایط دلخواهی میزان استفاده دستگاه از محتوای اینترنت را محدود کنند. برای این منظور برنامه های پس زمینه هیچگونه دیتا دریافت نخواهند کرد و دریافت داده توسط برنامه های در حال اجرا نیز تا حد ممکن کاهش می یابد. به علاوه تغیرات دیگری نظیر کاهش کیفیت تصاویر در زمان وبگردی، کاهش بیت ریت موزیک در صورت استفاده از سرویس های پخش آنلاین و همچنین بهینه سازی سیستم cache اطلاعات از جمله مواردی است که توسط ویژگی data saver قابل دسترسی هستند.

کالیبره کردن صفحه نمایش

در اندروید N کاربران قادر خواهند بود تا رنگ های نمایشگر را بسته به محیط کاری و نیاز خود تنظیم کنند. این بار گوگل تصمیم گرفته تا به جای استفاده از پروفایل های پیش فرضی نظیر warm و یا cold، به کاربران اجازه دهد نمایشگر را با استفاده از تنظیمات RGB کالیبره کنند تا هر کاربر بتواند نمایشگر دستگاه خود را آن طور که دوست دارد ببیند.

 

گیگر:

لینک مطلب

پاسخ دهید