معرفی سریعترین کارت گرافیم AMD Radeon Pro Duo 2016

0

کارت گرافیک Radeon Pro Duo
کارت گرافیک Radeon Pro Duo

معرفی سریعترین کارت گرافیم AMD Radeon Pro Duo 2016

شرکت معظم AMD ساعاتی پیش از کارت گرافیک قدرتمند Radeon Fury Pro پرده‌برداشت. این کارت گرافیک دو هسته‌ای مجهز به دو تراشه Fiji با لیتوگرافی ۲۸ نانومتری است. این تراشه‌ها پیش‌تر در کارت گرافیک‌هایی مانند R9 Nano و R9 Fury X هم به کار رفته بودند. این محصول در رده میانی بین کارت‌گرافیک‌های گیمینگ و ورک‌استیشن قرار می‌گیرد با اینحال AMD تمایل دارد تا این کارت گرافیک را بیش‌تر یک کارت‌گرافیک ورک‌استیشن معرفی کند. رقیب این ایستگاه پردازشی، کارت‌گرافیک‌های سری Z انویدیا می‌باشند که واضح است حرفی برای گفتن جلوی این کارت ندارند!

با ترنجی در ادامه همراه باشید.

همانطور که می‌دانید از چند ماه پیش حافظه‌های پرسرعت HBM به جز جدانشدنی کارت‌گرافیک‌های AMD تبدیل شده‌اند و ای‌ام‌دی نیز در این کارت گرافیک از ۸ گیگابایت حافظه HBM بهره برده‌است. احتمالا این کارت با توجه به سابقه‌ای که از ای‌ام‌دی به جای مانده‌است، پرمصرف‌ترین و یا شاید داغ‌ترین کارت گرافیک جهان نیز باشد! Radeon Pro Duo از ۳ کانکتور برق ۸ پینی برای تامین انرژی خود استفاده می‌کند که با احتساب برق وارده از شکاف توسعه در مجموع ۵۱۵ وات انرژی الکتریکی به این کارت گرافیک تزریق می‌شود.

این کارت در هر چیپ به طور جداگانه از ۴۰۹۶ سایه‌زن، ۲۵۶ واحد بافت و ۶۴ واحد ROP بهره می‌برد، ۴ گیگابایت حافظه HBM هم در کنار هر تراشه قرار گرفته‌است.

کارت گرافیک Radeon Pro Duo
کارت گرافیک Radeon Pro Duo

حال همه اعداد گفته شده را در ۲ ضرب کنید! ۸۱۹۲ سایه‌زن، ۵۱۲ واحد بافت به همراه ۱۲۸ واحد ROP و ۸ گیگابایت حافظه HBM در دو تراشه این کارت گرافیک یافت می‌شود. میزان توان محاسباتی این کارت گرافیک بیش از ۱۶ ترافلاپس است که واقعاً رقم بالایی است. جالب است که بدانید کارت گرافیک‌های پرچمدار مانند GeForce GTX 980Ti فقط از ۵ ترافلاپس توان پردازشی بهره می‌برند.

AMD برای خنک‌سازی مدارات مجتمع و تراشه این کارت گرافیک از خنک کننده مایع ساخت کولر مستر استفاده کرده‌است، در R9 295X2 و کارت های سری فیوری هم شاهد استفاده از این نوع خنک کننده بودیم، خنک کننده مایع به کار رفته در این کارت گرافیک از یک رادیاتور ۱۲۰ میلی‌متری برای خنک سازی مایع کولانت بهره می‌برد و نسبت به قبل نیز سطح تماس آن با برد مدار چاپی، تراشه و در مجموع قسمت‌های مختلف کارت بیشتر شده‌است.

کارت گرافیک Radeon Pro Duo
کارت گرافیک Radeon Pro Duo

Radeon Pro Duo به خروجی‌های مختلفی همچون ۴ درگاه دیسپلی‌پورت ۱٫۲ ریویژن a و درگاه HDMI نسخه ۱٫۴ ریویژن A نیز مجهز گشته‌است. قیمت این کارت گرافیک تا به این لحظه به طور رسمی اعلام نشده‌است اما طبق شایعات قبلی باید منتظر رقمی در حدود ۱۴۹۹ دلار برای نسخه رفرنس این کارت گرافیک باشیم.

کارت گرافیک Radeon Pro Duo
کارت گرافیک Radeon Pro Duo

گردآوری:گیگر

منبع:toranji

لینک مطلب

پاسخ دهید