معلمان انشاء و تئاترم باعث شدند فیلمساز شوم/ توصیه‌هایی به بچه‌ها

0

به نقل از گیگر:

مجید مجیدی که امروز خود را در یک دبیرستان پسرانه و بین بچه‌ها گذراند درباره چگونگی فیلمساز شدنش توضیح داد و توصیه‌هایی نیز به بچه ها کرد.

 به گزارش سینماخبر،مجید مجیدی کارگردان سینمای ایران صبح امروز شنبه ۲۳ آبان ماه با حضور در دبیرستان پسرانه نظام‌مافی در منطقه ۹ تهران ساعتی را در کنار دانش‌آموزان سپری کرد و درس «بچه‌های آسمان» را دوره کرد.

وی که ساعتی را به عنوان دبیر ادبیات در یکی از کلاس‌های این دبیرستان در مقطع دوم دبیرستان حضور پیدا کرده بود، در ابتدای ورود خود به کلاس گفت: امروز برای من روز بسیار بزرگی است چراکه حس مدرسه، کیف‌ و کتاب‌ را دوباره درک کرده‌ام. زمانی که ما به مدرسه‌ می‌رفتیم، نیمکت‌های بزرگی وجود داشت که روی هر کدام از آنها سه دانش‌آموز می‌نشستند.

مجیدی در ادامه از دانش‌آموزان کلاس‌ خواست تا متن درس «بچه‌های آسمان» را با صدای بلند بخوانند.

بعد از خوانده شدن این متن توسط یکی از دانش‌آموزان، مجیدی گفت: برای خواندن یک قصه باید احساس به خرج داد و نمی‌توان آن را مانند متن یک درس معمولی خواند. زمانی که شما فیلمنامه می‌خوانید باید احساس فیلمنامه در بیان شما مشخص شود. آنچه که تا الان خوانده شد احساس فیلم را بیان نمی‌کرد.

در ادامه این کلاس و بعد از پایان خوانده شدن درس «بچه‌های آسمان»، دانش‌آموزان دبیرستان نظام‌مافی از مجیدی سئوال‌هایی در مورد اینکه چرا نام این فیلم را «بچه‌های آسمان» گذاشته، انتخاب بازیگران برای این فیلم چگونه بود و یا اینکه زمانی که به عنوان نامزد دریافت جایزه بخش خارجی‌زبان اسکار انتخاب شد، چه حسی داشته است پرسیدند و او توضیحاتی را ارائه داد.

وی گفت: کسی دوست دارد فیلمساز شود؟ اکثر دانش‌آموزان پاسخ دادند ما می‌خواهیم بازیگر شویم و یکی از دانش‌آموزان خاطره‌ای درباره انتخاب خود به عنوان بازیگر در یک فیلم را تعریف کرد.

مجیدی بیان کرد: من بچه‌محل شما هستم و پشت خط زندگی کرده‌ام. چند تا از بچه‌های سینما هم در همین محله زندگی کرده‌اند که از جمله آنها می‌توان به جعفر دهقان بازیگر و کشن فلاح مدرس تئاتر اشاره کرد. آن دوره ما یک گروه ۱۵ نفره بودیم که با هم یک گروه تئاتر را تشکیل داده بودیم.

وی با اشاره به ایده‌ها و قصه‌هایی که در فیلم‌های خود می‌آورد، توضیح داد: ایده‌ها و قصه‌ فیلم‌هایم را از تجربه زندگی بدست آورده‌ام و باید به شما یادآور شوم که تجربه زندگی می‌تواند کمک زیادی به پیشرفت انسان داشته باشد.

کارگردان فیلم «بچه‌های آسمان» خطاب به دانش‌آموزان گفت: سعی کنید نگاه خود را به جامعه و محیط اطرافتان گسترش دهید و ارتباط خود با دیگران را وسیع کنید. تجربه همیشه در زندگی به انسان کمک می‌کند و این تجربه متاع بسیار گرانبهایی است که باید به آن توجه کرد. من بسیاری از فیلم‌هایی که ساخته‌ام بر اساس داستان‌های دوران نوجوانی‌ام بوده است مانند فیلم بچه‌های آسمان و بخصوص سکانس های مربوط به تعامل همسایه‌ها با یکدیگر. این تعامل را از دوران کودکی خودم گرفته‌ام نه دنیای امروز. امروز همسایه‌ها در یک آپارتمان همدیگر را نمی‌شناسند، اما در گذشته روابط میان مردم تعریف دیگری داشت. «بچه‌های آسمان» از نوع زندگی‌ای بود که خودم آن را تجربه کرده بودم؛ بچه‌هایی که مفهوم زندگی را درک می‌کردند.

وی تاکید کرد: فاصله بچه‌ها و خانواده‌ها امروز بسیار زیاد شده است و تنها مسئولیت بچه‌ها این روزها درس خواندن است، اما زمانی که ما کودک بودیم حواسمان نه تنها به درس خواندن بود، بلکه حواسمان به جیب پدرمان هم بود و به همین دلیل سعی می‌کردیم تابستان‌ها کار کنیم تا کمک خرج خانواده‌مان باشیم.

کارگردان فیلم «رنگ خدا» توضیح داد: من در «بچه‌های آسمان» سعی کردم بچه‌های با مسئولیت جامعه را نشان دهم؛ بچه‌هایی که دورتر از فضای شهری زندگی می‌کنند و مسئولیت بیشتری را نسبت به خانواده احساس می‌کنند. علی و زهرا شخصیت‌های این فیلم سینمایی درک درستی از خانواده داشتند و یکی از دلایلی که سبب شد تا علی در این مسابقه اول شود، همین مسئولیت بود. اول شدن علی در مسابقه دو نشان‌دهنده این است که این افراد همیشه اولی‌های جامعه هستند؛ بچه‌هایی که سخت‌کوش هستند و تسلیم هیچ چیز نمی‌شوند و چنین سخت‌کوشی را می‌توان به همه زندگی تعمیم داد. همه آدم‌های بزرگ که دنیا را تغییر دادند، همین آدم‌های معمولی بودند که تسلیم شرایط نشدند.

مجیدی تاکید کرد: بچه‌های آسمان سعی کردند تا چهره‌ متفاوتی از فقر بسازند. فقر خوب نیست اما فقر بچه‌های آسمان، فقر شرمنده‌ای نبود. علی در این فیلم هر چند فقیر بود اما عزت‌نفس داشت. در فرهنگ متعالی انسانی، کرامت انسانی از جایگاه بسیار بالایی برخوردار است به همین دلیل است که ما علی را در این فیلم دوست داریم، چرا که روح خود را نفروخت و آنقدر انگیزه الهی در او وجود داشت که با تمام سختی‌ها موفق شد.

وی با اشاره به اینکه عزت‌نفس داشتن و کرامت انسانی بسیار ارزشمند است، تاکید کرد: شاید در زندگی به خیلی از خواسته‌های مادی خود نرسیم، اما تسلیم نشدن یک اصل در زندگی است.

این کارگردان سینما با اشاره به چگونه انتخاب کردن بازیگر نقش علی در «بچه‌های آسمان» گفت: برای انتخاب این نقش به مدارس بسیاری سر زدم. در آنجا به دانش‌آموزان نمی‌گفتیم که ما کارگردان هستیم و می‌خواهیم یک بازیگر انتخاب کنیم. یک روز که به یکی از کلاس ها سر زده بودم، موقع خارج شدن از کلاس، یک دانش‌آموز را دیدم که سرش را روی میز گذاشته بود. فکر کردم که حالش بد است و نگرانش شدم. از معلم مدرسه پرسیدم این دانش‌آموز چرا مریض است و معلم گفت که دفتر نقاشی خود را جا گذاشته و به همین دلیل ناراحت است. بالای سر دانش‌آموز رفتم و از او خواستم که سرش را بالا بگیرد. وقتی که چهره او را دیدم، آنقدر هول شدم که فریاد زدم بیا بیرون بیا بیرون و بعد از او چند تست گرفتم و او را به عنوان بازیگر نقش علی انتخاب کردم.

وی در توضیح این مساله که زمانی که به عنوان نامزد دریافت جایزه بخش خارجی‌زبان اسکار انتخاب شد، چه حسی داشته‌ است؟ بیان کرد: اسکار یکی از مکان‌هایی است که برای هر فیلمساز و سینماگری رسیدن به آن بسیار مهم است. در این مراسم از هر کشور یک فیلم برای بخش خارجی‌زبان انتخاب می‌شود و در نهایت پنج فیلم به مرحله نهایی می‌رسد. «بچه‌های آسمان» جزو یکی از این پنج فیلم بود و اولین فیلم تاریخ سینمای ایران به شمار می‌رفت که به مرحله نهایی اسکار رسیده بود. من از این اتفاق بسیار خوشحال شدم و باید بگویم که چنین موقعیت‌هایی در زندگی یک فرد باید باعث ایجاد امکانات و فرصت‌های بیشتر در موفقیت‌های آینده باشد. چنین فرصت‌هایی می‌تواند تاثیر مثبت و منفی در زندگی انسان بگذارد و درواقع می‌توان گفت شهرت‌هایی از این دست می‌تواند فرد را به صعود برساند و یا به مرحله سقوط نزدیک کند. شهرت می‌تواند هم خوب باشد و هم بد و ما باید تلاش کنیم تا با کمک خدا، قدم‌های ثابتی در راه شهرت برداریم.

مجید مجیدی در ادامه این مراسم دیداری با دبیران دبیرستان پسرانه نظام‌مافی داشت.

وی در این نشست گفت: من ارادت ویژه‌ای نسبت به شما و نام معلم دارم. متاسفانه جایگاه و منزلت معلم در جامعه ما به جا نیامده و این حق ادا نشده است. ما سینماگران گاهی از مسائل و مشکلات شما آگاه می‌شویم و ایمان داریم که این عشق است که راه را برای شما آسان می‌کند. شما بهتر از من می‌دانید که وقتی یک نفر از میان کسانی که درس می‌دهید در جامعه نقش‌آفرین شود، چه اثر مثبتی در جامعه گذاشته است.

وی بیان کرد: باید بگویم یکی از دلایلی که سبب شد تا امروز من به عنوان یک کارگردان در جامعه حضور پیدا کنم، این است که معلم انشایی به نام آقای مدنی داشتم که همیشه معتقد بود من با استعداد هستم. شخصیت و هویتی که او به من داد، سبب شد تا بتوانم در حوزه نمایشی فعالیت کنم. همچنین در دوران دبیرستان معلم تئاتر من شهید حسین قشقایی نیز در این زمینه من را بسیار همراهی کرد و این نشان می‌دهد که بچه‌ها از معلم‌های خود تاثیر می‌گیرند.

در ادامه مراسم مسئولان دبیرستان نظام‌مافی و منطقه ۹ آموزش و پرورش از مجید مجیدی تقدیر کردند.

در پایان این مراسم مجیدی با حضور در حیاط مدرسه، با دانش‌آموزان دبیرستان دیدار کرد.

منبع:مهر

 

 

پاسخ دهید