معنا و مفهوم لوگوی شرکت‌های معروف خودروسازی

0

گیگر :

شاید شما هم کنجکاو باشید بدانید شرکت‌های بزرگ خودروسازی چگونه لوگوی خود را انتخاب کرده‌اند. اگر این‌طور است با ما همراه باشید تا با معنا و مفهوم لوگوی شرکت‌های بزرگ خودروسازی آشنا شوید.

مزدا
مزدا برندی است که دوست دارد از سمبل‌ها بهره بگیرد. نام این شرکت از نام اهورامزدا، خدای عقل، هوش و هماهنگی در تمدن‌های اولیه آسیایی گرفته شده است. همچنین نام مؤسس این شرکت جوجیرو ماتسودا (Jujiro Matsuda) است. لوگوی فعلی این شرکت در سال ۱۹۹۸ معرفی شده است. شرکت مزدا لوگوی خود را این‌گونه توصیف می‌کند:
«شکل M با جذب روح مزدا، تصویری از بال‌های پرواز را به یاد می‌آورد و سمبل پرواز مزدا به سوی آینده است. شکل V در میانه شکل M همانند یک بادزن است و نشان‌دهنده خلاقیت، قدرت، انعطاف‌پذیری و شور محسوب می‌شود که همان مزدا است. این لوگو در کل احساس واضحی را توصیف می‌کند که مزدا در تمام محصولاتش فراهم می‌آورد. دایره لوگو نماد آمادگی ما برای باز کردن بال‌ها به هنگام ورود به قرن ۲۱ است».

سوبارو
۶ ستاره‌ای که در لوگوی شرکت سوبارو مشاهده می‌کنید، به خوشه پروین در برج ثور اشاره دارند. سوبارو نام ژاپنی ثور است.

میتسوبیشی
لوگوی میتسوبیشی از نشان خانوادگی یاتارو ایواساکی (Yataro Iwasaki)، مؤسس شرکت نقل‌وانتقال تسوکومو شوکای (Tsukumo Shokai) و نشان خانوادگی یامانوچی (Yamanouchi) گرفته شده است. این نشان‌ها ۳ برگ شاه‌بلوط و ۳ برگ بلوط بودند که به شکل یک بادزن سه پره چیده شده‌اند. این لوگو از دهه ۱۸۷۰ مورد استفاده قرار گرفته است.

بی‌ام‌و
رنگ‌های لوگوی شرکت بی‌ام‌و از پرچم بایرن، بزرگ‌ترین و جنوبی‌ترین ایالت در میان ایالات شانزده‌گانه کشور آلمان، انتخاب شده که آبی و سفید است. لوگوی این شرکت از لوگوی شرکت سازنده موتور Rapp Motor Works گرفته شده که لوگویی بسیار شبیه لوگوی بی‌ام‌و دارد. معمولاً تصور می‌شود این لوگو تیغه‌های چرخان پروانه هواپیما را نشان می‌دهد؛ زیرا شرکت بی‌ام‌و در حوزه ساخت هواپیما تجربه دارد و در دهه ۱۹۲۰ تبلیغی در این رابطه ساخته بود.

فورد
شکل بیضی لوگوی فورد یک سمبل قدرتمند و نماد شرکتی است که جهان را روی چرخ‌ها گذاشته است.

ولوو
ولوو کلمه‌ای اسپانیایی است که به معنای «من می‌غلتانم» است. این کلمه سمبل تمایل ولوو به ساده‌سازی فرآیند حمل‌ونقل است. لوگوی این شرکت از یک دایره به همراه یک فلش ساخته شده که در گذشته نماد شیمیایی آهن بوده است.

پورشه
لوگوی شرکت پورشه از رنگ‌های پرچم آلمان، نام شهری که این شرکت در آن واقع شده (اشتوتگارت) و تصویر یک اسب بهره می‌برد تا نشان‌دهنده قدرت و سرعت باشد. پس‌زمینه لوگو از علامت مخصوص Württemberg گرفته شده که ایالتی قدیمی در جنوب غربی آلمان بود.

مرسدس
ستاره مرسدس که سه نوک دارد نشان‌دهنده هدف سه‌گانه این شرکت است. شرکت مرسدس در گذشته قصد داشت حمل‌ونقل روی زمین، آب و هوا را آسان کند.

رولز رویس
دو حرف R که در لوگوی رولز رویس (rolls royce) وجود دارد، نشان‌دهنده دو R موجود در نام این شرکت هستند.

تویوتا
لوگوی فعلی تویوتا از سال ۱۹۹۰ تاکنون مورد استفاده قرار گرفته است. سه حلقه روی هم افتاده در لوگوی این شرکت خودروسازی معروف سمبل اتحاد و یکپارچگی قلب مشتریان تویوتا و محصولات تویوتا است. همچنین این حلقه‌ها شکل حرف T را نیز می‌سازند. فضایی که در پس‌زمینه دیده می‌شود، نشان‌دهنده پیشرفت‌های فناوری و فرصت‌های شرکت تویوتا در آینده است.

استون مارتین
لوگوی استون مارتین برای نشان دادن سرعت طراحی شده است. قبلاً شرکت استون مارتین، مارتین و بم‌فورد لیمیتد (Martin and Bamford Limited) نامیده می‌شد. زمانی که این شرکت تصمیم گرفت اتومبیل‌های اسپرت بسازد، لوگوی خود را با استفاده از الگوی بال طراحی کرد تا نشان‌دهنده سرعت باشد.

آئودی
۴ حلقه‌ای که در لوگوی شرکت آئودی مشاهده می‌کنید، نشان‌دهنده ۴ شرکتی است که گردهم آمده و شرکت آئودی اصلی یعنی Auto Union را ساخته‌اند.

 

cover

پاسخ دهید