مقاله تصویری هر آنچه باید در مورد پورت اتصال USB نوع C بدانید

0

پورت اتصال USB
پورت اتصال USB

مقاله تصویری هر آنچه باید در مورد پورت اتصال USB نوع C بدانید

مقدمه:دوستان در این مقاله به معرفی USB نوع C  و برخی از کاربرد‌های  آن خواهیم پرداخت. USB مخفف عبارت Universal Serial Bus بوده و یک رابط استاندارد است که امکان اتصال میان دو دستگاه الکترونیکی را فراهم می‌آورد. USB برای اولین بار در سال ۱۹۹۸ معرفی شد و از آن زمان تا کنون دچار تغییرات زیادی شده است و جدیدترین آن USB نوع C است. بسته به نوع USB، میزان نرخ انتقال داده و سرعت جریان الکتریکی عبوری از آن نیز متفاوت است. کانکتورهای USB نوع A و B دارای ۴ پین بوده در حالی که USB نوع C با داشتن ۲۴ پین، از سرعت جریان الکتریکی بالاتر و میزان نرخ انتقال داده بیشتری پشتیبانی می‌کند.

برای مثال، میکرو USB 2.0 که هم‌اکنون از آن در اکثر اسمارتفون‌های اندرویدی استفاده می‌شود، از ۵ ولت (۲ آمپر) جریان الکتریکی پشتیبانی کرده و دارای نرخ انتقال داده ۴۸۰ مگابیت بر ثانیه است. در حالی USB نوع C، بیست ولت (۵ آمپر) و تا نرخ انتقال داده ۱۰ گیگابیت بر ثانیه را پشتیبانی می‌کند.

مزایای USB نوع C

همان‌طور که در فوق نیز به آن اشاره شد، مهم‌ترین مزیت USB نوع C در میزان نرخ انتقال داده و جریان الکتریکی عبوری آن است. با این حال پورت USB مورد نظر ویژگی‌های کاربردی دیگری را نیز فراهم آورده است. از مزیت‌های مهم این پورت USB می‌توان به متقارن بودن آن اشاره کرد. بنابراین امکان اتصال کابل به کانکتور USB نوع C از هر دو جهت امکان‌پذیر است.

نسل بعدی کابل‌های  HDMI نیز با USB نوع C سازگار خواهند بود به این معنی که دیگر نیازی به دانگل جداگانه به منظور ارسال داده‌های صوتی/تصویری با کیفیت بالا نیست. بدون شک در آینده نزدیک نیز لپ‌تاپ‌ها به پورت USB نوع C مجهز خواهند شد.

معایب USB نوع C

کابل‌های USB نوع C با استاندارد USB 2.0

برخی از تولید کنندگان، استاندارد نوع جدید USB را نادیده می‌گیرند. به این معنی که کابل‌های تولیدی آن‌ها به ظاهر مشابه با USB نوع C بوده و دارای کانکتورهای مشابه نیز هستند با این حال استاندارد به کار رفته در آن‌ها، استاندارد USB 2.0 بوده که این امر خطرناک است و می‌تواند منجر به آسیب‌ رساندن به اسمارتفون شود. در حال حاضر در صورتی که نیازمند کابل USB نوع C برای دستگاه خود هستید توصیه می‌شود تا این کابل را از شرکت تولید کننده دستگاه خود خریداری نمایید.

رایج نبودن USB نوع C و قیمت بالا

یکی دیگر از معایب بزرگ USB نوع C، تعداد اندک دستگاه‌هایی است که از این نوع USB پشتیبانی می‌کنند. از دستگاه‌های مجهز به پورت USB مورد نظر می‌توان به نکسوس ۵X اشاره کرد. یکی دیگر از معایب این نوع USB، گرانی کابل و شارژر آن است.

نکات استفاده از USB نوع C

  • به هیچ وجه از کابل‌های ارزان‌قیمت USB نوع C استفاده نکنید چرا که امکان آسیب دیدن دستگاه اندرویدی شما در صورت استفاده از کابل‌های ارزان‌قیمت وجود دارد.

 

 

 

 

 

نتیجه گیری:کاربران عزیز به انتهای موضوع  پورت اتصال USB رسیدیم. برخی از اسمارتفون‌ها دارای USB نوع C هستند با این حال از استاندارد USB ۳٫۱ پشتیبانی نمی‌کنند. بنابراین قبل از خرید، از این موضوع اطمینان حاصل نمایید.همواره از کابل اورجینالی استفاده کنید که به همراه دستگاهتان عرضه شده است.

 

 

گرد آوری: گیگر

منبع:androidzoom

لینک مطلب

پاسخ دهید