مقام افغان: همکاری های خوبی بین “تهران و کابل” وجود دارد

0

خبرگزاری میزان – معاون سیاسی وزارت امور خارجه افغانستان روز یکشنبه گفت: همکاری های خوبی بین جمهوری اسلامی ایران و افغانستان در ابعاد مختلف وجود دارد.

مقام افغان: همکاری های خوبی بین به گزارش گروه فضای مجازی خبرگزاری میزان، «حکمت خلیل کرزی» در همایش همکاری های سیاسی و اقتصادی بین افغانستان و کشورهای آسیای میانه، پاکستان و هند، افزود که دو کشور در باره همکاری های مشترک در حوزه مبارزه با مواد مخدر و حق آبه رودخانه هیرمند، در حال گفت و گو هستند و در حوزه همکاری های اقتصادی نیز همکاری های خوبی میان تهران – کابل، برقرار است.

وی گفت که در سفر «محمد اشرف غنی» رئیس جمهوری افغانستان به ایران در باره افزایش صدور روادید برای مهاجران ایران و حضور یک میلیون و 500 هزار نفر مهاجر افغان و بازگشت داوطلبانه آنان به کشور گفت و گوهای مفیدی صورت گرفت.

معاون سیاسی وزارت امور خارجه افغانستان، در این نشست با انتقاد از پاکستان، افزود: اسلام آباد همکاری های اقتصادی و ترانزیت کالای بازرگانان افغان را با مسایلی پیوند زده و مشکلاتی را برای فعالان اقتصادی افغانستان ایجاد کرده است.

روابط کابل و اسلام آباد در ماه های گذشته به دلیل مواضع پاکستان در قبال طالبان، تیره شده و افغانستان رویکرد سیاست خارجی خود را در قبال پاکستان تغییر داده است.

افغانستان به دنبال جایگزین کردن کشورهای دیگر جهان به ویژه همسایگان، برای واردات کالاهای مورد نیاز خود است و همکاری های نظامی خود را با هند، رقیب دیرینه پاکستان، گسترش داده است.

معاون سیاسی وزارت امور خارجه افغانستان، همچنین از ترکمنستان و تاجیکستان به عنوان کشورهای مهمی یاد کرد که می توانند کابل را به چین و کشورهای اروپایی وصل کند.

وی، از طرح انتقال گاز ترکمنستان به هندوستان، از مسیر افغانستان و پاکستان، موسوم به طرح «تاپی»، به عنوان یک طرح مهم برای رونق اقتصاد افغانستان یاد کرد.

طرح انتقال گاز ترکمنستان به هندوستان موسوم به طرح تاپی اواخر سال 2011 میلادی به امضای چهار کشور ترکمنستان، افغانستان، پاکستان و هند رسید، اما به دلایل مسایل فنی و امنیتی تاکنون به اجرا درنیامده است.

هندوستان، به دلیل آنکه این خط لوله از خاک رقیب دیرینه این کشور یعنی پاکستان می گذرد، از اجرای این طرح استقبال نکرده است. در ماه های گذشته بارها وعده آغاز به کار این طرح داده شد و سرانجام ترکمنستان 85 درصد سهم اجرای این طرح را به عهده گرفت، اما سرانجام آن نامعلوم است.

نشست یک روزه همکاری های سیاسی و اقتصادی بین افغانستان و کشورهای آسیای میانه، پاکستان و هند، با همکاری موسسه «شرق و غرب» که مقر آن در «بلژیک» است، برگزار شد.
/انتهای پیام/

خبرگزاری میزان:
انتشار مطالب و اخبار تحلیلی سایر رسانه‌های داخلی و خارجی لزوما به معنای تایید
محتوای آن نیست و صرفا جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای منتشر می‌شود.

گیگر:

لینک مطلب

پاسخ دهید