مقاومت دارویی عارضه خطرناک مصرف بی رویه آنتی بیوتیک

0

مدیرکل آزمایشگاه‌های مرجع سازمان غذا و دارو در خصوص آنتی بیوتیک‌ها مطالبی ایراد نمود.

رستگار در ادامه کیفیت آنتی بیوتیک‌ها را یکی از مهم‌ترین  شاخص‌های دستیابی به اهداف درمانی برشمرد و اظهار داشت: در صورت تجویز آنتی بیوتیک‌های بی‌کیفیت غیر از عدم درمان بیماری، عارضه خطرناک دیگری به نام مقاومت دارویی به آنتی بیوتیک‌های مصرفی بوجود خواهد آمد که خود معضلی بزرگ برای جوامع بشری خواهد بود.

وی عدم کیفیت آنتی بیوتیک‌های مصرفی را به یکی از  دلایل وجود میزان ماده موثره کمتر از میزان ذکر شده روی برچسب دارو، استفاده از مواد جانبی، اکسپیان نامرغوب در فرم خوراکی آنها یا  عوارض جانبی نامطلوب در مصرف کننده دانست و اضافه کرد: هر یک از موارد مذکور می‌تواند موجب کاهش اثر بخشی دارو نیز بشود.

رستگار همچنین افزود: حتی استفاده از مواد موثره اصلی یا مواد جانبی یا اکسپیان نامرغوب در آنتی بیوتیک‌های تزریقی با ایجاد ناخالصی یا متابولیت‌های خطرناک توانایی فراهم آوردن عوارض معمول، حاد و گاهی حتی عوارض کشنده را دارند.

وی در خاتمه خاطر نشان کرد: با کنترل کیفیت مواد موثره و مواد جانبی آنتی بیوتیک‌ها می‌توان شاهد تجویزی مطابق با معیارهای ملی و بین المللی بود تا از بروز عوارض ناشی از مصرف آنها نیز جلوگیری به عمل آید.

برای آگاهی از آخرین اخبار و پیوستن به کانال تلگرامی  اینجا کلیک کنید.

انتهای پیام/

لینک مطلب

پاسخ دهید