مقایسه سخت افزار:کدام کارت گرافیک ارزش خرید بیشتری دارد؟ (RX 480 VS GTX1060)

0

مقایسه سخت افزار:کدام کارت گرافیک ارزش خرید بیشتری دارد؟ (RX 480 VS GTX1060)

در نهایت به روز 19 ژوئیه سال 2016 رسیدیم؛تاریخی که انویدیا آن را برای عرضه زودهنگام کارت گرافیک GTX1060 انتخاب کرده و رقیب اصلی AMD RX480 را در کنار خود احساس کرد.با یکی دیگر از برنامه های مقایسه از سوی مجموعه سخت افزار در خدمت شما عزیزان هستیم.به بهانه عرضه کارت گرافیک GTX1060 به مقایسه دو کارت گرافیک رقیب،یعنی AMD RX480 و Nvidia GTX1060 خواهیم پرداخت.با ما همراه باشید و در انتها نظرات خود را با ما درمیان بگذارید.

کارت گرافیک GTX1060 به عنوان ارازن قیمت ترین کارت گرافیک مبتنی بر سیلیکون های “پاسکال”،تنها رقیبی که در کنار خود دارد را RX480 می داند.در همان ساعات اولیه عرضه رسمی GTX1060،بررسی (Review) های این محصول از سوی برخی از مجموعه های جهانی منتشر گشت.بررسی های موجود حاکی از آن است که توان GTX1060 مقداری از RX480 بیشتر بوده و این در حالی است که توان حرارتی آن نیز با رقمی در حدود 30 وات اختلاف،پایین تر است.GTX1060 همچنان در دو نسخه FE و معمول عرضه گشته است که به زودی شاهد عرضه رسمی و گسترده نسخه های سفارشی (Custom) هستیم.بیش از 40 مجموعه سخت افزاری معتبر در جهان،اقدام به انتشار بررسی های خود بر روی بازی های روز،نرم افزار 3DMark و تست های GPU کرده اند.این اطلاعات حاکی از آن است که کارت گرافیک GTX1060 در رنج 15% درصد سریعتر از AMD RX480 است.لازم به ذکر است که تقریبا در تمامی بررسی ها،تنها نسخه های مرجع از هر دو کارت گرافیک مورد ارزیابی قرار گرفتند.کارت گرافیک GTX1060 در حال حاضر تنها در نسخه های 6 گیگابایتی دیده می شود.این در حالی است که برخی از اطلاعات موجود،حاکی از آن است که این محصول دارای یک نسخه 3 گیگابایتی است.

در حال حاضر GTX1060 در همان نسخه 6 گیگابایتی خود با قیمت های 299 و 249 دلار عرضه می گردد.اگر از حواشی و مشکلات AMD RX480 چشم پوشی کنیم،باید ازعان داشت که این محصول حداقل در نسخه های رفرنس خود،قادر به شکست GTX1060 نبوده و حتی با آن برابری نیز نخواهد کرد.در بررسی های موجود،برخی از ادیتورها مانند تکنسین های آلمان و هلند،موفق به مقایسه کولرهای هر دو کارت گرافیک شده و به طور خاص،کارت گرافیک GTX1080 را گزینه مناسب معرفی کرده اند.اما ما،این انتخاب را بر عهده شما عزیزان خواهیم گذاشت.

از حق نباید گذشت،و ازعان به افزایش پرفورمنس کارت گرافیک های AMD در کتابخانه سطح پایین Vulkan در اینجا لازم است.هر چند که هنوز بازی های بسیار کمی از این API پشتیبانی می کنند.انویدیا نیز اعلام کرده است که علاوه بر تمرکز بر روی DX12،در درایورهای بعدی خود،توانایی همخوانی با دستورات Vulkan را افزایش خواهد داد.جالب است بدانید که در برخی از تست ها مانند تست مجموعه PCworld در بازی Rise of The Tomb Raider در دقت 1440p،مقدار فریم دهی کارت گرافیکRX480 مقداری بیشتر از GTX1060 است.

کارت گرافیک AMD RX480

کارت گرافیک Nvidia GTX1060

نوع سیلیکون:ستاره قطبی 10 (بالاترین سیلیکون)

نوع سیلیکون:GP106 از معماری پاسکال

ظرفیت حافظه اختصاصی:4 و 8 گیگابایت GDDR5

ظرفیت حافظه اختصاصی:6 گیگابایت و احتمالا یک نسخه 3 گیگابایتی GDDR5

پهنای باند حافظه بر اساس فرکانس:7.8 گیگابیت در ثانیه

پهنای باند حافظه بر اساس فرکانس:8 گیگابیت در ثانیه

لیتوگرافی تولید:14 نانومتری

لیتوگرافی تولید:16 نانومتری

فرکانس هسته:1120~1266 مگاهرتز

فرکانس هسته:1506~1708

رابط حافظه:256 بیتی

رابط حافظه:192 بیتی

تعداد ترانزیستورهای هسته:5.7 میلیارد

تعداد ترانزیستورهای هسته:4.4 میلیارد

توان اعلام شده برای عملیات مستقیم:5.8 ترافلاپ

توان اعلام شده برای عملیات مستقیم: 3.8  ترافلاپ

توان حرارتی:150 وات و بیشتر

توان حرارتی:120 وات

تعداد هسته های Stream Processors:2304 عدد

تعداد هسته های CUDA:1280 عدد

تعداد واحد های Texture Units:144

تعداد واحد های Texture Units:80 عدد

تعداد واحدهای ROP:32 عدد

تعداد واحدهای ROP:48 عدد

حاشیه ها:کشف شد که برخی از نسخه های 4 گیگابایتی داری 8 گیگابایت حافظه هستند که از طریق بایوس محدود شده اند-مورد دوم نیز حرارت بالا در حالت CR و در نهایت مشکل سوم نیز افزایش جریان درخواستی از اسلات PCI بود.

حاشیه ها:عدم توانایی در پشتیبانی از SLI و تولید برد کوتاه تر از کولر که طراحان را مجبور به سیم کشی از برد به رابط 6 پین تغذیه کرده است.

 

همانطور که در جدول بالا نیز شاهد مقایسه مشخصات فنی هر دو کارت گرافیک هستید،در اکثر موارد،مشخصات فنی RX480 بر GTX1060 برتری دارد.اما با این وجود توان و سرعت GTX1060 از کارت گرافیک رقیب،RX480 بیشتر است.در بحث قیمت نیز می توان به قیمت های 200 و 240 دلاری از کارت گرافیک RX480 اشاره کرد.علاوه بر آن،نسخه رفرنس از کارت گرافیک GTX1060 به پورت بحث برانگیز DVI نیز مجهز گشته است.AMD در روزهای گذشته دو درایور جدید خود تحت نگارش های 16.7.1 و 16.7.2 را به منظور رفع ایراد پیش آمده در مدار تغذیه،ارائه داد.

 

 

 

مجموعه هایی مانند مجموعه Techpowerup به بررسی درایورهای جدید پرداخته و نتایج آن به سرعت مشخص گشت. غییرات در نگارش جدید 16.7.1 توزیع جریان در کارت گرافیک RX480 را بهبود بخشیده و کاهش جریان درخواستی از اسلات PCI نیز روی داده است.علاوه بر آن،این درایور یک گزینه جدید به نام compatibility را در اختیار کاربران قرار داده است.این گزینه در تنظیمات عمومی نرم افزار قرار داشته و به صورت پیشفرض خاموش است.در صورت استفاده از آن،شاهد ایجاد کنترل جریان هستیم.این گزینه میزان جریان ورودی را کاهش می دهد و این در حالی است که کاهش پرفورمنس در این حالت نیز به خوبی کنترل شده است.به منظور تامین توازن در بین اسلات PCI و رابط 6 پین،AMD از کنترلر ولتاژ IR3567 استفاده کرده است. این IC در تمامی بردهای مرجع مورد استفاده قرار گرفته است.این IC دارای توانایی حفظ تعادل فاز با تغییر پیکربندی کنترل از طریق I2C است.به عبارت ساده تر،از راهکارهای نرم افزاری می توان کنترل ولتاژ توسط این مدار مجتمع را تغییر داد.

تست های اولیه در زمینه های فنی حاکی از آن است که فعال کردن گزینه Compatibility Mode باعث کاهش ولتاژ درخواستی می گردد.هر چند که شاهد کاهش عملکرد GPU هستیم،اما حداقل کاهش توان برای کاربران رقم می خورد. در برخی از تست ها،ولتاژ مورد نیازی که از طریق اسلات PCI بدست می آید،همچنان مقداری بیشتری از 75 وات تعیین شده است.اما نمی توان منکر کاهش ولتاژ با حداقل آسیب به پرفورمنس شد.AMD در این زمینه موفق عمل کرده است و افزایش حدودی 3% درصدی در بهبودهای پردازشی نگارش 16.7.1 می تواند شکاف کاهش عملکرد ناشی از کاهش ولتاژ را پر نماید.مسئله کاهش پرفورمنس به دلیل کاهش ولتاژ و بالانس بیشتر بر روی رابط 6 پین،تنها اتفاقی بود که AMD در پی رفع آن بود.در نهایت برخی از برندها مانند ایسوس اعلام کرده اند که این مشکل کوچکترین جایی در کارت گرافیک های سفارشی نخواهد داشت.یکی دیگر از مشکلات نسخه رفرنس RX480،کولر بسیار ساده و ناکارآمد بود که به دلیل بالا رفتن دما،مقداری از پرفورمنس نهایی را کاهش می داد.در قسمت زیرین می توانید شاهد تست های حرارتی هر دو کارت گرافیک باشید.کارت گرافیک GTX1060 دارای دمای کمتری است.

(تست های حرارتی مجموعه Guru3D)

نکته:

در برخی از مدارات دیجیتال مانند مدار چاپی کارت گرافیک،سیستم هایی به منظور رهایی از خطر بالا رفتن حرارت وجود دارد.بدین ترتیب که در صورت بالا رفتن دما،سیستم به طور خودکار جریان ورودی را کاهش داده و یا از توان پردازشی هسته می کاهد.بدین ترتیب از سوختن کارت گرافیک و یا قطعات مشابه به طور موقت جلوگیری می کند.

اما خوب کارت گرافیک GTX1060 نیز به یک دلیل،مدتی را در مسیر برخی از انتقادات سیر کرد. این کارت گرافیک دارای ابعادی کوچکتر از کارت گرافیک های مشابه مانند GTX1080 است.از سوی دیگر،PCB آن نیز مقداری کوچکتر از کولر،یعنی در حدود دو سوم آن است.به همین علت،انویدیا به اجبار پورت تغذیه 6 پین را به وسیله سیم کشی داخلی،به انتهای کارت گرافیک هدایت کرده است.در نتیجه اثری از رابط 6 پین تغذیه بر روی برد وجود ندارد.این نوع از طراحی به خودی خود مشکلی را به وجود نمی آورد،اما نگرانی های موجود برای زمانی است که نیاز به تعویض کولر و جایگزینی آن با یک کولر قدرتمند احساس شود. حتی این نگرانی تا به آنجا پیش رفته است که می توان به طور مستقیم به تعویض کولر با بلاک های مایع اشاره کرد.به عنوان نقطه ضعف اصلی،می توان به عدم پشتیبانی از SLI و پیکربندی های Multi GPU اشاره کرد.از آنجایی که GTX1060 یک کارت گرافیک ارزان قیمت محسوب می گردد،برخی از کاربران به ارتقاء به وسیله یک کارت گرافیک مشابه دل خوش بودند که متاسفانه این عمل رخ نخواهد داد.

آرایش فازی در GTX1060 و RX480 بسیار ساده است.به عنوان مثال یک مدار فاز 3+1 برای GTX1060 نصب شده است که 3 خط جریان به منظور تغذیه GPU و خط دیگر برای تامین جریان تراشه ها به کار می رود.هر دو کارت گرافیک دارای پتانسیل لازم برای اورکلاک هستند؛اما نسخه مرجع از RX480 به دلیل محدودیت هایی مانند دما و درخواست جریان،اورکلاک خود را به نسخه های سفارشی سپرده است. فرکانس پایه در GTX060 برابر با 1506 مگاهرتز و فرکانس افزایشی نیز نزدیک به 1710 مگاهرتز است.کارت گرافیک RX480 نیز به ترتیب دارای فرکانس موثر 1120 الی 1266 مگاهرتز است که در نسخه های سفارشی،به فرکانس هایی در رنج 1300 مگاهرتز نیز دست یافته است.(احتمال وجود نسخه هایی با اورکلاک بیشتر نیز وجود دارد).

تصاویر و اطلاعات موجود از کارت گرافیک های سفارشی GTX1060 حاکی از آن است که این سیلیکون به فرکانس 2012 مگاهرتز نیز دست پیدا کرده است. یک اسلاید بسیار خوشحال کننده برای GTX1060 منتشر شده است.این تصویر که مربوط به کارت گرافیک EVGA است،نشان می دهد که فرکانس هسته به میزان قابل توجهی اورکلاک شده است.فرکانس هسته در این کارت گرافیک به 2012 مگاهرتز اورکلاک گشته است که دور فن هنوز بر روی 61% است.این فن دارای دور موتور حداکثر 2000 RPM است.درجه حرارت کارت گرافیک رقم 74 درجه سانتی گراد را نشان می دهد که این مورد نیز به خودی خود خوشحال کننده است.هر چند که هنوز اطلاعاتی از نویز صوتی بدست نیامده است.

توان پردازشی GTX1060 با کمی ارفاغ،نزدیک به GTX980 است.تصاویری که درون مطلب مشاهده می کنید،نتایج بنچمارکهای GTX1060 و RX480 در برابر یکدیگر و کارت گرافیک های دیگر است.همچنان کارت گرافیک GTX1080 را می توان سریع ترین پردازشگر گرافیکی جهان در زمینه کارت گرافیک های کلاس دسکتاپ دانست.

 حال شما عزیزان بگوئید،کدام کارت گرافیک ارزش خرید بیشتری دارد؟

گیگر:

لینک مطلب

پاسخ دهید