مقایسه کیفیت گرافیکی بازی Mirror's Edge Catalyst در سه پلتفرم مختلف

0

مقایسه کیفیت گرافیکی بازی Mirror's Edge Catalyst در سه پلتفرم مختلف

کمتر از سه هفته ی دیگر تا زمان انتشار بازی Mirror’s Edge Catalyst فرصت باقی است و احتمالاً بسیاری از چشم انتظاران این بازی تا زمان انتشار رسمی انتشار آن کنجکاو به دانستن نکاتی در رابطه با میزان کیفیت گرافیکی این اثر بر روی پلتفرم های مختلفی هستند که بازی Mirror’s Edge Catalyst قرار است بر روی آن ها عرضه گردد. در این میان شاید بهترین معیار برای رفع کنجکاوی مذکور بررسی نسخه ی بتای این بازی بر روی سه پلتفرم مختلف مقصد آن یعنی PC ، PS4 و Xbox One باشد که چندی پیش شاهد انتشار آن بر روی پلتفرم های یاد شده بودیم.

 

 

برای آگاهی از کیفیت گرافیک فنی بازی Mirror’s Edge Catalyst و پتانسیل های موجود بر روی سه پلتفرم مقصد این اثر گروه ریخته گری دیجیتال چندی پیش نگاهی مو شکافانه  به نسخه ی بتای بازی Mirror’s Edge Catalyst بر روی هر سه پلتفرم PC ، PS4 و Xbox One داشتند که در این مطلب قصد پرداختن به نتایج این بررسی را داریم. بر اساس بررسی انجام شده توسط این گروه، در نسخه های کنسولی بازی Mirror’s Edge Catalyst شاهد برتری نسبی کیفیت گرافیک فنی نسخه ی PS4 نسبت به نسخه ی Xbox One خواهیم بود. نکته ای که در درجه ی نخست خود را در کیفیت تصویری این بازی بر روی این دو پلتفرم نشان می دهد.

 catalyst1

به عبارت بهتر بازی Mirror’s Edge Catalyst در کنسول پلی استیشن 4 با کیفیت تصویری 900 پیکسلی اجرا می شود و این در حالی است که کیفیت تصویری این بازی در کنسول اکس باکس وان بر روی حالت 720 پیکسلی تنظیم شده است. ارقامی که چندان امیدوار کننده جلوه نمی کنند اما لا اقل هواداران کنسول خانگی سونی این دلخوشی را دارند که بازی Mirror’s Edge Catalyst در پلتفرم محبوب آن ها (بر خلاف پلتفرم رقیب) با کیفیت تصویری عناوین نسل قبل اجرا نمی شود و کیفیتی بالا تر از آن دارد. از سوی دیگر کیفیت تصویری بالا تر نسخه ی PS4 این بازی (نسبت به نسخه ی Xbox One) خود را در بحث عمق میدان تصویر نیز به رخ می کشد. به این معنی که عمق میدان دید در نسخه ی PS4 بازی Mirror’s Edge Catalyst به طرز محسوسی از نسخه ی Xbox One این بازی بیشتر است و به عنوان مثال به هنگام گشت زنی در دنیای Open World این بازی، با خیره شدن به افق پیش رو می توان جزییاتی (نظیر برخی ساختمان ها و سازه های سر به فلک کشیده در دور دست) را در نسخه ی PS4 این بازی مشاهده کرد که از نسخه ی Xbox One  بازی Mirror’s Edge Catalyst غایب هستند و برای مشاهده ی کامل آن ها در افق پیش رو باید به این سازه ها نزدیک تر شد. اما در کل اجرا نشدن نسخه های کنسولی بازی Mirror’s Edge Catalyst تحت کیفیت تصویری 1080 پیکسلی (که به عنوان کیفیت تصویری استاندارد بازی های این نسل شناخته می شود) نمی تواند نکته ی چندان مثبتی برای این بازی قلمداد گردد.

 catalyst2

علاوه بر موارد یاد شده در سطور بالا می توان گفت که کیفیت برخی افکت های گرافیکی موجود در نسخه ی پلی استیشن 4 بازی Mirror’s Edge Catalyst نیز اندکی بیش از کیفیت موارد مشابه در نسخه ی اکس باکس وان این بازی خواهد بود. به عنوان مثال همان گونه که در تصویر بالا مشخص به نظر می رسد افکت مربوط به ریزش باران در نسخه ی PS4  بازی Mirror’s Edge Catalyst قدرتمند تر از نسخه ی Xbox One این بازی جلوه می کند و ریزش قطرات باران در نسخه ی PS4 بسیار واضح تر از دیگر نسخه ی کنسولی این اثر به چشم می آید. البته مواردی نظیر جزییات بافت های به کار رفته در طراحی محیط و شخصیت ها در هر دو نسخه ی کنسولی این بازی از کیفیتی مشابه بر خوردار است.

 catalyst3

گذشته از برتری های گرافیکی نسخه ی PS4 بازی Mirror’s Edge Catalyst نسبت به نسخه ی Xbox One این بازی، شاهد وجود باگ هایی هم در نسخه ی Xbox One هستیم. به این ترتیب که علاوه بر مشکلاتی نظیر در هم فرو رفتگی اجسام در این نسخه (که در این تصویر کاملاً مشهود است)، باگ هایی در سیستم نور پردازی نسخه ی Xbox One بازی Mirror’s Edge Catalyst نیز مشاهده می شود. به این معنی که گاه در برخی صحنه ها شاهد تاخیر در امر نور پردازی هم زمان (بر اساس تکنیک نور پردازی یکپارچه و سراسری) این بازی هستیم. باگ ها و مشکلاتی که احتمالاً در نسخه ی نهایی این بازی بر طرف خواهند گردید.

 

با وجود کیفیت های تصویری یاد شده در نسخه های کنسولی بازی Mirror’s Edge Catalyst ، نسخه ی PC این بازی از کیفیت استاندارد 1080 پیکسلی بهره می برد و گذشته از آن کیفیت تکنیک هایی نظیر AO نیز در این نسخه از بازی بسیار با کیفیت تر از نسخه های کنسولی آن است. علاوه بر آن می توان این برتری محسوس را در کیفیت سایه های نسخه ی PC بازی Mirror’s Edge Catalyst نیز مشاهده کرد که چه به لحاظ شفافیت و چه وضوح نسبت به نسخه های کنسولی این اثر برتری دارد.

 catalyst4

وجود بازتاب واضح نور و تصویر از سطوح شفاف در نسخه ی PC بازی Mirror’s Edge Catalyst یکی از برتری های این نسخه نسبت به نسخه های کنسولی این اثر به شمار می رود   

 

در پایان باید به این نکته اشاره کرد که بازی Mirror’s Edge Catalyst (که یک ریبوت بر نسخه ی پیشین این مجموعه به شمار می رود) ظرف هفته های پیش رو و در تاریخ 7 ژوئن سال جاری میلادی برای سه پلتفرم کامپیوتر های خانگی ، اکس باکس وان و پلی استیشن 4 عرضه خواهد شد.

گیگر:

لینک مطلب

پاسخ دهید