مقایسه ی فرآیند اجرای بازی Overwatch توسط دو کارت گرافیک GTX 970 و R9 390

0

مقایسه ی فرآیند اجرای بازی Overwatch توسط دو کارت گرافیک GTX 970 و R9 390

بازی Overwatch اکنون مدتی است که در اختیار علاقه مندان به عناوین چند نفره و آنلاین قرار گرفته و در همین مدت نسبتاً کوتاه، در زمینه ی آمار فروش و میزان جذب مخاطب بسیار موفق عمل کرده است. بر همین اساس شاید بسیاری از علاقه مندان به انجام این بازی بر روی پلتفرم PC مشتاق به دانستن این نکته باشند که پردازنده های گرافیکی شناخته شده ی موجود در بازار چه عملکرد ویژه ای را در زمینه ی اجرای بازی Overwatch از خود به نمایش گذاشته اند و به کدام یک از آن ها می توان بیش از دیگری در امر اجرای مناسب این بازی اطمینان نمود. در مطلب پیش رو قصد داریم به بخش کوچکی از این پرسش پاسخ داده و به مقایسه ی کیفیت اجرای بازی Overwatch توسط دو کارت گرافیک غیر هم خانواده ی GTX 970 و R9 390 بپردازیم.

در همین ابتدا باید به این نکته توجه داشت که هر دو پردازنده ی گرافیکی مدل GTX 970 و R9 390 در صورت تلفیق با پردازنده های مرکزی قدرتمندی نظیر مدل Intel Core i7 4790K بدون هیچ مشکل خاصی قادر به اجرای مناسب بازی Overwatch تحت کیفیت تصویری استاندارد 1080 پیکسلی و تنظیمات گرافیکی Ultra هستند. البته نقش پردازنده ی مرکزی در امر اجرای بهینه ی بازی Overwatch نقش آن چنان پر رنگی نیست و این بازی آنلاین را در مجموع می توان جزو آن دسته از آثاری طبقه بندی نمود که بخش عمده از فرآیند های پردازشی مربوط به اجرای آن ها بر عهده ی پردازنده های گرافیکی سیستم های کامپیوتری اجرا کننده ی این آثار قرار  دارد. در هر صورت بر مبنای تنظیمات گرافیکی Ultra و تحت کیفیت تصویری 1080 پیکسلی، کارت گرافیک مدل GTX 970 در ترکیب با پردازنده های مرکزی هم تراز با مدل یاد شده در سطور پیشین متن پیش رو، این توانایی را دارد تا بازی Overwatch را با متوسط نرخ فریمی ما بین 80 تا 110 فریم در ثانیه به اجرا در آورد. رقمی که در طول انجام بازی Overwatch به ندرت از حداقل میزان یاد شده نزول می کند و در مجموع برای اثری با مشخصات بازی Overwatch رقم کاملاً مناسبی به شمار می آید. البته پردازنده ی گرافیکی مدل GTX 970 از این توانایی بر خوردار است تا بازی Overwatch را تحت کیفیت تصویری 1440 پیکسلی و تنظیمات گرافیکی Ultra هم با کیفیت مطلوبی به اجرا در آورد. در واقع تحت این شرایط با افت فریمی به میزان کلی 20 فریم در ثانیه نسبت به حالت قبل روبرو هستیم و در مجموع بازی Overwatch تحت کیفیت تصویری 1440 پیکسلی و تنظیمات گرافیکی Ultra ، با متوسط نرخ فریمی ما بین رقم 60 تا 90 فریم در ثانیه توسط کارت گرافیک مدل GTX 970 به اجرا در می آید. به طور کل نرخ حداقلی 60 فریم در ثانیه را می توان نرخ قابل قبولی برای اجرای این بازی تحت تنظیمات گرافیکی و کیفیت تصویری یاد شده در نظر گرفت و اگر چه به طور معمول نرخ فریم بازی Overwatch در تنظیمات ذکر شده بالا تر از رقم یاد شده قرار می گیرد، اما اگر تجربه کنندگان بازی Overwatch در تمام طول تجربه ی خود از گیم پلی این بازی تحت کیفیت تصویری 1440 پیکسلی و تنظیمات گرافیکی Ultra، ناچار به تحمل نرخ فریم خروجی حداقلی این بازی یعنی 60 فریم در ثانیه باشند هم می توان ادعا کرد که تجربه ی کاملاً مناسبی را از فرآیند اجرای این بازی تحت کیفیت تصویری 1440 پیکسلی و تنظیمات گرافیکی Ultra توسط کارت گرافیک مدل GTX 970 پیش رو خواهند داشت.   

 overwatch

در این میان پردازنده ی گرافیکی مدل R9 390 هم کم و بیش عملکرد مشابهی را در امر اجرای بازی Overwatch از خود به نمایش می گذارد و در به تصویر کشیدن گیم پلی این بازی آنلاین، کیفیتی نزدیک به پردازنده ی گرافیکی مورد اشاره قرار گرفته در سطور پیشین این متن را به مخاطبان بازی Overwatch ارائه می دهد. با این حال فرآیند اجرای بازی Overwatch توسط کارت گرافیک مدل GTX 970 در مجموع کیفیت بهتری را از اجرای این بازی توسط پردازنده ی گرافیکی مدل R9 390 به نمایش می گذارد. به بیان دقیق تر نرخ فریم خروجی بازی Overwatch به موجب اجرای این اثر توسط کارت گرافیک مدل R9 390 به طور متوسط چیزی در حدود چهار تا پنج فریم کمتر از میزان نرخ فریم خروجی ارائه شده از سوی پردازنده ی گرافیکی مدل GTX 970 در امر اجرای این بازی خواهد بود. بر این اساس نرخ فریم ارائه شده از سوی کارت گرافیک R9 390 در حین فرآیند اجرای بازی Overwatch تحت کیفیت تصویری 1080 پیکسلی و تنظیمات گرافیکی Ultra ، به طور متوسط رقمی ما بین 75 تا 105 فریم در ثانیه را از خود به نمایش می گذارد. با توجه به این ارقام می توان گفت که پردازنده ی گرافیکی R9 390 تجربه ی کاملاً مناسبی را در زمینه ی اجرای بازی Overwatch تحت کیفیت تصویری 1080 پیکسلی و تنظیمات گرافیکی Ultra از خود به نمایش می گذارد و این نمایش مناسب حتی تحت کیفیت تصویری 1440 پیکسلی نیز قابل دست یابی خواهد بود. به عبارت بهتر متوسط نرخ فریم دریافت شده از فرآیند اجرای بازی Overwatch توسط کارت گرافیک مدل R9 390 ، تحت تنظیمات گرافیکی Ultra و کیفیت تصویری 1440 پیکسلی به ندرت از رقم کلی 60 فریم در ثانیه پایین تر می آید و بر این اساس می توان ادعا کرد که پردازنده ی گرافیکی مدل R9 390 نیز همانند کارت گرافیک مدل GTX 970 از وظیفه ی اجرای مناسب بازی Overwatch تحت دو کیفیت تصویری 1080 پیکسلی و 1440 پیکسلی (تحت تنظیمات گرافیکی Ultra) کاملاً سر بلند بیرون می آید و هیچ مشکل خاصی در این زمینه ندارد. به هر حال اگر جزو آن دسته از علاقه مندان به بازی Overwatch هستید که قصد اجرای این بازی توسط یکی از پردازنده های گرافیکی یاد شده در متن پیش رو (یا مدل های هم تراز با آن ها) را تحت تنظیمات گرافیکی بالا دارید، هیچ تردیدی در این زمینه به دل خود راه ندهید و خاطر جمع باشید که مدل های یاد شده در این متن به خوبی از پس اجرای مناسب نسخه ی PC از بازی Overwatch (با نرخ فریم پذیرفتنی) بر خواهند آمد.

گیگر:

لینک مطلب

پاسخ دهید