ممنوعیت رهایی ماهی قرمز و حیوانات غیر بومی در طبیعت

0

به گزارش خبرنگار گروه فضای مجازی خبرگزاری میزان، اصغر مبارکی مدیر کل دفتر موزه تاریخ طبیعی و ذخایر ژنتیک در این خصوص گفت: دفتر موزه تاریخ طبیعی در حال حاضر در حال برنامه ریزی، رایزنی و پیگیری تشکیل یک کارگاه آموزشی در خردادماه همزمان با روز جهانی تنوع زیستی است.

وی افزود:در حال تهیه استراتژی تنوع زیستی یا طرح اقدامات ملی تنوع زیستی هستیم که باید امسال به کنوانسیون تنوع زیستی ارائه شود.

مبارکی در مورد گونه‌های غیر بومی و تاثیر آنها بر روی گونه‌های بومی هشدار داد و گفت:‌ باید با گونه‌های غیربومی مبارزه کنیم. از هموطنان می‌خواهیم که از رها کردن ماهی قرمز و هر نوع حیوان غیر بومی در زیستگاه‌های طبیعی اجتناب کنند.

وی با بیان اینکه گونه‌های گیاهی جدید غیربومی در تالاب انزلی معرفی شده است گفت: هزینه حذف این گونه‌های گیاهی و جانوری غیر بومی از زیستگاه‌های طبیعی کشور بسیار سنگین است و گاه حتی جبران ناپذیر می‌شود بنابراین ماهی قرمز نباید در رودخانه‌ها و زیستگاه‌های اصلی گونه‌های بومی رها شود زیرا این گونه به راحتی جایگزین گونه‌های بومی می‌شوند و آنها را از بین می‌برند.

مدیر کل دفتر موزه تاریخ طبیعی و ذخایر ژنتیک همچنین از مردم خواست از خرید و فروش سمندر نیز جلوگیری کنند.مطالعات گربه سانانی چون یوز، پلنگ، تمساح مردابی، انجام شده است. مطالعات ژنتیکی کمک می‌کند تا تفاوت بین جمعیت‌ها را بشناسیم و برنامه حفاظتی خاص هر یک از گونه‌ها را اعمال کنیم و هر یک از جمعیت‌ها به طور جداگانه مدیریت شوند.

مبارکی با اشاره به اینکه مبارزه با گونه‌های غیر بومی بخشی از کنوانسیون تنوع زیستی است گفت: لیست گونه‌های گیاهی و جانوری مهاجم تا آخر سال آماده و ارائه خواهد شد، بنابراین باید برای حذف این گونه‌های مهاجم برنامه داشته باشیم.

وی افزود: ماهی تیلاپیا به عنوان یک گونه مهاجم در تالاب شادگان گسترش یافته و جمعیت غالب ماهی‌ها را تشکیل می‌دهد. بنابراین اولویت ما پیشگیری از این گونه‌ها خواهد بود و باید ما برنامه‌هایی برای مقابله با آنها داشته باشیم.

مدیرکل دفتر موزه تاریخ طبیعی و ذخایر ژنتیک در ادامه در مورد قاچاق گونه‌های غیر بومی گفت:‌ خرید و فروش گونه‌های غیر بومی بدون مجوز سازمان محیط زیست، تخلف محسوب می‌شود.

به گفته مبارکی مهمترین عامل تهدید کننده زیستگاه‌ها تکه تکه شدگی زیستگاه‌ها است که آشنایی کافی با این عامل وجود ندارد. تکه تکه شدگی زیست گاه‌ها اجازه ارتباط گونه‌ها را با یکدیگر نمی‌دهد و قطع ارتباط بین جمعیت گونه‌ها در آینده طولانی مدت، بسیار خطرناک است.

وی افزود: کنوانسیون تنوع زیستی تا سال 2010 چند هدف را طراحی کرده بود که وقتی نتایج آن مورد ارزیابی قرار گرفت، مشخص شد که اغلب کشورها موفق به انجام اهداف تعریف شده نشده‌اند، بنابراین دهه 2010 تا 2020 به دهه تنوع زیستی معروف شد و کنوانسیون تنوع زیستی 20 اقدام را تعریف کرد و کشورها را متقاعد به انجام آن کرد که تا سال 2020 برای این اهداف برنامه ریزی کند. حفاظت از زیستگاه‌ها، حذف تهدیدات و … از جمله اولویت‌های این اهداف است. اولویت اصلی که بر عهده دولت‌ها گذاشته شده، تهیه استراتژی ملی برای تنوع زیستی است که تا 2016 باید برای کنوانسیون تنوع زیستی ارائه شود.

/انتهای پیام/

خبرگزاری میزان: انتشار مطالب و اخبار تحلیلی سایر رسانه‌های داخلی و خارجی لزوماً به معنای تایید محتوای آن نیست و صرفاً جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه‌ای منتشر می‌شود.

منبع: شبکه مجازی آستان

گیگر:

لینک مطلب

پاسخ دهید