ممنوعیت پلاک شدن سمند و پراید CNG تا اطلاع ثانوی

0

ممنوعیت پلاک شدن سمند و پراید CNG تا اطلاع ثانوی

درک عملکرد نه چندان صحیح برخی از خودروهای داخلی از لحاظ فنی نیاز به دانش و آگاهی خاصی ندارد و تقریبا هر راننده ای با کمترین آگاهی از مسائل سخت افزاری، پس از مدتی استفاده از این دسته اتومبیل ها و نقص های فنی آنها پی خواهد برد. با این وجود به دلایل مختلف خودروهایی از این دست به وفور در بازار ایران تولید شده و فروش می رسند و تا به حال هیچ مانعی برای بهبود وضعیت کیفی آنها نیز ایجاد نشده است. با این حال ظاهرا این داستان در حال تغییر کردن بوده و در همین راستا، معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت از محیط زیست کشور از توقف شماره گذاری 15 مدل خودروی داخلی خبر داده است.

به گزارش اقتصاد آنلاین، سعید متصدی با اشاره به مصوبه اسفند ماه سال 90 دولت در راستای کاهش آلودگی هوا در 8 کلانشهر کشور اعلام کرد شرکت های تولید کننده خودرو موظف بوده اند از ابتدای سال 95 استاندارد آلایندگی یورو 4 را در محصولات خود رعایت کنند؛ اما با وجود هشدارهای متعدد به این شرکت ها، باز هم شاهد عدم رعایت استانداردها بوده ایم و بر اساس آزمون های به عمل آمده، 15 خودروی داخلی ساخت شرکت های ایران خودرو، سایپا، زامیاد، پارس خودرو و بهمن موتور قادر به رعایت استاندارد یورو 4 نبوده اند. به این ترتیب سازمان حفاظت از محیط زیست دستور توقف شماره گذاری این خودروها را به پلیس راهور صادر کرده است. فهرست خودروهایی که شماره گذاری آنها از سوی شرکت محیط زیست متوقف شده به صورت زیر است:

سمند CNG با موتور XU7

سمند سورن CNG با موتور XU7

پژو 206 اس دی CNG با موتور XU5

پژو 405 با CNG با موتور XU7

پژو پارس CNG با موتور XU7

تندر 90 با CNG با موتور OHV ساخت ایران خودرو

وانت پیکان CNG با موتور OHV

وانت مزدا تک کابین CNG

وانت مزدا دو کابین CNG

نیسان پیکاپ دو کابین CNG

تندر 90 با CNG ساخت سایپا

سایپا 132 با CNG

وانت نیسان با CNG

معاون محیط زیست انسانی سازمان حفاظت از محیط زیست از تلاش جدی دولت برای الزام رعایت استانداردهای ضد آلودگی به شرکت های تولید کننده خودرو خبر داد و اعلام کرد خودروسازان موظفند در مهلت تعیین شده استاندارد محصولات خود را به سطوح مورد قبول مصوب برسانند. باید دید واکنش شرکت های خودروسازی به این اتفاق چگونه خواهد بود و آیا پلیس راهور نیروی انتظامی می تواند در برابر فشار این شرکت ها برای ادامه روند شماره گذای مقاومت کند تا آنها وادار به افزایش محصولات خود شوند یا خیر.

گیگر:

لینک مطلب

پاسخ دهید