منابع انسانی، ارزشمندترین سرمایه کشورهای خواهان پیشرفت است

0

معاون علمی و فناوری رییس‌جمهور، با حضور در همایش سالانه روسای نمایندگی‌های جمهوری اسلامی ایران در خارج از كشور، ضمن حضور در جمع كارگزاران سیاست خارجی كشور، به ایراد سخنرانی پرداخت.

به گزارش خبرنگار  حوزه فن‌آوری‌های نوین گروه علمی پزشكی   به نقل از مرکز روابط عمومی و اطلاع رسانی معاونت علمی و فناوری ریاست جمهوری؛ دكتر سورنا ستاری معاون علمی و فناوری رییس جمهور، با حضور در همایش سالانه سفرا و روسای نمایندگی‌های جمهوری اسلامی ایران در خارج از كشور كه به تبیین جنبه‌های مختلف دیپلماسی اقتصادی دولت اختصاص داشت، ضمن اشاره به برنامه‌‌های معاونت علمی و فناوری و بنیاد ملی نخبگان در حوزه دیپلماسی فناوری و همكاری در عرصه بین‌المللی، بر آمادگی معاونت و بنیاد برای همكاری همه‌جانبه با نمایندگی‌های خارج از كشور در راستای توسعه اقتصاد دانش‌بنیان، تأكید کرد. 

رییس بنیاد ملی نخبگان، در این دیدار با تأكید بر این‌كه نباید صرفا به درآمدهای حاصل از فروش نفت و گاز تکیه کرد، افزود: در حال حاضر، بودجه ایران در مقایسه با سایر كشورهای تولیدكننده نفت، كم‌ترین وابستگی را به درآمد نفت دارد. چراکه در حال حاضر ادبیات اقتصاد جهانی عوض شده و امروزه، كشورهایی كه تنها دارای منابع زیرزمینی سرشار هستند، ثروتمند محسوب نمی‌شوند، بلكه ثروت اصلی منابع انسانی است كه بحمدالله كشورمان از این حیث در وضعیت خوبی قرار دارد.

طراحی مدل‌های همکاری مشترک در راستای گسترش تعاملات بین‌المللی

ستاری به فعالیت‌ها و اقدامات معاونت علمی و فناوری و بنیاد ملی نخبگان در راستای گسترش تعامل‌های بین‌المللی اشاره کرد و گفت: در دو سال اخیر، معاونت علمی و بنیاد ملی نخبگان، ابزارهای گوناگونی برای استفاده از ظرفیت تعاملات خارجی طراحی کرده‌اند كه از حمایت از استارتاپ‌ها و كسب‌وكارهای جدید، كریدور خدمات صادرات محصولات دانش‏بنیان، پایگاه‌های جذب متخصصان ایرانی غیرمقیم، نمایشگاه فناوری و نوآوری (اینوتكس) و جایزه پیامبر اعظم مصطفی پرایز از جمله این اقدامات است.

رییس هیات امنای صندوق حمایت از صندوق حمایت از پژوهشگران و فناوران کشور، ‌با اشاره به مدل همکاری مشترک ایران و روسیه و ایجاد ظرفیت برای تعامل همه‌‌جانبه در حوزه علم و فناوری با این كشور، امكان استفاده از این مدل برای برقراری تعاملات در حوزه علم و فناوری با سایر كشورها امکان‌پذیر دانست.

اقتصاد دانش‌بنیان از اولویت‌های مهم دولت تدبیر و امید است

دكتر محمد جواد ظریف، وزیر امور خارجه نیز در این نشست با تأكید بر اهمیت اقتصاد دانش‌بنیان به‌عنوان یكی از اولویت‌های مهم دولت یازدهم، بر لزوم افزایش سهم همكاری‌در حوزه علمی و فناوری در تعاملات نمایندگی‌های جمهوری اسلامی ایران در خارج از كشور تأكید کرد. 

پایان بخش‌برنامه یادشده كه با استقبال و بازخورد مثبت سفرا و اعضای جلسه مواجه بود، ایراد نظرات و پرسش‌های سفرای محترم جمهوری اسلامی ایران در كشورهای سنگاپور، لبنان، قبرس، ونزوئلا، ارمنستان، استرالیا، نروژ، شیلی، اردن، روسیه، ویتنام، هند، گرجستان، نیجر و تركیه بود كه با بیان توضیحات تكمیلی معاون علمی وفناوری رئیس جمهوری خاتمه یافت.

برای آگاهی از آخرین اخبار و پیوستن به کانال تلگرامی  اینجا کلیک کنید.

انتهای پیام/

لینک مطلب

پاسخ دهید