مناطق محروم خالی از پزشك و بیمارستان/ 895 کیلومتر فاصله تا اولین متخصص+عکس

0

به گزارش گروه فضای مجازی خبرگزاری میزان به نقل از عصرهامون، در حالی طرح تحول سلامت در استان سیستان و بلوچستان اجرایی شده و مسئولین از اجرای این طرح و برکات آن در استان سخن می گویند که همچنان مردم مناطق محروم و برخی شهرهای استان از نبود بیمارستان و کمبود پزشک متخصص رنج می برند و مجبورند مسافت های طولانی را برای دست یافتن به پزشک طی کنند که طی این مسیر به خودی خود می‌تواند مشکلات مضاعف‌تری را نیز برای آنها به وجود آورد.

مناطق محروم خالي از پزشك و بیمارستان/ 895 کیلومتر فاصله تا اولین متخصص+عکس

عدم وجود پزشک در برخی شهرهای استان به گونه ای است که حتی برخی شهرها و روستاها از داشتن حتی یک پزشک عمومی نیز محروم هستند و به گفته برخی شهروندان زنان مناطق محروم در نبود پزشک سر زا می‌روند.
یکی از شهروندان ایرانشهری به خبرنگار عصرهامون گفت: ایرانشهر دارای 2 بیمارستان است اما کمبود پزشک متخصص سبب شده مردم این شهرستان برای درمان به استان های کرمان و یزد سفر کنند.
وی ادامه داد: فاصله ایرانشهر تا یزد  895 کیلومتر و فاصله ایرانشهر تا کرمان 546 کیلومتر است که این مسیر هزینه های هنگفتی را به خانواده تحمیل کرده است.
یکی از شهروندان دلگان نیز ضمن ابراز نارضایتی گفت: شهرستان دلگان علی رغم جمعیت 52 هزار نفری همچنان از کمبود پزشک متخصص و نبود بیمارستان رنج می برد که لازم است مسئولین در این خصوص تدابیری بیاندیشند.
یکی از شهروندان شهرستان سیب و سوران نیز با بیان اینکه مردم این شهرستان سال هاست که چشم انتظار ساخت تنها بیمارستان این شهر هستند، گفت: متاسفانه بیمارستان این شهرستان سرعت لاک پشتی به خود گرفته و تنها مرکز بهداشت این شهر با 2 پزشک عمومی جوابگوی تمام بیماران این شهرستان نیست.
یکی از روستاییان جنوب استان که برای درمان به زاهدان آمده می گوید: علی رغم بیمارستان، کلینیک و پزشکان خوب و مجرب در زاهدان هزینه سونوگرافی، سی تی اسکن و ام آر آی بسیار بالا است برای ما شهروندانی که از نقاط دوردست از شهرهای جنوبی استان به اینجا می آییم پرداخت 70 هزار تومان برای یک سونوگرافی خیلی زیاد است.

مناطق محروم خالي از پزشك و بیمارستان/ 895 کیلومتر فاصله تا اولین متخصص+عکس

وی با بیان اینکه بارها با التماس از پزشکان کلینیک خواسته ام تخفیفی قائل شوند اما موافقت نکرده اند، افزود: سهم شهروندان مناطق روستایی و شهرستان های کوچک استان تحمل درد و رنج و بیماری است .
یکی شهروندان شهرستان مهرستان نیز از کمبود پزشک متخصص ابراز نارضایتی کرد و خواستار پیگیری این امر از مسئولین شد.
شهروند دیگری از میرجاوه گفت: این شهرستان بیمارستان ندارد و تنها دارای یک مرکز بهداشت است که فاقد پزشک متخصص می باشد و تعداد پزشکان هم با وجود مراجعه از شهرستان و روستاها جوابگوی جمعیت نیست.
شهروندان شهرستان های سراوان و هیرمند نیز در پیام های متعددی که به این پایگاه خبری ارسال کرده بودند از کمبود پزشک متخصص گلایه مند بوده و عنوان کردند: علی رغم داشتن بیمارستان و کلینیک همچنان تعداد پزشکان جوابگوی جمعیت این شهرستان ها نیست.
شهروند دیگری از خاش با بیان اینکه بزرگترین معضل استان کمبود پزشک متخصص می باشد افزود: کمبود پزشک متخصص زن یکی از معضلات در استان است که باید به آن با توجه به تعصبات این استان توجه ویژه ای شود.
وی ادامه داد: پزشك متخصص زن و سونوگرافی در شهرستان خاش بسيار كم است و با توجه به کمبود بیمارستان لازم است که درمانگاه تامین اجتماعی این شهرستان شبانه روزی شود.
یکی از شهروندان زهک نیز از کمبود پزشک متخصص ابراز گلایه کرده و گفت: برای درمان از شهرستان زهک به زابل می روم که آنجا نیز کمبود متخصص دارد.
علی ای حال چندی پیش سید حسن قاضی زاده هاشمی وزیر بهداشت عنوان کرده بود که برای جبران کمبود ۵ هزار پزشک در شبکه، حقوق این افراد را ۴ تا ۵ برابر کردیم اما حداکثر ۱۵۰۰ پزشک جذب شدند، حتی برای مناطق محروم مرزی حقوق ۱۵ میلیون تومانی می‌دهیم اما هنوز کمبود پزشک داریم.
در تماسی که برای پیگیری و رفع این معضل با حسینعلی شهریاری نماینده مردم زاهدان و محمد نعیم امینی فرد نماینده مردم ایرانشهر از اعضاء کمیسیون بهداشت مجلس داشتیم ، در حال حاضر در جلسه بوده و قادر به پاسخگویی نبودند که این پایگاه خبری همچنان پیگیر این موضوع تا حصول نتیجه خواهد بود.

/انتهای پیام/

خبرگزاری میزان: انتشار مطالب و اخبار تحلیلی سایر رسانه های داخلی و خارجی لزوماً به معنای تایید محتوای آن نیست و صرفاً جهت اطلاع کاربران از فضای رسانه ای منتشر می شود.

گیگر:

لینک مطلب

پاسخ دهید