مهار عصبانیت همسر با راه های دوست داشتنی/ قلق همسر خود را در دست بگیريد

0

کنترل خشم و عصبانیت یکی از راه های ارتباط موثر و محبوبیت بین زوجین است که راهکارهایی برای آنها به داشتن زندگی پر نشاط و شاد کمک می کند.

به گزارش خبرنگار کلینیک گروه علمی پزشکی باشگاه خبرنگاران؛ از قدیم گفته اند دعوا نمک زندگی است، اما در برخی اوقات این نمک ها بیش از حد شده و جر و بحث ها موجب عصبانیت زوجین می شود در این میان همسران در مقابل عصبانیت برخوردهای متفاوتی انجام می‌دهند، بعضی مانند طرف مقابل عکس‌العمل نشان می‌دهند؛ گروهی شروع به گریه و زاری کرده و قهر می‌کنند و برخی نیز سکوت اختیار کرده و موقعیت را ترک می‌کنند. 

شما جزء کدام دسته از افراد هستید؟ آیا وقتی کسی عصبانی می‌شود شما هم مانند او عصبانی می‌شوید؟ یا با صبر و شکیبایی و یادگیری مهارت‌های ارتباطی، تحمل خود را بالابرده و قادر به مدیریت و کنترل ناراحتی خود هستید؟ 

همیشه پیشگیری بهتر از درمان است

دکتر حمید فرج الهی روانشناس با بیان اینکه در هنگام عصبانیت ابتدا نشانه‌های شروع‌کننده و هشداردهنده خشم بروز می‌کند، اظهار کرد: با شناختن اين نشانه‌ها و کنترل آن‌ها می‌توان از بیشتر شدن خشم جلوگيري کرد. تغييرات بدني همچون افزايش ضربان قلب، افزايش فشارخون، تغيير تنفس از نشانه‌های جسمانی خشم است. 

وی بیان داشت: قطعاً با پی بردن به این‌که چه عواملی باعث ناراحتی و خشم همسرتان می‌شود می‌توانید برای مقابله و کنار آمدن با چنین موقعیت‌هایی برنامه‌ریزی کنید و رفتاری را که کمتر آسیب‌زا و تهاجمی است، از خودتان نشان دهید.

فرج الهی با اشاره به اینکه دربسیاری از زوج‌ها، عصبانيت فقط وقتي به وجود مي‌آيد كه جروبحث وجود داشته باشد، تصریح کرد: همسران در اين صورت بايد ياد بگيرند كه چطور جروبحث را به حداقل رسانند و صلح و آرامش را برقرار كنند و بعضي زوج‌ها در خانواده‌هايي بزرگ‌شده‌اند كه عصبانيت در رفتار آن‌ها ديده مي‌شود و آن‌ها اين‌طور ياد گرفته‌اند كه هر زمان در زندگي احساس خستگي و ناکامی كردند به‌سرعت عصباني شوند.

لیلا حائری مشاور نیز یکی از علل عصبانیت همسران را لجاجت آنها و تاکید و اصرار بر نظر خود دانست و گفت: این عوامل باعث تشدید جر و بحث بین زوجین و دعوای آنها می شود که عدم تلاش هر یک از طرفین برای درک متقابل، منجر به تکرار عصبانیت ها می شود. 

همسر همه‌فن‌حریف نباشید

این روانشناس در خصوص راهکارهای کنترل عصبانیت همسر اظهار کرد: يادتان باشد هنگامی‌که همسرتان عصباني است، منطقي نيست و در حالتي كه عصبانيت فوران مي‌كند، استفاده از دليل و منطق كاربردی ندارد.

وی با بیان اینکه هدف شما در اين شرايط بايد حفظ آرامش خودتان و آرام کردن همسرتان باشد، گفت: اصلاً سعي نكنيد در اين مرحله مشكل را حل كنيد، پس از خاموش ‌شدن شعله عصبانيت، بايد زماني مناسب را پيدا و با هم صحبت كنيد و در اين زمان به همسرتان بگوييد كه عصبانيت او را درك كرده‌ايد و مي‌خواهيد باهم راه‌حلی پيدا كنيد كه در‌ آينده چنين عصبانيت‌هايي به وجود نيايد.

از روش زنگ تفریح استفاده کنید

فرج الهی با اشاره به وجود زنگ تفریح در سال های مدرسه برای فاصله از خستگی و تنش بیان کرد: همانند آن سال ها در زندگی زناشویی نیز از منبع خشم و عصبانیت فاصله بگیرید و هر وقت احساس می‌کنید در صورت ادامه بحث ديگر نمی‌توانید خشم خود را کنترل کنيد، با موکول نمودن آن به زمان دیگری به هر دو نفرتان فرصت می‌دهید تا از عصبانيت و خشم فاصله بگيريد و رفتار آرام‌تری داشته باشيد.

وی با بیان اینکه در بعضی اوقات بهترین کار در مقابل همسری عصبانی، سکوت در آن لحظه است؛ چراکه هر حرفی ممکن است طرف مقابل را ناراحت‌تر کند، تصریح کرد: این سکوت باعث می‌شود وضعیت بحرانی، بدون درگیری پایان بپذیرد و ما فرصت پیدا کنیم که در زمان دیگری، راحت‌تر و با آرامش با او صحبت کنیم. 

این روانشناس افزود:  مثلاً در شرايط عصبانيت از منزل بيرون برويد، به‌این‌ترتیب موقتاً شرايط را ترك می‌کنید تا اوضاع بدتر نشود اين كار باعث آرام شدن هر دو نفر مي‌شود و اوضاع را بهتر می‌کند. 

لطفاً همسر او باشید نه مادرش!

فرج الهی اظهار کرد: همان طور که خانم ها خوششان نمی آید یک نفر دائم به آنها بگوید این کار را بکن، آن کار را نکن؛ مردها نیز دلشان نمی‌خواهد همسرشان مدام از آن‌ها بخواهد که تغییر کنند و اکثر مردها از این‌که همسرشان دائم بخواهد آن‌ها را تغییر دهد، خشمگین می‌شوند. 

وی با بیان اینکه یادتان باشد، انسان می‌تواند خودش را خیلی راحت تغییر بدهد اما تغییر دادن دیگران خیلی سخت است، اذعان کرد: باید سعی کنید باکارهای بزرگ و کوچک به همسرتان آرامش دهید و از یاد نبرید که هم‌زمان با انجام رفتارهای آرامش‌بخش، از برخوردهایی که با تهدید، سرزنش، توهین و تحقیر همراه است دوری کنید چراکه این کارها جایگاه آرامش گری شما را تخریب می سازد.

این روانشناس تصریح کرد: ممکن است بروز چنین اشتباهاتی از جانب شما، باعث شود که همسرتان نتواند عصبانیت خود را کنترل کند و با وجود اینکه عصبانی شدن حق همه انسان‌هاست ولی نباید همراه با توهین، تحقیر و تخریب دیگران باشد. 

وی افزود: هرزمانی که همسرتان عصبانی شد، به وی یاری دهید تا احساساتش را به‌راحتی بیان کند و مانند مادری انتقادگر رفتار نکنید، زیرا جایگاه عاطفی خود را نزد همسرتان از دست خواهید داد.

راز جذابیت همسران سازشگر

فرج الهی با اشاره به اینکه بسیاری از افراد موقعی که در ارتباط با همسر خود دچار مشکل می شوند، به‌جای حل مسئله‌ یا تحلیل کردن شرایط جدید در مقام جبران یا دفاع برمی‌آیند، افزود: این افراد با دفاع از خود سعی دارند با به کرسی نشاندن حرف یا باور خود نه‌تنها اندکی از مشکلات درونی خود بکاهند بلکه به فرد مقابلشان نشان دهند که بهتر از او هستند و هرگز حاضر به تسلیم نخواهند شد.

وی با بیان اینکه اگر این افراد قبول کنند‌ سازش کردن بهتر از خشم و ناراحتی طولانی‌مدت است بدون ‌تردید بسیاری از مشکلات به وجود آمده خیلی سریع‌تر حل می‌شوند، تصریح کرد: در این صورت مشکلات هیچ‌وقت به مشکلی کهنه و حل‌نشده مبدل نمی‌شوند و باید پذیرفت که سازش مانند وسیله‌ای مؤثر و مفید است که می‌تواند شمارا برای داشتن زندگی ساده و سالم‌تر‌ آماده کند. 

گفت و گو درمان کنترل خشم

این روانشناس در مورد کنترل خشم اظهار کرد: برای کنترل خشم‌ بهتر است از همین امروز علاقه‌مند به سازش شوید و اصول سازش را بیاموزید تا به‌جای سکوت، ناله و انتقادهای کلامی آسیب‌زننده با طرف مقابلتان به گفت‌وگو بنشینید، زیرا گفت‌وگو یکی از مؤثرترین روش‌های کنترل و کاهش شدت خشم و افزایش جذابیت همسران است. 

وی با تاکید بر اینکه بهترين راه كنترل عصبانيت، اجتناب کردن از آن در همان مرحله نخست است، بیان کرد: اگر بين شما و همسرتان مسائلی وجود دارد كه همواره باعث جروبحث مي‌شود، مهارت‌هاي ارتباطي خودتان را تقويت كنيد و آن‌ها را قبل از شروع یا بلافاصله پس از شروع عصبانيت به کار بگیرید. 

قبل از قضاوت متوجه منظور همسرتان شوید

وی در مورد راهکارهای مهار عصبانیت در همسران اظهار داشت: اگر یکی از زوجین به قدری عصبانی شود که نتواند از بیان کلمات توهین آمیز خودداری کند، بهتر است طرف مقابل به بحث خاتمه دهد. 

این مشاور با بیان اینکه در مواقع عصبانیت قدم زدن در فضای آزاد برای دستیابی به آرامش مفید است، تصریح کرد: همسران ضمن احترام به عقیده یکدیگر، فرصت بیان آنها را به طرف مقابل بدهند و با آموزش مهارت های حل اختلاف به بهتر شدن روابط بین خود کمک کنند. 

حائری افزود: در صورتی که همسرتان از شما انتقاد می کند، قبل از دفاع از خود مطمئن شوید که منظور وی را متوجه شده اید و آن را بر زبان آورید. 

با تمام این صحبت ها یادتان باشد هرچه مهارت‌های‌ ارتباطي شما بیشتر باشد، احتمال بروز يا ادامه خشم و عصبانیت كمتر مي‌شود و فراموش نكنيد هر همسری قلق خودش را دارد پس توجه کنید که همسرتان چگونه و چه زمانی عصباني مي‌شود تا بتوانيد پیشگیری کرده یا شرایط را کنترل نمایید. 

گزارش از هانیه اسماعیلی 

انتهای پیام/

لینک مطلب

پاسخ دهید